Reklama
Źle sypiasz lub chrapiesz? Sprawdź, czy nie cierpisz na bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny, czyli OBS, to dolegliwość, której współczesna medycyna poświęca coraz więcej miejsca. Szacuje się, że choroba może występować nawet u 10 proc. społeczeństwa, niosąc ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych w postaci nadciśnienia tętniczego czy problemów kardiologicznych.

Co to jest OBS?

Obturacyjny bezdech senny definiuje się jako zespół objawów wywołanych przez powtarzające się bezdechy, czyli chwilowe zahamowanie wentylacji płuc.

Najbardziej typowym objawem bezdechu jest uciążliwe chrapanie powstające na skutek zapadania się ścian gardła podczas nocnego wypoczynku. Powietrze próbujące przedostać się przez powstałe w ten sposób zwężenie, wprawia w drgania struktury podniebienia i języczek, czego efektem są charakterystyczne odgłosy. Ostatecznie u chorego dochodzi do szeregu chwilowych epizodów zatrzymania oddechu (min. na 10 sekund), co skutkuje nagłymi, krótkotrwałymi przebudzeniami, których pacjent najczęściej nie pamięta. W przypadku ciężkiej postaci obturacyjnego bezdechu sennego może dochodzić do nawet kilkuset wybudzeń w ciągu jednej nocy.

 

Obturacyjny bezdech senny – przyczyny

Aby podjąć skuteczną terapię, ważne jest odpowiednie określenie etiologii bezdechu sennego. Przyczyny często kryją się w niezdrowym trybie życia – głównym czynnikiem ryzyka dolegliwości jest otyłość, choroba częściej diagnozowana jest także u palaczy oraz osób regularnie sięgających po alkohol, zwłaszcza przed snem.

Chrapanie w nocy może mieć również związek z nieprawidłowościami anatomicznymi – skrzywieniem przegrody nosowej czy obecnością polipów. Do wystąpienia OBS predysponuje płeć męska, wiek powyżej 40. lat u panów i powyżej 50. u kobiet, a także obecność chorób endokrynologicznych, np. nadczynności tarczycy.

Bezdech może występować także u dzieci. Najczęściej dotyczy wcześniaków i jest związany z niedojrzałością mechanizmów odpowiedzialnych za oddychanie. Zastosowanie znajdują wówczas monitory bezdechów (monitory oddychania) rejestrujące ruchy klatki piersiowej.

 

Bezdech senny – objawy

Zmęczenie po przebudzeniu, poranne bóle głowy czy ciągła senność powinny skłonić nas do diagnostyki w kierunku OBS. Do głównych objawów bezdechu zalicza się:

  • głośne, nieregularne chrapanie z wyraźnym zatrzymaniem oddechu obserwowanym zwykle przez partnerów;
  • liczne przebudzenia, czasem nagłe, z uczuciem dławienia i towarzyszącym mu lękiem;
  • spadek koncentracji i problemy z pamięcią;
  • skłonność do przysypiania w ciągu dnia;
  • zaburzenia funkcji seksualnych;
  • migrenowe bóle głowy.

 

Obturacyjny bezdech senny – diagnostyka i leczenie

Zanim zostanie podjęta decyzja o tym, jak leczyć bezdech, konieczne jest postawienie odpowiedniego rozpoznania. W diagnostyce wykorzystuje się najczęściej badanie polisomnograficzne (NFZ je refunduje, jednak ze względu na trudną dostępność, część pacjentów decyduje się wykonać je prywatnie).

Drugim, prostszym badaniem, które wykorzystuje się do wykrywania bezdechu sennego jest badanie poligraficzne. Jest wygodne, bo można przeprowadzić je w domu, gdzie zazwyczaj pacjenci nie mają problemu z zaśnięciem, w odróżnieniu od pobytu w szpitalu. Dowiedz się więcej na temat badania snu na https://www.brandvital.eu/badania/badania-snu/

Leczenie bezdechu sennego nie skupia się jedynie na tym, jak nie chrapać, ale zakłada eliminację źródła problemu, jakim jest zapadanie tkanek gardła. W tym celu zaleca się stosowanie aparatów CPAP, określanych potocznie jako aparaty na chrapanie. Wytwarzając stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych zapobiegają powstawaniu niedrożności, dzięki czemu eliminują nieprzyjemne odgłosy i poprawiają ogólną kondycję pacjenta.

Podziel się
Następny artykuł

Co roku 31 maja, WHO wraz z partnerami organizując obchody Światowego Dnia bez Tytoniu, podkreśla zagrożenia dla zdrowia wynikające z używania tytoniu... czytaj dalej