Reklama
Wsparcie dziecka z ubytkami słuchu - jakie są możliwości?

Wczesne rozpoznanie ubytków słuchu u dzieci i podjęcie odpowiednich działań to bardzo ważna kwestia. Nawet osoby z głębokim niedosłuchem są w stanie nauczyć się mówić i sprawnie komunikować z otoczeniem. Warto wiedzieć, jakie są możliwości wsparcia dzieci z ubytkiem słuchu.

Wczesne rozpoznanie ubytków słuchu u dzieci i podjęcie odpowiednich działań to bardzo ważna kwestia. Nawet osoby z głębokim niedosłuchem są w stanie nauczyć się mówić i sprawnie komunikować z otoczeniem. Warto wiedzieć, jakie są możliwości wsparcia dzieci z ubytkiem słuchu. 

Przyczyny ubytku słuchu u dzieci

W połowie przypadków ustalenie głównej przyczyny uszkodzeń słuchu jest niemożliwe. W dużej ilości przypadków znaczenie mają czynniki genetyczne. Wśród innych czynników uznawanych za przyczynę mniejszej lub większej wady słuchu można wyróżnić:

  • różne zakażenia wewnątrz maciczne np. cytomegalię, 
  • nieprawidłowości anatomiczne, 
  • bardzo mała masa anatomiczna, 
  • przyjmowanie leków oto toksycznych, 
  • zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych. 

W przypadku wystąpienia któregoś z tych czynników, słuch malucha powinien zostać od razu przebadany. Ponadto bardzo ważne jest stałe monitorowanie stanu dziecka przez rodziców, ponieważ niektóre czynniki mogą dać objawy po czasie. 

Skuteczne sposoby wsparcie dzieci z ubytkami słuchu 

Współcześnie dostępne są bardzo zaawansowane urządzenia przeznaczone dla dzieci, które niedosłyszą i nie słyszą. Dzięki rozwojowi technologii nawet maluchy, które cierpią na głęboki niedosłuch, mogą otrzymać aparat słuchowy zwiększający ich jakoś życia i umożliwiając komunikowanie się ze światem zewnętrznym. 

Aparat słuchowy dla dzieci dobiera się przez dłuższy czas. Konieczne jest zachowanie cierpliwości, aby mieć pewność, że urządzenie będzie spełniało swoje założenia. Warto zaznaczyć, że dostępne jest kilka rodzajów aparatów słuchowych:

  1. analogowe - najprostsze, dobrze się sprawdzają w przypadku dzieci z głębokim niedosłuchem oraz tych z mniejszymi ubytkami, 
  2. z możliwością zaprogramowania - dają możliwość dokładniejszego dopasowania do konkretnego ubytku słuchowego, dają bardziej zaawansowane możliwości, 
  3. cyfrowe - posiadają możliwość programowania, dzięki czemu z łatwością można dopasować konkretny aparat do konkretnego dziecka, ponadto wiele osób uważa, że zapewniają one lepszą jakość dźwięku niż ich analogowe odpowiedniki. 

Warto zaznaczyć, że tylko audiolog dziecięcy z dużym doświadczeniem jest w stanie dobrać odpowiednie urządzenie do konkretnego przypadku. 

Inne możliwości przeznaczone dla dzieci z ubytkami słuchu 

Aby jeszcze bardziej pomóc dzieciom z zaburzeniami słuchu i osiągnąć zadowalający efekt, warto także zdecydować się na wykorzystanie systemów pracujących na falach FM lub podczerwonych. Działają one bardzo korzystnie przede wszystkim w sytuacji, w której dziecko musi usłyszeć jedną osobę, która mówi w tłumie. 

U maluchów, u których zwyczajne aparaty słuchowe nie przyniosły satysfakcjonujących efektów, można się zdecydować na w szczepy ślimakowe. Wysyłają one sygnał elektryczny prosto do ślimaka oraz stymulują nerwy. 

Oprócz wyżej wymienionych możliwości technologicznych nie można zapomnieć o dobraniu właściwych strategii edukacyjnych, które mają pomóc dziecku niesłyszącemu w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki regularnej rehabilitacji można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Do najpopularniejszych działań z pewnością należy nauka mówienia i słuchania oraz nauka języka migowego. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. 

Podziel się
Następny artykuł

AZS (atopowe zapalenie skóry, wyprysk atopowy) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry na podłożu alergii. Co warto o niej wiedzieć i jakie działania p... czytaj dalej