Reklama

Zaburzenia hormonalne to ogólny termin, pod którym kryć się może całe spektrum nieprawidłowości endokrynologicznych. Hormony w naszym organizmie  występują w bardzo niewielkich stężeniach (porównuje się je do kropli wody w basenie), ale zaburzenia ich wydzielania mogą dawać całe spektrum objawów – od banalnych dolegliwości, które łatwo zlekceważyć, aż do poważnych zaburzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną naszych problemów mogą być hormony, do jakiego lekarza powinniśmy się udać?

Zaburzenia hormonalne- objawy

Hormony produkowane są przez narządy naszego ciała, zwane gruczołami endokrynnymi. Zalicza się do nich: podwzgórze, przysadkę, szyszynkę, tarczycę, przytarczyce, grasicę, trzustkę, nadnercza, jądra i jajniki. Objawy zaburzeń hormonalnych są ściśle powiązane z narządem, którego praca uległa zakłóceniu. Warto również wspomnieć, że cały układ hormonalny człowieka podlega wzajemnym wpływom- to znaczy praca jednego narządu oddziałuje w pewnym stopniu na inne organy. Do najczęstszych zaburzeń wydzielania hormonów zalicza się:

 • Niedoczynność i nadczynność tarczycy
 • Niedoczynność kory nadnerczy
 • Zaburzenia funkcji wydzielniczej jajników i jąder
 • Zaburzenia wydzielania insuliny przez trzustkę

Hormony  warunkują tak wiele procesów w naszych organizmach, że objawy zaburzeń hormonalnych to różnorodne symptomy, do których można zaliczyć na przykład:

 • Osłabienie, przewlekłe zmęczenie
 • Spadek koncentracji
 • Uczucie niepokoju, kołatania serca
 • Wahania masy ciała
 • Obrzęki
 • Objawy skórne, jak jej nadmierna suchość, łuszczenie się, zmiany trądzikowe, rozstępy
 • Trudności z zajściem w ciążę, zaburzenia libido, impotencję

Jeśli zaobserwujemy u siebie niektóre z wyżej wymienionych objawów- warto skonsultować je z lekarzem. Podstawowe badania laboratoryjne można wykonać już w gabinecie lekarza rodzinnego, podczas gdy szczegółową diagnostyką zaburzeń hormonalnych zajmują się lekarze endokrynolodzy.

Zaburzenia hormonalne- przyczyny       

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, skąd wzięły się ich problemy z hormonami oraz czy mogli tego uniknąć? Przyczyny zaburzeń hormonalnych są jednak złożone- na większość nich nie mamy wpływu. Przykładem jest niedoczynność tarczycy w chorobie Hashimoto- jest to proces autoimmunologiczny, to znaczy organizm rozpoczyna produkcję przeciwciał, które zwalczają własne komórki tarczycy. Modyfikacja stylu życia nie jest w stanie zapobiec wówczas chorobie, ale może wspomagać jej leczenie.  Praca gruczołów produkujących hormony może ulec uszkodzeniu w wyniku procesów zapalnych, nowotworowych, a także fizjologicznych- na przykład po okresie ciąży pojawić się mogą zaburzenia pracy tarczycy. Na część przyczyn zaburzeń hormonalnych mamy jednak wpływ – wydzielanie insuliny- hormonu trzustki, zależy w dużej mierze od naszego sposobu odżywiania oraz aktywności fizycznej.  Dieta obfitująca w cukry proste i tłuszcze nasycone, a także nadwaga lub otyłość to prosty sposób do rozwoju cukrzycy typu II- zaburzeń hormonalnych przyczyną których jest zmniejszona zdolność trzustki do wydzielania insuliny.

Podziel się
Następny artykuł

Dowiedziono, że hormony estrogenowe chronią nie tylko narządy rodne, ale wzmagają także komórkową odporność organizmu, chroniąc go przed infekcjami dr... czytaj dalej