Reklama
Żona czy singielka? Jaką drogę wybierają Polki?

Dla ponad połowy Polek priorytetem w życiu jest znalezienie partnera i założenie rodziny. Przybywa jednocześnie singielek z wyboru.

Polek portret własny

Nie można zdefiniować Polek za pomocą jednej uniwersalnej formułki – twierdzi Katarzyna Pawlikowska, autorka książek o kobietach. Panie bowiem znacznie różnią się zarówno w kwestii priorytetów życiowych, jak i podejścia do rodziny. Choć dla ponad połowy kobiet w Polsce nadrzędną wartością jest założenie rodziny i wychowanie dzieci, to nie brakuje również takich, które wybierają życie w pojedynkę.

Z raportu GUS „Polki same o sobie” wynika, że dla 56% respondentek najważniejszym celem w życiu jest znalezienie odpowiedniego partnera i założenie rodziny.

„Jest nas bardzo dużo i jesteśmy bardzo różne pod względem naszych motywacji czy postaw życiowych. Polki w większości ciągle jednak preferują tradycyjny model rodziny i szukają wielkiego spełnienia w rodzinie. Chcą być przede wszystkim dobrymi matkami, dobrymi gospodyniami domowymi i żonami. Potem jest miejsce na karierę zawodową, spełnianie się i realizację własnych pasji” – mówi Katarzyna Pawlikowska.

Autorka podkreśla, że w Polsce istnieją dwie grupy kobiet. Pierwsza dąży do harmonii w życiu prywatnym i zawodowym, a więc zależy im na założeniu rodziny, urodzeniu dzieci i jednocześnie na osiągnięciu sukcesów w pracy. Często panie dokształcają się, mimo np. ukończenia studiów, realizują własne pasje. Z drugiej jednak strony jest wiele takich kobiet, które czują się niespełnione i niedocenione. Teoretycznie mają wszystko, co potrzebne do szczęścia – zdobyły gruntowne wykształcenie i dobry zawód, mają wsparcie ze strony rodziny, a jednak ciągle robią sobie wyrzuty, że to za mało lub wszystko obywa się kosztem innych osób.

„To są kobiety, które nigdzie nie znajdują do końca spełnienia. Chciałyby bardzo awansować, ale kiedy awansują, to mają poczucie, że dzieje się to z krzywdą dla ich rodziny. Z kolei kiedy już siedzą w domu i zajmują się dziećmi, to mają głębokie poczucie niespełnienia zawodowego. Myślę, że to się będzie z czasem zmieniało. Poprawa statusu materialnego w Polsce będzie powodowała, że kobiety będą miały więcej możliwości realizacji własnych pasji” – tłumaczy Katarzyna Pawlikowska.

Singielka z wyboru

Z badań wynika, że Polki coraz częściej rezygnują z założenia rodziny i urodzenia dzieci. Nie godzą się na kompromisy, stawiają na życie w pojedynkę i chcą inwestować w swój rozwój: 60% osób kończących studia wyższe w Polsce, to kobiety. Według danych GUS, w ciągu dwóch ostatnich lat liczba osób żyjących samotnie w dużych miastach, podwoiła się. Prognozy przewidują, że w ciągu następnych 20 lat, będzie tak żyć 7 milionów osób i w większości będą to kobiety: wykształcone, spełnione zawodowo, świadome, ale jednocześnie niespełnione w związku.

„Polki zaczynają być coraz bardziej liberalne światopoglądowo. I to rzeczywiście nastąpiła ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat. To oczywiście dotyczy przede wszystkim segmentu najmłodszych Polek. Ale nie tylko demografię wkładałabym tutaj na barki, oczywiście ważne jest wykształcenie, obycie w świecie, coraz częściej wyjeżdżamy za granicę, coraz częściej pracujemy w międzynarodowych firmach i coraz częściej media mówią o inności w przeróżnym kontekście jako o naturalnym elemencie naszego życia społecznego” – dodaje Katarzyna Pawlikowska.

Podziel się
Następny artykuł

Szef w pracy przesadza z obowiązkami, z mężem, pracującym za granicą, ciężko się dogadać, nastoletnie dzieci dolewają oliwy do czytaj dalej