Reklama
Wszystko na temat psychoterapii dla par

 

Problemy w związku zdarzają się nawet najbardziej zgodnym parom. To, do jakiej rangi urastają, zależy od umiejętności komunikowania się, otwartości i chęci ich rozwiązania. Zdarzają się sytuacje, z których trudno znaleźć wyjście i wspólne rozwiązanie konfliktu. W takiej sytuacji pomocny może okazać się specjalista, a psychoterapia dla par rozwiąże powstały problem. Spotkanie małżeństwa czy pary w gabinecie psychoterapeuty jest coraz powszechniejsze. Pomaga na neutralnym gruncie porozmawiać i otrzymać wsparcie specjalisty. Jest to szansa na przywrócenie równowagi w związku i odnalezienie wspólnego kierunku w drodze ku życiu w zgodnej relacji.

 

Kiedy psychoterapia dla par ma sens?

Przede wszystkim obie osoby tworzące związek muszą się zgodzić na terapię. Ich pobudki nie mogą być jednak egoistyczne lub kryć w sobie negatywnych, ukrytych powodów, takich jak na przykład udowodnienie drugiej osobie, że nie ma racji. Kierunek musi być jeden – naprawienie powstałego konfliktu.

Jak wygląda psychoterapia?

Psychoterapia może przybierać różne formy, w zależności od potrzeb pacjenta. Ofertę psychoterapii można sprawdzić na stronie https://www.ad-intra.lodz.pl, gdzie swoje usługi świadczy Psycholog, Psychoterapeuta Wioletta Kucharek, której gabinet znajduje się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 90 lok. 6 (Tel: 604 886 066). Jest to doświadczony psycholog, który oferuje swoim pacjentom zarówno terapię indywidualną, jak i terapię dla par. Psychoterapia może odbywać się w gabinecie, jak i w trybie online.

Ile trwa psychoterapia?

Długość terapii zależy od kilku czynników. Między innymi od problemu, który powstał, od zaangażowania każdego z uczestników, od głębokości konfliktu. Ważna jest tu także motywacja, która kieruje partnerów na terapię. W przypadku, kiedy podczas spotkań pojawiają się kolejne aspekty relacji, które należy omówić i znaleźć ich przyczyny i rozwiązanie, czas i częstotliwość spotkań może się zmienić. Dlatego trudno określić dokładnie, przy pierwszym spotkaniu czy nawet bez niego, ile czasu będzie potrzebne do tego, aby pomóc parze. Najczęściej zaczyna się od jednego spotkania w tygodniu, które trwa od 50 do 80 minut. Zakłada się, że na taką terapię należy poświęcić od pół roku do roku. Więcej informacji na temat psychoterapii oferuje blog prowadzony przez doświadczonego psychologa. Znaleźć tam można ciekawe artykuły na temat psychoterapii indywidualnej i terapii par, które pomogą przygotować się przed podjęciem terapii.

Kiedy terapia może nie przynieść oczekiwanego efektu?

Zdarzają się sytuacje, kiedy terapia nie zda egzaminu. Są to zdarzenia, problemy, na które należy znaleźć inne rozwiązanie lub podjąć konkretne działania. I tak na przykład w przypadku uzależnienia (od alkoholu, narkotyków itp.), znacznie lepiej sprawdzi się odwyk. Jeśli jedna ze stron zmaga się z chorobą psychiczną, warto rozważyć indywidualne spotkania, które pomogą najpierw konkretnej jednostce. Jeśli w związku występuje przemoc – fizyczna czy psychiczna – zdecydowanie bardziej przydatna może okazać się grupa wsparcia dla ofiar przemocy. Są sytuacje, kiedy para już wcześniej podjęła decyzję o rozwodzie i jest przekonana o słuszności tej decyzji. Jeśli jednak jest to etap, w którym dopiero taka myśl się pojawiła, wówczas jest szansa i pole do wspólnej rozmowy. Wtedy można podjąć próbę ratowania związku.

Psychoterapia przynosi zamierzony skutek najczęściej wtedy, kiedy obie strony konfliktu chcą go rozwiązać. To pierwsza i najważniejsza zasada, bez której nie ma szansy na znalezienie porozumienia. Psychoterapia jest miejscem, które umożliwia znalezienie wspólnej drogi, uczenia się komunikowania, rozmowy, działania w jednym celu – radzenia sobie z problemami i konfliktami.

Podziel się
Następny artykuł

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania. Trudniej je zdiagnozować niż np. anemię, ponieważ osoba nim dotknięta jest w stanie utrzymywać stałą wagę i ch... czytaj dalej