Reklama
Obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom od 1 stycznia 2017
31 października Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które wprowadza do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych szczepienia przeciwko pneumokokom.

Od 1 stycznia 2017 r. wszystkie dzieci będą obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom, a koszty szczepień pokryje minister zdrowia.

Jak czytamy w rozporządzeniu, "projekt ma na celu rozszerzenie obowiązkowych szczepień ochronnych poprzez objęcie całej populacji szczepieniem przeciwko Streptococcorus pneumoniae". Rozszerzenie w tym zakresie było rekomendowane m.in. przez Radę Sanitarno-Epidemiologiczną przy Głownym Inspektoracie Sanitarnym oraz Pediatryczny Zespół Eskeprtów do spraw Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom, będą od 1 stycznia 2017 roku musieli wykonać rodzice dzieci urodzonych po dniu 31 grudnia 2016 roku, natomiast dzieci, które przyjdą na świat przed tą datą, będą objęte dotychczasowymi przepisami, a więc umożliwiającymi podjęcie decyzji o szczepieniu przez rodziców - bez obligatoryjnego przymusu.

Szczepienie będzie trzeba wykonać między 2. a 6. miesiącem życia dziecka.

Czytaj więcej: Rośnie strach przed szczepieniami wysoce skojarzonymi

Pneumokoki - dlaczego są groźne?

Streptococcorus pneumoniae, to bakteria z grupy paciorkowców. Wywołuje zakażenia inwazyjne, dla których charakterystyczna jest obecność bakterii we krwi oraz zakażenia zlokalizowane, bez uogólnionego zakażenia. Chorzenia, jakie powodują pneumokoki, to:

  • zapalenie ucha środkowego - szacuje się, że niemal każde dziecko do 5. roku życia ma za sobą przebyte zapalenie ucha środkowego, wywołane przez pneumokoki,
  • zapalenie zatok obocznych nosa,
  • zapalenie płuc, 
  • zapalenie spojówek.

Zakażenia mogą przebiegać także w sposób inwazyjny, wywołując:

  • zapalenie płuc z bakteriemią (obecność bakterii we krwi) - ok. 25-30% przypadków,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - w tym przypadku obserwuje się poważne powikłania, jak śmierć lub głębokie upośledzenie intelektualne,
  • posocznicę,
  • zapalenie wsierdzia,
  • zapalenie otrzewnej,
  • zapalenie kości i szpiku,
  • zapalenie stawów.

NIZP-PZH wskazuje, że współczynnik zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową na terenie Polski w 2014 roku, w porównaniu do 2007 roku, zwiększył się prawie trzykrotnie.

Czytaj więcej: PAN rekomenduje stosowanie szczepionek u dzieci: "Nie powodują autyzmu"

Szczepienia przeciwko pneumokokom prowadzone są u wszystkich dzieci w 23 krajach, z czego w 21 krajach stosuje się schemat uodpornienia, obejmujący dwie dawki szczepienia podstawowego oraz jedną dawkę przypominającą (2+1).

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podziel się
Następny artykuł

Obecnie, ze względu na zwiększającą się ilość zachorowań na AZS, coraz więcej uwagi poświęca się temu zaburzeniu. Specjaliści szukają odpowiedzi na py... czytaj dalej