Reklama
Czy suplementy diety pomagają w odchudzaniu?

Suplementy diety to produkty mające na celu uzupełnienie diety w składniki odżywcze, witaminy, minerały czy inne substancje, które mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Są dostępne w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, proszki czy płyny. W przypadku odchudzania, suplementy diety mają wspierać nasze działania poprzez wywoływanie lub ograniczanie niektórych procesów zachodzących w naszym organizmie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki wpływ na odchudzanie mają suplementy diety
  • co w swoim składzie zawierają suplementy diety na odchudzanie
  • jakie są potencjalne efekty uboczne stosowania suplementów diety na odchudzanie
  • co mówią badania na temat suplementów diety
  • jak stosować suplementy diety

Suplementy diety a odchudzanie

Suplementy diety, których zadaniem jest wsparcie w procesie redukcji masy ciała ze względu na swój różnorodny skład, mogą mieć inny sposób oddziaływania na ludzki organizm. W grupie suplementów diety wspomagających odchudzanie znajdziemy między innymi suplementy diet przyspieszające metabolizm, hamujące apetyt, zwiększające spalanie tłuszczu, a także suplementy diety zmniejszające wchłanianie tłuszczów z pożywienia.

Składniki suplementów wspomagających odchudzanie

Termogeniki: to rodzaj suplementów diety, których skład ukierunkowany jest na zwiększenie temperatury ciała, dzięki czemu dochodzi w nim do przyspieszenia przemiany materii oraz spalania większej ilości kalorii w tym samym czasie i przy takim samym wysiłku. Najpopularniejszymi składnikami termogeników są między innymi: kofeina, zielona herbata, kapsaicyna czy synefryna.

Supresanty apetytu: mają na celu zmniejszenie uczucia głodu, dzięki czemu osoba stosująca suplement odczuwa mniejszą potrzebę jedzenia, a co za tym idzie spożywa mniej kalorii. Tego typu suplementy diety doskonale sprawdzają się w przypadku chęci utrzymania diety niskokalorycznej i pohamowania potrzeby podjadania między posiłkami. Przykładami składników stosowanych w produkcji supresantów apetytu są wyciąg z Garcinia cambogia, błonnik czy 5-HTP.

Inhibitory wchłaniania tłuszczu: to rodzaj suplementów diety, których działanie skupia się na ograniczaniu wchłaniania tłuszczów z pożywienia. Jednym z najpopularniejszych inhibitorów jest orlistat. Hamuje on aktywność lipazy poprzez łączenie się z jej aktywnym centrum serynowym.

Efekty uboczne stosowania suplementów diety

Stosowanie suplementów diety może wiązać się z różnymi efektami ubocznymi. W przypadku termogeników mogą to być bóle głowy, uczucie rozdrażnienia, bezsenność czy zwiększone tętno. Supresanty apetytu mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia czy nudności. Inhibitory wchłaniania tłuszczu mogą prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka, wzdęcia czy tłuste stolce. W większości przypadków są to rzadko występujące efekty uboczne, jednak trzeba je mieć na uwadze i stosować suplementy diety z rozwagą i najlepiej w porozumieniu z lekarzem lub specjalistą, a w przypadku podejrzenia wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych należy przerwać przyjmowanie suplementu i skonsultować się z lekarzem.

Badania naukowe na temat suplementów diety

Suplementy diety poddawane są różnym badaniom naukowym, a wyniki tych badań można powiedzieć są dość skrajne. Niektóre z nich wskazują na korzystne efekty stosowania suplementów wspomagających odchudzanie, natomiast inne badania kwestionują ich skuteczność. Ważnym wnioskiem jest wobec tego to, że suplementy diety nie działają tak samo u każdej osoby, dlatego warto eksperymentować i sprawdzić, które z nich przynoszą najlepsze rezultaty w naszym przypadku.

Jak stosować suplementy diety?

  • Wybór odpowiedniego suplementu

Wybór konkretnego suplementu diety powinien być poprzedzonym określeniem przez nas celów jakie chcemy osiągnąć. Najlepiej, jeśli skonsultujemy się z lekarzem lub dietetykiem przed podjęciem tej decyzji. Przy wyborze warto również zapoznać się z opiniami innych osób, które stosowały dany suplement, aby lepiej poznać jego działanie.

  • Dawkowanie i stosowanie suplementów

Suplementy diety podobnie jak leki, mają ściśle określone przez producenta dawkowanie. Informacja o tym, znajduje się na dołączonej do suplementu ulotce lub na jego opakowaniu. Ważne jest, aby stosować się do tych zaleceń i nie przekraczać zalecanych dawek.

Zdrowy styl życia a suplementy diety

Aby osiągnąć trwałe rezultaty w procesie odchudzania, konieczne jest utrzymanie zrównoważonej diety, regularna aktywność fizyczna oraz dbanie o odpowiednią ilość snu i relaksu. Suplementy diety mogą wspomóc proces odchudzania, ale nie są magiczną różdżką, po użyciu której osiągniemy nagle spektakularne efekty. Skuteczne i przede wszystkim trwałe odchudzanie, to złożony proces, w skład którego wchodzi również zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Przyda się również wsparcie ze strony specjalistów takich jak dietetyk czy trener personalny, a także korzystanie z grup wsparcia lub aplikacji mobilnych dedykowanych odchudzaniu.

 

Podziel się
Następny artykuł

Praca w branży IT to nie tylko wysokie zarobki. Specjaliści IT pracują nawet ponad 45 godzin tygodniowo, co może doprowadzić czytaj dalej