Aktualne badania w Twoim województwie
Wstyd z powodu widocznego złego stanu uzębienia bywa tak silny, że wywołuje niechęć do podjęcia leczenia dentystycznego. Takie emocje często wynikają z wcześniejszych przykrych doświadczeń w gabinetach stomatologicznych i utrzymują się mimo świadomości poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Aby zachować klientów i nie zniechęcać pacjentów do leczenia, dentyści muszą wykazywać się pedagogicznym podejściem i wyrozumiałością.
Motywacja do wizyt u stomatologa
Według badania przeprowadzonego przez firmę konsultingową CMC Group, największą motywacją do leczenia zębów jest świadomość, że stan zębów ma wpływ na ogólny stan zdrowia. Drugim powodem jest chęć posiadania ładnych, atrakcyjnie wyglądających zębów, a trzecim – strach przed bólem wynikającym z chorób zębów. Mimo to, wielu respondentów przyznało, że często odwleka wizytę u stomatologa albo w ogóle rezygnuje z usług dentysty.
Dlaczego nie chodzimy do dentysty?
– Wstyd znalazł się wśród trzech powodów najczęściej wskazywanych jako przyczyna unikania wizyt stomatologicznych. Oczywiście, obok obawy przed bólem, a także cen usług stomatologicznych. W samym badaniu ponad 60 proc. osób zadeklarowało, że widoczny zły stan zębów powodowałby uczucie wstydu, ale tylko dla 1 proc. to byłaby motywacja do leczenia – mówi Patrycja Rabińska z CMC Group.
Unikanie fotela dentystycznego ma swoje konsekwencje
Zaniedbanie regularnych wizyt u stomatologa może doprowadzić do konieczności leczenia kanałowego, a nawet usunięcia zęba. Poczucie wstydu związane ze stanem uzębienia było jednak u wielu badanych tak silne, że powstrzymywało ich przed podjęciem działania w kierunku poprawy wyglądu zębów. W niektórych przypadkach przyczyną niechęci były także przykre doświadczenia z wcześniejszych wizyt w gabinetach stomatologicznych, np. krępujące uwagi personelu medycznego na temat stanu jamy ustnej respondenta.
– Dzisiaj na tak konkurencyjnym rynku nie wystarczy, że dentysta będzie doskonałym specjalistą w dziedzinie medycyny. Pacjenci oczekują, że spełni także ich potrzeby emocjonalne. Między innymi pomoże uporać się ze wstydem. Dlatego ważna jest u stomatologów umiejętność zrozumienia pacjenta i odpowiednie reakcje – dodaje Patrycja Rabińska.
Wyrozumiałość i pedagogiczne podejście dentysty pomagają pacjentom pozbyć się obaw przed regularnymi wizytami kontrolnymi.
Zadbane zęby, bez ubytków poza oczywistymi względami zdrowotnymi podwyższają samoocenę oraz pomagają w relacjach interpersonalnych. Często są jednym z kryteriów zatrudnienia w zawodach, w których istotny jest kontakt z klientem.
Wszyscy chcemy, aby nasz uśmiech był zdrowy i atrakcyjny. Zęby są naszą wizytówką, ponieważ na nie w pierwszej kolejności zwraca uwagę rozmówca czytaj dalej