Reklama
Wybrano preparat do obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom. Od razu pojawiły się kłopoty
31 października 2016 roku Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 roku będą poddawane obowiązkowym szczepieniom przeciwko pneumokokom. Rozpisano przetarg na wyłonienie preparatu do szczepień, a po jego wybraniu rozpoczęły się problemy.

O obowiązkowych szczepieniach przeciwko pneumokokom pisaliśmy w artykule: Obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom od 1 stycznia 2017

Po przetargu i wyłonieniu preparatu, który będzie stosowany do szczepień, w mediach pojawiły się opinie, że preparat nie ochroni polskich dzieci przed najgroźniejszymi szczepami bakterii.

Ministerstwo Zdrowia wydało więc oświadczenie, w którym czytamy:

"Pojawiające się w mediach opinie, że preparat, który wygrał przetarg na refundowane szczepienia przeciw pneumokokom, nie ochroni polskich dzieci przed najgroźniejszymi szczepami bakterii, są nieprawdziwe. Wybrana szczepionka uodparnia przeciwko 10 groźnym serotypom bakterii streptoccocus pneumoniae. Nie ma żadnych podstaw do stwierdzenia, jakoby u polskich dzieci występowały najczęściej szczepy 3, 6a i 19, przed którymi ta szczepionka nie chroni.

Dwa spośród trzech serotypów, na które dodatkowo uodparnia niewybrana szczepionka, powodują zachorowania na inwazyjną postać choroby pneumokokowej. Tymczasem w Polsce inwazyjny przebieg choroby pneumokokowej najczęściej wywołują serotypy 14 oraz 6b, które zawiera wybrany preparat. Serotyp 3 nie został dotychczas wyizolowany w przypadku badań przeprowadzanych u dzieci młodszych niż dwa lata – czyli w grupie wiekowej, która będzie szczepiona wybranym preparatem. Natomiast trzeci serotyp (6a), który  występuje najczęściej w Ameryce Północnej, w Polsce prawie nie występuje.

Preparat do obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom został wybrany zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Ponieważ na rynku dostępne są dwa preparaty o różnej cenie, zbliżonej jakości i jednakowym profilu bezpieczeństwa, minister zdrowia – aby dokonać najwłaściwszego i zgodnego z prawem zakupu – zastosował w procedurze przetargowej zarówno kryterium ceny, jak i kryteria jakościowe. O wyniku przetargu rozstrzygało w 60% kryterium ceny,  natomiast w 40% – jakość.

Zastosowanie kryterium jakości w postępowaniu służy równoważeniu szans i motywuje oferentów do podjęcia rywalizacji cenowej. Dbałość o finanse publiczne w postępowaniu przetargowym wymaga, by to cena była najistotniejszym i rozstrzygającym kryterium – nie była ona jednak kryterium jedynym. Wybrana szczepionka jest w pełni bezpieczna, skuteczna i będzie dobrze chroniła zdrowie dzieci podlegających obowiązkowym szczepieniom."

Obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom, będą od 1 stycznia 2017 roku musieli wykonać rodzice dzieci urodzonych po dniu 31 grudnia 2016 roku, natomiast dzieci, które przyjdą na świat przed tą datą, będą objęte dotychczasowymi przepisami, a więc umożliwiającymi podjęcie decyzji o szczepieniu przez rodziców - bez obligatoryjnego przymusu.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podziel się
Następny artykuł

Karmienie piersią programuje metabolizm i kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe. Jednak według badań, podstawowe zalecenia WHO dotyczące karmienia n... czytaj dalej