Reklama
Zdjęcia pantomograficzne - czy prześwietlanie zębów jest bezpieczne?

Zdjęcia pantomograficzne wykonuje się wyłącznie w klinikach stomatologicznych, głównie w celu ustalenia przyczyny chorób zębów. RTG jest również jednym z podstawowych badań przeprowadzanych w chirurgii twarzowo-szczękowej. W jakich sytuacjach należy wykonać prześwietlenie uzębienia? Czy jest ono szkodliwe dla naszego zdrowia? Jakie są przeciwwskazania?

Wskazania do RTG zębów

Kiedy lekarz dentysta może zlecić pacjentowi wykonanie zdjęcia pantomograficznego? RTG zęba przeprowadza się przed ekstrakcją (usunięciem) zęba stałego, ale nie tylko. Wynik RTG umożliwia stomatologowi poznanie dokładnego kształtu zęba oraz sposób jego ukorzenienia, co z kolei umożliwi mu zastosowanie najskuteczniejszej metody leczenia.

Pantomogram wykorzystuje się również w celu wykrycia chorób zębów i przyzębia, takich jak: stanów zapalnych, ropni, torbieli, próchnicy itp. RTG zęba konieczne jest także w trakcie leczenia kanałowego, ortodontycznego oraz protetycznego przy wszczepianiu implantów zębowych. Wskazaniem do wykonania RTG zęba są urazy kości twarzoczaszki.

Czy RTG zębów jest bezpieczne dla zdrowia?

Zastanawiasz się, czy prześwietlenie w gabinecie stomatologicznym jest bezpieczne? Chcesz wiedzieć jaki wpływ na ludzkie zdrowie ma dawka promieniowania?

W tym wypadku wszyscy pacjenci mogą odetchnąć z ulgą, bowiem dawka promieniowania jest zbliżona do tej, na której działanie narażeni jesteśmy każdego dnia. Oczywiście dużo zależy od aparatury wykorzystywanej do RTG, im nowszy model urządzenia tym promieniowanie zdecydowanie mniejsze. Pomimo tego, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich przerw pomiędzy badaniami rentgenowskimi. Specjaliści zalecają by pantomogram wykonywany był maksymalnie raz na pół roku, nie więcej.

Przeciwwskazania do RTG zębów

Zgodnie z tym, co mówiliśmy wcześniej wykonanie zdjęcia pantomograficznego nie wywołuje negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie, niemniej jednak nie wszyscy pacjenci mogą zdecydować się na RTG zębów. Głównym przeciwwskazaniem do wykonania prześwietlenia uzębienia jest oczywiście ciąża. Kobieta spodziewająca się dziecka zobowiązana jest do poinformowania stomatologa o aktualnym stanie swojego zdrowia. W tym wypadku choćby niewielka dawka promieniowania może przyczynić się do uszkodzenia płodu i powstania poważnych chorób genetycznych.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.

Podziel się
Następny artykuł

Stosowanie niewielkiej ilości pasty z fluorem jest bezpieczne i istotne dla utrzymania prawidłowego stanu zębów najmłodszych. Nowe zalecenia dotyczące... czytaj dalej