Reklama

Zaburzenia hormonalne to ogólny termin, pod którym kryć się może całe spektrum nieprawidłowości endokrynologicznych. Hormony w naszym organizmie  występują w bardzo niewielkich stężeniach (porównuje się je do kropli wody w basenie), ale zaburzenia ich wydzielania mogą dawać całe spektrum objawów – od banalnych dolegliwości, które łatwo zlekceważyć, aż do poważnych zaburzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną naszych problemów mogą być hormony, do jakiego lekarza powinniśmy się udać?

Zaburzenia hormonalne- objawy

Hormony produkowane są przez narządy naszego ciała, zwane gruczołami endokrynnymi. Zalicza się do nich: podwzgórze, przysadkę, szyszynkę, tarczycę, przytarczyce, grasicę, trzustkę, nadnercza, jądra i jajniki. Objawy zaburzeń hormonalnych są ściśle powiązane z narządem, którego praca uległa zakłóceniu. Warto również wspomnieć, że cały układ hormonalny człowieka podlega wzajemnym wpływom- to znaczy praca jednego narządu oddziałuje w pewnym stopniu na inne organy. Do najczęstszych zaburzeń wydzielania hormonów zalicza się:

 • Niedoczynność i nadczynność tarczycy
 • Niedoczynność kory nadnerczy
 • Zaburzenia funkcji wydzielniczej jajników i jąder
 • Zaburzenia wydzielania insuliny przez trzustkę

Hormony  warunkują tak wiele procesów w naszych organizmach, że objawy zaburzeń hormonalnych to różnorodne symptomy, do których można zaliczyć na przykład:

 • Osłabienie, przewlekłe zmęczenie
 • Spadek koncentracji
 • Uczucie niepokoju, kołatania serca
 • Wahania masy ciała
 • Obrzęki
 • Objawy skórne, jak jej nadmierna suchość, łuszczenie się, zmiany trądzikowe, rozstępy
 • Trudności z zajściem w ciążę, zaburzenia libido, impotencję

Jeśli zaobserwujemy u siebie niektóre z wyżej wymienionych objawów- warto skonsultować je z lekarzem. Podstawowe badania laboratoryjne można wykonać już w gabinecie lekarza rodzinnego, podczas gdy szczegółową diagnostyką zaburzeń hormonalnych zajmują się lekarze endokrynolodzy.

Zaburzenia hormonalne- przyczyny       

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, skąd wzięły się ich problemy z hormonami oraz czy mogli tego uniknąć? Przyczyny zaburzeń hormonalnych są jednak złożone- na większość nich nie mamy wpływu. Przykładem jest niedoczynność tarczycy w chorobie Hashimoto- jest to proces autoimmunologiczny, to znaczy organizm rozpoczyna produkcję przeciwciał, które zwalczają własne komórki tarczycy. Modyfikacja stylu życia nie jest w stanie zapobiec wówczas chorobie, ale może wspomagać jej leczenie.  Praca gruczołów produkujących hormony może ulec uszkodzeniu w wyniku procesów zapalnych, nowotworowych, a także fizjologicznych- na przykład po okresie ciąży pojawić się mogą zaburzenia pracy tarczycy. Na część przyczyn zaburzeń hormonalnych mamy jednak wpływ – wydzielanie insuliny- hormonu trzustki, zależy w dużej mierze od naszego sposobu odżywiania oraz aktywności fizycznej.  Dieta obfitująca w cukry proste i tłuszcze nasycone, a także nadwaga lub otyłość to prosty sposób do rozwoju cukrzycy typu II- zaburzeń hormonalnych przyczyną których jest zmniejszona zdolność trzustki do wydzielania insuliny.

Podziel się
Następny artykuł

Wysocy ludzie o silnych rysach twarzy budzili podziw już w czasach antycznych. Dawniej nikt nie podejrzewał, że to co u nich podziwiano, było w rzeczy... czytaj dalej