Reklama
Stomatologia dziecięca - w trosce o uzębienie najmłodszych.

Dbanie o higienę jamy ustnej jest podstawą dla zachowania pełnego zdrowia uzębienia oraz pięknego uśmiechu. Prawidłowe i przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów to nawyk, który należy wpajać już najmłodszym dzieciom. Dając dobry, własny przykład uczymy dzieci troski o swoje zdrowie, ponieważ w jamie ustnej zaczyna się wiele poważniejszych chorób. Brak zębów lub mleczaki nie są wytłumaczeniem dla ignorowania dbałości o tę część ciała. Regularne wizyty u stomatologa od wczesnego dzieciństwa, budują pozytywny obraz gabinetu stomatologicznego i minimalizują ryzyko lęku w dorosłym życiu. O zęby dzieci należy także dbać. podając im posiłki, ponieważ cukier jest najczęstszą przyczyną psucia się i występowania próchnicy. Jeśli nie zadbamy o higienę i zdrowie jamy ustnej dzieci we wczesnych latach, możemy przyczynić się do późniejszych problemów i chorób.

Higiena jamy ustnej

Prawidłowego szczotkowania zębów, dzieci trzeba nauczyć. Każde mycie powinno trwać przynajmniej 2 minuty i obejmować całą jamę ustną. Rozpoczyna się od dokładnego wyszczotkowania wszystkich zębów, energicznymi i kolistymi ruchami. Następnie wskazane jest wyszczotkowanie języka, na którym zbiera się wiele bakterii. Język, będąc częścią jamy ustnej, bierze udział w jedzenu i pozostaje na nim sporo bakterii, które namnażając się mogą powodować infekcje bakteryjne. Po dokładnym wyszczotkowaniu, dziecko powinno wypluć całą pozostałą w ustach pastę, a następnie wypłukać je czystą wodą. Wskazane jest korzystanie z kubeczka ułatwiającego kilkukrotne nabieranie oraz wypluwanie wody. Szczoteczka dla dzieci powinna mieć miękkie włosie i być dostosowana do potrzeb dziecka. Zbyt twarde szczoteczki mogą podrażniać dziąsła, a nawet powodować ich krwawienie. Pasta do zębów najmłodszych także musi być odpowiednio dobrana, dlatego najlepiej wybierać ją wspólnie ze stomatologiem.

Regularne wizyty

Zaprowadzanie dziecka do stomatologa od jego najwcześniejszych lat ma wiele korzyści. Przede wszystkim budujemy nawyk dbania o swoje zęby u specjalisty. Ponadto dziecko, które regularnie uczęszcza z rodzicem na wizyty stomatologiczne, nie wykazuje lęku. Gabinet stomatologiczny ma pewną specyficzną atmosferę, którą warto oswajać. Lekarz będzie kontrolował rozwój zębów dziecka i doradzał, w jaki sposób o nie dbać w domu. Bardzo ważny jest wybór lekarza, ponieważ poza miastami, gabinety mogą nie być zachęcające dla najmłodszych. Stomatolog dziecięcy w Poznaniu z pewnością będzie miał bardziej przystosowany gabinet dla dzieci, niż jedyny stomatolog na całą gminę pod miastem, który leczy wszystkich.

Dieta

Na zdrowie jamy ustnej oraz wygląd zębów, bardzo duży wpływ ma codzienna dieta. Podawanie dziecku produktów mocno słodzonych może bardzo szybko przynieść efekty w postaci zepsutych zębów, a nawet próchnicy. Wielu osobom wydaje się, że nawet jeśli mleczne zęby przybierają czarną barwę, nie wpłynie to na stałe zęby. Jednak należy pamiętać, że próchnica nie dotyczy jedynie kości zębowej, lecz przede wszystkim miazgi oraz dziąseł. Oznacza to, że zaniedbania przed wypadaniem zębów mlecznych, będą miały rzeczywisty wpływ na zęby stałe. Jako rodzic należy mieć świadomość, że cukier znajduje się nie tylko w słodyczach, lecz także w kolorowych napojach i sokach, jogurtach owocowych, chrupkach i wielu innych, przetworzonych produktach. Napisy o przeznaczeniu dla dzieci na produktach spożywczych są bardzo mylące i często nie mają pokrycia w zwartości.

Świadomość dziecka

Budując zdrowe nawyki żywieniowe oraz dotyczące higieny jamy ustnej, należy tłumaczyć dziecku powody. Uświadamianie o konieczności dbania o zdrowie dla wielu rodziców wydaje się zbędne. W ich opinii dzieci zupełnie ignorują swoje zdrowie i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zaniedbań. Jednak najczęściej niewiedza dzieci jest winą rodziców, którzy nigdy im nie opowiadali o tych sprawach. Jeśli samemu nie potrafimy wyjaśnić dziecku najważniejszych spraw, warto korzystać z pomocy. Stomatolog w przyjazny i przystępny sposób wyjaśni wszystkie zawiłości tematów związanych ze zdrowiem jamy ustnej.

Zdrowe i białe zęby są pragnieniem wielu dorosłych ludzi. Dlatego tak ważne jest dbanie o ich stan już w dzieciństwie. Pilnowanie zasad higieny jamy ustnej oraz profilaktyki, prawdopodobnie przyczyni się do pięknego uśmiechu dziecka w jego późniejszych latach życia. Wizyty u stomatologa nie muszą być stresujące i pozwalają na zdobycie ogromnej wiedzy o uzębieniu. Lekarz stomatolog przyjazny dziecku, oswoi go z gabinetem oraz zabiegami stomatologicznymi. Dzięki temu w dorosłym życiu zmaleje ryzyko wystąpienia chorób zębów oraz dziąseł i wzrośnie świadomość konieczności dbania o zdrowie jamy ustnej.

Podziel się
Następny artykuł

Problemy z zębami mogą być przyczyną zapalenia zatok, ale niewyleczona choroba zatok może też powodować powikłania stomatologiczne, np. wypadanie impl... czytaj dalej