Reklama
Zęby mądrości i dentysta - 4 mity na temat wyrywania ósemek

Wokół ósemek, popularnie nazywanych zębami mądrości, krąży wiele mitów. Mówi się, że ból towarzyszy pacjentom nie tylko podczas wyrywania zęba, ale nawet do kilku dni po nim. Jednak czy na pewno właśnie tak to wygląda? Techniki stomatologiczne cały czas się rozwijają i wiele popularnych powiedzeń można włożyć między bajki. Przyglądnijmy się ósemkom bardziej szczegółowo i upewnijmy się, że w wyrywaniu zębów nie ma już nic strasznego.

Czym jest ekstrakcja ósemki?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia czym jest ekstrakcja ósemki. Pomoże to lepiej zrozumieć kolejne akapity i wiele krążących wśród znajomych opowieści. Wyrywanie ósemek jest to zabieg chirurgiczny, przeprowadzany się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent nie odczuwa nieprzyjemnego bólu. Przed samym zabiegiem często wykonuje się panoramiczne zdjęcie RTG zęba. Pozwala to lekarzowi dokładnie określić, jak głęboko sięga korzeń, jaki ma kształt oraz opracować najlepszą technikę na wyrwanie.

Zobacz, jak wyrywa się ósemki w FachowyDentysta.pl

Mit 1. Na zabieg wyrwania ósemki powinno się iść niespodziewanie - pozwala to zmniejszyć stres

Mit prawdopodobnie zawdzięczamy rodzicom chcącym nakłonić swoje dzieci do zabiegu. Niestety ten sposób nie tylko zwiększa stres i pogłębia strach przed specjalistami, ale też nie pozwala odpowiednio się przygotować, co jest kluczowe.

Wyrywanie ósemek należy do zabiegów chirurgicznych, dlatego jednym z zaleceń może być zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Co więcej, sprawa nieco bardziej komplikuje się u kobiet, ponieważ nie powinny poddawać się wyrywaniu zęba chwilę przed miesiączką i zaraz po niej.

Pod uwagę bierze się także przewlekłe choroby pacjenta, a specjalista przeprowadza dokładny wywiad.

Mit 2. Po wyrwaniu ósemki nie musimy się już o nic martwić

Wyrywanie ósemki może przynieść ulgę, jednak zaraz po zabiegu będziemy odczuwać duży dyskomfort. Zaplanujmy go tak, abyśmy mieli możliwość udania się do dentysty do 3 dni po wyrywaniu. To właśnie wtedy występuje największa opuchlizna i może być konieczne podanie środka przeciwbólowego do zębodołu lub ponowne oczyszczenie miejsca wykonania zabiegu.

W celu przyspieszenia gojenia można skorzystać z naświetlania laserem biostymulującym. Ewentualne szwy zostaną ściągnięte dopiero po 7-10 dniach.

Mit 3. Kilka godzin po wyrwaniu ósemki można już normalnie jeść i pić

Gojenie się rany powstałej po wyrwaniu ósemki jest uzależnione od wieku i stanu organizmu. Najczęściej zaleca się szczególne dbanie o siebie nawet do 24 godzin po zabiegu. Wszelkie czynności mogące powodować zaciskanie się szczęki są odradzane, ponieważ mogą wzmagać ból. Należą do nich: palenie, picie przez słomkę i wydmuchiwanie nosa. Nie powinno się również intensywnie płukać ust, ponieważ może to spowodować wypadnięcie skrzepu i krwawienie.

Przed utratą skrzepu mogą chronić specjalne gąbki kolagenowe, a na ból pomoże okład z lodu. W razie konieczności uzupełnienia zęba możliwe jest późniejsze założenie specjalnego implantu zębowego.

Mit 4. Napicie się alkoholu przed zabiegiem dodatkowo znieczuli ząb

Jest to jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Przed zabiegiem nie powinno się pić. Palenie także jest odradzane. Może to być przyczyną obniżenia skuteczności środków znieczulających. Warto wiedzieć, że środki rozkurczowe, czyli popularna nospa, też osłabiają znieczulenie.

Tym, co pomoże poradzić sobie z bólem, jest pełny żołądek. Nawet w dużym stresie warto zmusić się do jedzenia, gdyż po zabiegu nie będziemy mogli spożywać posiłków nawet przez kilka kolejnych godzin.

Krótkie podsumowanie - jak przygotować się do usuwania zęba mądrości i czego spodziewać się po zabiegu?

Do zabiegu wyrwania ósemki zawsze należy się odpowiednio przygotować i odbyć kilka konsultacji z dentystą oraz chirurgiem. Dokładną lokalizację korzenia ułatwi zdjęcie pantomograficzne, czyli panoramiczne zdjęcie RTG. Przed wyrywaniem nie pijemy alkoholu ani nie przyjmujemy środków przeciwbólowych.

Po zabiegu zalecany jest odpoczynek, a pomocne w przetrwaniu nieprzyjemnych doznań będą okłady z lodu. Pamiętajmy, aby wyrywanie ósemki umówić tak, żeby mieć możliwość odwiedzenia lekarza do 3 dni po zabiegu.

Podziel się
Następny artykuł

Problemy z zębami mogą być przyczyną zapalenia zatok, ale niewyleczona choroba zatok może też powodować powikłania stomatologiczne, np. wypadanie impl... czytaj dalej