Aktualne badania w Twoim województwie
Zakrzepica jest stanem, podczas którego dochodzi do powstania zakrzepu w żyle. Choroba w głównej mierze dotyczy kończyn dolnych, choć może występować też w innych rejonach układu żylnego. Co gorsza, może ona przebiegać bezobjawowo. U chorych na zakrzepicę dochodzi do zaburzeń w przepływie krwi. W konsekwencji miejsce ma uszkodzenie nabłonka wyściełającego ściany naczyń krwionośnych. Jeśli dojdzie do jego oderwania, konsekwencją może być zator, który w wielu przypadkach kończy się śmiercią.
Przyczyny i objawy zakrzepicy
Przyczyn zakrzepicy może być kilka. Nieprawidłowy przebieg krwi mogą powodować: przebyty zabieg chirurgiczny, długotrwałe unieruchomienie i leczenie, poród, choroby zakaźne, choroby żył, nadmierna krzepliwość, zagęszczenie krwi, zmiany żylakowe czy zażywanie leków drażniących śródbłonek żył.
Zdarza się, że zakrzepica przebiega bezobjawowo. Ponadto może wskazywać na inne dolegliwości, a więc wiele osób nie kojarzy jej z tym schorzeniem. Objawy zakrzepicy żył to m.in. obrzęk kończyny, stan podgorączkowy, bolesne stwardnienie wyczuwalnej żyły, zaczerwienienie skóry w danym miejscu czy ból o charakterze uciskowym.
Do kogo z zakrzepicą?
Wyjaśniliśmy już, do czego prowadzi zakrzepica i jak groźna jest to choroba, którą należy zacząć leczyć poprzez odpowiednie zachowanie w domu. Wielu sugeruje tu pozycję leżącą, która przeciwdziała zmęczeniu i zastojowi żylnemu. Potrzebna będzie też pomoc specjalisty, który przypisze leki przeciwzakrzepowe, mające za zadanie obniżyć ryzyko wystąpienia zatoru płucnego. Przez pierwsze 10 dni pacjenci przyjmują heparynę drobnocząsteczkową w postaci zastrzyków, następnie leki na rozrzedzenie krwi oraz środki wzmacniające i chroniące ściany naczyń żylnych. Podczas nawrotu choroby najlepszym rozwiązaniem jest operacyjne usuwanie skrzeplin. W żyle głównej kończyny wszczepia się wówczas filtr ze stali nierdzewnej, który ma zatrzymać skrzepy płynące z krwią do tętnicy płucnej.
Na koniec dodajmy, że wiele osób zastanawia się, czy z zakrzepicą można chodzić do pracy. Jeżeli jest to zakrzepica żył dolnych, a ta występuje najczęściej, to wielu specjalistów nie zaleca ciągłego leżenia, co może zmniejszyć obrzęk, ale sprzyjać powiększaniu się zakrzepu. Pomóc może natomiast umiarkowany wysiłek fizyczny, a więc na przykład chodzenie. Nie może to być jednak duża intensywność. Kończyna takiej osoby nie powinna być bowiem przemęczana. Podczas leczenia warto też postawić na uciskające kończynę dolną podkolanówki.
Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży wykryli u zwierząt w Puszczy Białowieskiej nienotowanego dotychczas szerzej w Polsce i Europie t... czytaj dalej