Reklama
Życie po zabiegu zmniejszenia żołądka — jaka dieta? Na co uważać?

Operacja bariatryczna to jeden ze sposobów walki z otyłością. W większości przypadków jednak jest to ostateczność, na którą decydują się osoby mające już za sobą wiele nieskutecznych prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Co warto wiedzieć o operacjach bariatrycznych? Jak wygląda życie po poddaniu się im?

Zmniejszanie żołądka – najważniejsze informacje

Operacje bariatryczne to chirurgiczne metody zmniejszania żołądka, które można podzielić na operacje o charakterze ograniczającym oraz operacje wyłączające. Nie jest to jednak wszystko, tak naprawdę operacje bariatryczne można podzielić na wiele rodzajów, dzięki czemu można je dopasować do konkretnych potrzeb i sytuacji danego pacjenta. Najczęściej wykonywane są takie zabiegi, jak laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka oraz laparoskopowe wyłączenie żołądka — w każdym przypadku zmniejszanie żołądka warto skonsultować ze specjalistą.

Wśród innych metod zmniejszania żołądka warto wspomnieć także o zastosowaniu balona żołądkowego, czy opaskach bariatrycznych. Niezwykle istotną kwestią jest to, iż kryterium kwalifikującym do operacji bariatrycznej jest BMI ≥40 kg/m2 lub BMI 35–40 kg/m2 z chorobą współistniejącą, której przebieg może ulec poprawie po operacji.

Dieta po zabiegu zmniejszenia żołądka

Osoby zakwalifikowane do przeprowadzenia operacji bariatrycznej muszą mieć świadomość, że nie jest to koniec walki. Samo zmniejszenie żołądka nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale zobowiązuje do tego, aby stosować się do szeregu zaleceń, w tym do przestrzegania specjalnej diety. W pierwszych dniach po operacji niezwykle ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, lecz to lekarze ustalają, ile wody może pacjent wypijać. Dopiero po upływie tygodnia od przeprowadzonej operacji możliwe jest zastąpienie połowy wypijanych płynów napojami odżywczymi. Są to przede wszystkim napoje bogate w białko, takie jak jogurty naturalne, czy mleko roślinne. W zależności od stanu pacjenta możliwe jest wprowadzenie diety papkowatej najwcześniej po 7 dniach od operacji, jednak moment ten może nastąpić nawet dopiero po 14 dniach. Tego rodzaju posiłki są przygotowywane z jaj, ryb, chudego mięsa, drobiu, niskotłuszczowego serka ziarnistego oraz niewielkich ilości marchwi, dyni, kabaczka, pietruszki, patisona i selera. Rozszerzanie diety po operacji bariatrycznej jest procesem bardzo długotrwałym, tak naprawdę może trwać nawet rok.

Na co uważać po zabiegu zmniejszenia żołądka?

Przede wszystkim po operacji zmniejszenia żołądka należy uważać na to, co się je. Restrykcyjne przestrzeganie diety jest niezwykle ważne. Przekraczając zalecenia lekarskie w tej kwestii, narażamy się między innymi na przykre konsekwencje, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności i niepohamowane wymioty, a także wzdęcia i biegunki.

Jak widać, zmniejszenie żołądka może być skutecznym sposobem na walkę z otyłością, jednak pamiętać należy o wdrożeniu w życie zasad i nawyków, niezbędnych do utrzymania satysfakcjonujących rezultatów. Mamy nadzieję, że po dzisiejszym artykule będziecie wiedzieć, jak żyć i na co uważać po tym zabiegu.

Podziel się
Następny artykuł

Światowy Dzień WZW, którego obchody przypadają 28 lipca 2016 r. to szansa na intensyfikację działań w zakresie wirusowego zapalenia wątroby (WZW) na s... czytaj dalej