Aktualne badania w Twoim województwie
Pracownik nie traci prawa do urlopu wypoczynkowego, nawet jeśli w tym samym czasie przebywał na zwolnieniu chorobowym – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Przedmiot sporu
Sprawa dotyczy sporu nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Rzeplinie. Od marca do listopada w 2011 roku kobieta przebywała na udzielonym jej przez pracodawcę urlopie dla poratowania zdrowia, w związku z leczeniem zaleconym przez lekarza.
Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej siedmiu lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku”.
O potrzebie udzielenia takiego urlopu nauczycielowi decyduje lekarz. W tym okresie pracownikowi przysługuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia, dodatku za wysługę lat oraz wszystkie świadczenia socjalne. Gdy urlop chorobowy dobiega końca (nie później niż w terminie dwóch tygodni przed jego zakończeniem) dyrektor powinien skierować nauczyciela na badanie kontrolne, aby stwierdzić, czy może on wrócić do pracy.
W listopadzie 2011 roku nauczycielka wróciła do pracy w szkole. W styczniu 2012 roku upomniała się u dyrekcji o zaległy urlop wypoczynkowy za poprzedni rok, którego nie wykorzystała, bo była na chorobowym.
Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej każdemu pracownikowi powinno przysługiwać prawo do corocznego płatnego urlopu w wymiarze co najmniej czterech tygodni. W przypadku nauczycieli długość urlopu wypoczynkowego reguluje art. 64 Karty Nauczyciela. Zgodnie z nią nauczycielce przysługiwało prawo do 35 dni wolnego.
Dyrekcja odmówiła jednak nauczycielce, argumentując, że skoro nie wykorzystała ona urlopu, który zaplanowała w lipcu 2011 roku, to przepadło jej do niego prawo, a urlop ten został niejako "wchłonięty" przez przypadający na ten sam okres urlop zdrowotny.
Sprawa trafiła do sądu we Wrocławiu, a ten poprosił o wykładnię prawną Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
Orzeczenie Trybunału
W czwartek Trybunał orzekł, że zgodnie z prawem unijnym urlop zdrowotny nie odbiera pracownikowi prawa do urlopu wypoczynkowego. Zdaniem Trybunału jeśli pracownik w okresie przeznaczonym na urlop wypoczynkowy skorzystał z przysługującego mu zgodnie z prawem urlopu chorobowego, to po jego zakończeniu nadal ma prawo do urlopu wypoczynkowego w terminie innym niż czas objęty zwolnieniem chorobowym.
Pracodawca ma więc obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w czasie przez niego zaproponowanym, nawet jeśli urlop ten będzie musiał być udzielony później i poza okresem rozliczeniowym.
Trybunał przypomniał, że celem corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego jest umożliwienie pracownikowi odpoczynku oraz zapewnienie mu okresu wytchnienia i czasu wolnego. Różni się to więc diametralnie od zwolnienia chorobowego, które jest udzielane pracownikowi w celu umożliwienia mu powrotu do zdrowia po przebytej chorobie.
W każdej z tych sytuacji cel nieobecności jest inny, nie można więc stawiać znaku równości między urlopem chorobowym a wypoczynkowym.
Źródło: www.kurier.pap.pl
Rozważasz karierę masażysty? Stawiasz dopiero swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie, bądź w ogóle jeszcze nie wiesz czytaj dalej