Reklama
Wirus Zika - informacje Światowej Organizacji Zdrowia
Wirus Zika jest przenoszonym przez komary tzw. flawiwirusem, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Ugandzie w 1947 roku u małp. U ludzi zidentyfikowano go w 1952 roku, w Ugandzie i Zjednoczonej Republice Tanzanii.

Zika - kluczowe fakty

1. Zika jest spowodowana przez wirus przenoszony przez komara Aedes.

2. Osoby z chorobą wirusową Zíka mogą mieć następujące objawy:

  • gorączka,
  • wysypka skórna,
  • zapalenie spojówek,
  • bóle mięśni i stawów,
  • złe samopoczucie lub ból głowy.

Objawy te zwykle trwają 2-7 dni.

3, Wirus Zika jest przyczyną małogłowia i zespołu Guillain-Barré. Odnośniki do innych powikłań neurologicznych są badane.

Skąd się wziął wirus Zika?

Wirus Zika jest przenoszonym przez komary tzw. flawiwirusem, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Ugandzie w 1947 roku u małp. U ludzi zidentyfikowano go w 1952 roku, w Ugandzie i Zjednoczonej Republice Tanzanii. Ogniska choroby wirusowej Zika odnotowano w Afryce, obu Amerykach, Azji i wyspach Pacyfiku. Od 1960 do 1980 roku stwierdzono zakażenia człowieka w całej Afryce i Azji. Pierwsze duże ogniska choroby spowodowane przez zakażenie wirusem Zika odnotowano na wyspie Yap (Federalne Stany Mikronezji) w roku 2007. W lipcu 2015 Brazylia zaobserwowała związek pomiędzy zakażeniem wirusem Zika a zespołem Guillain-Barré. W październiku dodatkowo potwierdzono związek pomiędzy zakażeniem wirusem Zika i małogłowiem.

Zika - objawy objawy

Okres inkubacji (czas od ekspozycji do objawów) choroby wirusowej Zika nie jest do końca poznany, ale szacuje się, że może trwać kilka dni. Objawy są podobne do innych chorób i obejmują gorączkę, wysypki skórne, zapalenie spojówek, bóle mięśni i stawów, złe samopoczucie i bóle głowy. Objawy te są zwykle łagodne i trwają 2-7 dni.

Wirus Zika i ciąża

Wirus Zika jest przyczyną małogłowia i zespółu Guillain-Barré. Trwają badania nad związkiem pomiędzy wirusem Zíka oraz szeregiem innych zaburzeń neurologicznych.

Zika - zarażenie

Wirus Zika przenosi się na ludzi przez ukąszenie zakażonego komara z rodzaju Aedes aegypti, Aedes, głównie na obszarach tropikalnych. Komary Aedes gryzą zwykle w ciągu dnia, osiągając szczyt aktywności wczesnym rankiem i późnym popołudniem/wieczorem. Jest to ten sam gatunek komara, który przenosi dengę, chorobę chikungunya i żółtą febrę. Przenoszenie drogą płciową wirusa Zika także jest możliwe. Inne opcje zakażenia, takie jak np. transfuzja krwi, są obecnie badane.

Zika - diagnoza

Zakażenie wirusem Zika można podejrzewać na podstawie występujących objawów i historii podróży (np. zamieszkania lub podróży do obszaru z aktywnym wirusem). Rozpoznanie zakażenia wirusem Zika można potwierdzić tylko za pomocą testów laboratoryjnych krwi lub innych płynów ustrojowych, takich jak mocz, ślina lub nasienie.

Zika - leczenie

Choroba wirusowa Zika jest zwykle łagodna w przebiegu i nie wymaga specjalnego leczenia. Chory powinien odpoczywać, pić dużo płynów, a ból i gorączkę niwelować przy pomocy standardowych środków (np. dostępnych bez recepty). Jeśli objawy ulegają nasileniu, należy zgłosić się do lekarza. Wirus jest najgroźniejszy dla kobiet w ciąży, z racji wpływu na rozwój płodu.
Obecnie nie ma szczepionki pozwalającej uchronić się przed zakażeniem.

Zika - zapobieganie

Ochrona przed ukąszeniami komarów jest kluczowym sposobem na zapobieganie zarażenia wirusem Zika. Można to zrobić poprzez noszenie ubrania (najlepiej w jasnym kolorze), które zasłania jak najwięcej ciała, stosowanie barier fizycznych w domu, takich jak ekrany okienne lub zamykania drzwi i okien, spanie pod moskitierą, stosowanie środków odstraszających owady. Szczególną uwagę należy zwrócić na małe dzieci, chorych i osoby w podeszłym wieku.

Obostrzenia dotyczą podróżnych oraz osób mieszkających na terenach dotkniętych rozprzestrzenianiem się wirusa.

Przenoszenie drogą płciową wirusa Zika zostało udokumentowane w wielu różnych krajach. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań ciążowych związanych z zakażeniem wirusem Zika, partnerzy seksualni kobiet w ciąży, mieszkający lub powracający z obszarów, gdzie jest aktywny wirus Zika, powinni uprawiać bezpieczny seks (łącznie z użyciem prezerwatywy) lub powstrzymywać się od seksualnej aktywności przez cały okres ciąży.

 

Źródło: WHO

Podziel się
Następny artykuł

Wzrost liczby zawałów serca i zgonów kardiologicznych często wiąże się z epidemicznymi okresami grypy. Wykazano, żen około 1/4 zawałów serca poprzedzo... czytaj dalej