Reklama
Aparat na zęby dla dorosłych? Może Ci się przydać bardziej, niż myślisz!

Aparaty ortodontyczne widuje się na zębach dzieci. Jednak coraz częściej sięgają po nie również dorośli, świadomi tego, że o piękny uśmiech i zdrowe zęby opłaca się walczyć w każdym wieku.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że z nieleczoną w dzieciństwie wadą zgryzu trzeba męczyć się przez całe życie. Dla wielu osób było dużą ulgą, gdy okazało się, że leczenie ortodontyczne jest przeznaczone również dla dorosłych. Co więcej, aparaty w ostatnich latach stały się modne i zaczęły wyglądać coraz bardziej kolorowo, przez co przestały być czymś, czego należy się wstydzić. Wręcz przeciwnie, powodem do wstydu mogą być zaniedbane i nieleczone wady zgryzu, a nie fakt, że dbamy o swój uśmiech.

Do kiedy można założyć aparat na zęby?

Mitem jest, że to zabieg tylko dla dzieci. Jak podkreślają specjaliści zajmujący się na co dzień zakładaniem aparatów na zęby w Stomatologia Borowski w Starachowicach, decyzję trzeba podjąć razem ze swoim dentystą, który sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań. Najważniejszy jest stan kości, szczególnie w obrębie szczęki, i ogólny stan zdrowia. Jeśli jest dobry, nie ma powodu, by aparatu nie założyć nawet osobie w okolicach czterdziestki czy pięćdziesiątki. Dodatkowym plusem jest fakt, że zdaniem większości osób aparat na zębach odmładza.

Aparat na zęby dla dorosłych – dlaczego?

Może się wydawać, że w noszeniu aparatu chodzi tylko o ładny uśmiech. W rzeczywistości może chodzić o wiele więcej:

  • między krzywo rosnącymi zębami mogą gromadzić się resztki jedzenia, prowadząc do próchnicy i dyskomfortu;
  • czasem stale uciskające się zęby prowadzą nawet do bólu głowy czy oczu;
  • nierówne zęby mogą wywoływać nocne zgrzytanie zębów;
  • zgrzytanie i ocieranie się o siebie zębów może prowadzić do ich ścierania;
  • czasem, aby móc rozpocząć leczenie protetyczne, trzeba zacząć od aparatu ortodontycznego;
  • również w przypadku implantów czasem nie da się rozpocząć terapii bez wcześniejszego wyprostowania zębów.
     

Aparat samoligaturujący a ligaturowy

Noszenie aparatu na zębach może być bolesne. Szczególnie, jeśli będzie to tańszy, staromodny model. Obecnie popularne są raczej aparaty na zęby samoligaturujące, czyli takie, w których zamiast tradycyjnych ligatur, aparat jest utrzymywany przez specjalne klapki. Dzięki temu:

  • łatwiej się go czyści,
  • krócej trzeba go nosić,
  • zęby mają więcej przestrzeni, więc noszenie aparatu jest mniej bolesne.
     

Decydując się na aparat na zęby dla dorosłych, warto zastanawiać się nie tylko nad tym, ile kosztuje aparat ortodontyczny, lecz także wziąć pod uwagę swój komfort. Aby noszenie aparatu było przyjemną przygodą, a nie przykrym i długotrwałym obowiązkiem, zdecydowanie warto zdecydować się na droższy, ale po prostu lepszy aparat samoligaturujący.

Inne rodzaje aparatów na zęby dla dorosłych

Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje aparatów. Niektóre z nich są bardziej dyskretne, inne mocno się odznaczają. Dobór konkretnego modelu odbywa się w gabinecie ortodontycznym, jak Stomatologia Borowski w Starachowicach. Może się okazać, że nie będzie konieczne zakładanie pełnego aparatu, który mocno odznacza się na zębach. Osoby myślące o aparacie powinny wziąć pod uwagę, że aparaty poza estetyką różnią się też długością leczenia i częstotliwością odbywanych kontroli. To też może być ważny czynnik, bo np. coraz więcej osób przebywa za granicą i nie może odwiedzać dentysty w Polsce zbyt często. Z kolei długość noszenia aparatu może przekładać się na komfort i plany życiowe. Różnica pomiędzy najbardziej podstawowym rodzajem aparatu ortodontycznego, a tym najbardziej nowoczesnym to nawet kilkanaście miesięcy. Dorośli powinni wziąć pod uwagę to, że w ich przypadku kości odkształcają się nieco wolniej, niż u dzieci, dlatego tylko wizyta u lekarza może zdeterminować, ile to potrwa. Więcej na temat zakładania aparatu na zęby na stronie: stomatologiaborowski.pl

Podziel się
Następny artykuł

Nieregularne wizyty w gabinecie stomatologicznym mogą nieść przykre konsekwencje dla stanu uzębienia. Dzisiaj usługi dentystyczne obejmują szeroki zak... czytaj dalej