Reklama
Ubytki w uzębieniu, czyli wszystko co musisz wiedzieć o protezach!

Zęby są jedną z najważniejszych wizytówek człowieka. Warto zatem dbać o nie od najmłodszych lat, abyśmy mogli przez długi czas cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Zdarza się jednak tak, że w wyniku zaniedbania, wypadku lub choroby stracimy jednego lub kilka zębów. Co możemy wówczas zrobić? Na jaki rodzaj leczenia warto się zdecydować?

Czym jest protetyka zębów?

Protetyka zębów to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem brakujących lub uszkodzonych zębów za pomocą protez. Stosuje się ją w przypadkach, gdy zęby nie są w stanie spełniać swoich funkcji, a tym samym utrudniają nam życie codzienne. W zależności od naszej sytuacji możemy wybrać uzupełnienie uzębienia poprzez mosty, implanty bądź ruchome protezy. Opole – podobnie jak inne miasta wojewódzkie – ma w tym zakresie sporo do zaoferowania. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości.

Leczenie ubytków w uzębieniu – nowoczesne możliwości

Przed podjęciem leczenia protetycznego lekarz dokładnie bada jamę ustną i staw skroniowo-żuchwowy. W celu dokładniejszej diagnostyki stosuje się zdjęcie panoramiczne oraz analizę modeli diagnostycznych. Następnie w porozumieniu z pacjentem wybierany jest najbardziej skutecznym, estetyczny i wygodny typ leczenia. Co mamy do wyboru? Odpowiedni protetyk Opole, a w zasadzie opolscy stomatologowie oferują szeroki wachlarz usług. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym.

W przypadku dużego uszkodzenia pojedynczego zęba, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie standardowej odbudowy kompozytowej - zalecane jest zastosowanie korony protetycznej, która jest indywidualnie dobierana do pacjenta. Korona wzmacnia i chroni naturalną koronę przed złamaniem. W przypadku braku pojedynczego zęba świetnie sprawdzają się także implanty zębów. Implant jest osadzany w kości i integruje się z nią. Dzięki temu zachowuje się i działa podobnie jak naturalny korzeń zęba.

Z kolei gdy brakuje nam kilku zębów - warto rozważyć założenie mostu protetycznego. Opiera się on na oszlifowanych zębach sąsiadujących z luką zębową, które stanowią filary, na których osadzone są korony. Pomiędzy nimi umieszczone są brakujące zęby, maskujące braki zębowe. W takich sytuacjach pacjent może zdecydować się także na montaż protezy ruchomej. Protezy ruchome to rodzaj protez, które pacjenci samodzielnie wkładają i wyjmują z jamy ustnej. Częstym wyzwaniem związanym z użytkowaniem protez ruchomych jest trudność w przyzwyczajeniu się do ich noszenia. Przynoszą one jednak niesamowite efekty. Do wyboru mamy protezy zębowe elastyczne lub akrylowe (zarówno całkowite, jak i częściowe), protezy szkieletowe, a nawet modele na implantach.

Dlaczego warto zdecydować się na protezy zębowe?

Warto stosować protezy zębów z kilku powodów. Pozwalają one m.in. na przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej, co ułatwia jedzenie, mówienie oraz zachowanie codziennej higieny. W przypadku braku kilku zębów, pozostałe zęby mogą przemieszczać się, co prowadzi do nieprawidłowego zgryzu i poważniejszych problemów z zębami w przyszłości. Poza tym protezy poprawiają wygląd i samoocenę pacjenta. Zdrowy, piękny uśmiech jest bardzo ważny dla naszego samopoczucia i pozwala na większą pewność siebie w kontakcie z innymi ludźmi.

Protezy zębów są trwałe i odporne na uszkodzenia, a ich użytkowanie jest bezbolesne i nieskomplikowane. Warto jednak pamiętać, że protezy wymagają pielęgnacji i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa protetyka. Tylko wtedy będą spełniać swoje funkcje i pozostaną trwałe oraz bezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Podziel się
Następny artykuł

Pojawienie się na rynku szczoteczki elektrycznej stanowiło prawdziwy przełom w pielęgnacji jamy ustnej. Urządzenie to dzięki osiągnięciom najnowszej t... czytaj dalej