Reklama

Zakrzepica jest stanem, podczas którego dochodzi do powstania zakrzepu w żyle. Choroba w głównej mierze dotyczy kończyn dolnych, choć może występować też w innych rejonach układu żylnego. Co gorsza, może ona przebiegać bezobjawowo. U chorych na zakrzepicę dochodzi do zaburzeń w przepływie krwi. W konsekwencji miejsce ma uszkodzenie nabłonka wyściełającego ściany naczyń krwionośnych. Jeśli dojdzie do jego oderwania, konsekwencją może być zator, który w wielu przypadkach kończy się śmiercią.

Przyczyny i objawy zakrzepicy

Przyczyn zakrzepicy może być kilka. Nieprawidłowy przebieg krwi mogą powodować: przebyty zabieg chirurgiczny, długotrwałe unieruchomienie i leczenie, poród, choroby zakaźne, choroby żył, nadmierna krzepliwość, zagęszczenie krwi, zmiany żylakowe czy zażywanie leków drażniących śródbłonek żył.

Zdarza się, że zakrzepica przebiega bezobjawowo. Ponadto może wskazywać na inne dolegliwości, a więc wiele osób nie kojarzy jej z tym schorzeniem. Objawy zakrzepicy żył to m.in. obrzęk kończyny, stan podgorączkowy, bolesne stwardnienie wyczuwalnej żyły, zaczerwienienie skóry w danym miejscu czy ból o charakterze uciskowym.

Do kogo z zakrzepicą?

Wyjaśniliśmy już, do czego prowadzi zakrzepica i jak groźna jest to choroba, którą należy zacząć leczyć poprzez odpowiednie zachowanie w domu. Wielu sugeruje tu pozycję leżącą, która przeciwdziała zmęczeniu i zastojowi żylnemu. Potrzebna będzie też pomoc specjalisty, który przypisze leki przeciwzakrzepowe, mające za zadanie obniżyć ryzyko wystąpienia zatoru płucnego. Przez pierwsze 10 dni pacjenci przyjmują heparynę drobnocząsteczkową w postaci zastrzyków, następnie leki na rozrzedzenie krwi oraz środki wzmacniające i chroniące ściany naczyń żylnych. Podczas nawrotu choroby najlepszym rozwiązaniem jest operacyjne usuwanie skrzeplin. W żyle głównej kończyny wszczepia się wówczas filtr ze stali nierdzewnej, który ma zatrzymać skrzepy płynące z krwią do tętnicy płucnej.

Na koniec dodajmy, że wiele osób zastanawia się, czy z zakrzepicą można chodzić do pracy. Jeżeli jest to zakrzepica żył dolnych, a ta występuje najczęściej, to wielu specjalistów nie zaleca ciągłego leżenia, co może zmniejszyć obrzęk, ale sprzyjać powiększaniu się zakrzepu. Pomóc może natomiast umiarkowany wysiłek fizyczny, a więc na przykład chodzenie. Nie może to być jednak duża intensywność. Kończyna takiej osoby nie powinna być bowiem przemęczana. Podczas leczenia warto też postawić na uciskające kończynę dolną podkolanówki.

Podziel się
Następny artykuł

Niewątpliwie pogoda za oknem wpływa na nasze chęci i plany, a zima, która towarzyszy nam od kilku tygodni powoduje minimalizowanie ja czytaj dalej