Reklama
Studia podyplomowe medyczne - sposób na podniesienie kwalifikacji

 

Studia podyplomowe to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto posiada dyplom ukończenia studiów wyższych. Bez względu na to, czy posiadamy wykształcenie na poziomie inżyniera, magistra, czy też licencjata, możemy poszerzyć swoją wiedzę, wybierając podyplomowe studia. Ustawa o szkolnictwie wyższym wskazuje, że tego typu studia mogą być prowadzone przez wyższe uczelnie jedynie w zakresie prowadzonych przez nią kierunków. Jakie kierunki wybrać można na podyplomowych studiach medycznych?

Podyplomowe studia medyczne

Studia medyczne to nie lada wyzwanie dla każdego, kto pragnie kształcić się na kierunkach związanych z medycyną. Jednakże w tym przypadku zdobyć można umiejętności i wiedzę, jakie są niezbędne w dalszym rozwoju. Okazuje się, że w tym przypadku mamy sporo możliwości, co do wyboru kierunku, w jakim będziemy się kształcić:

  • pielęgniarstwo,
  • fizjoterapia,
  • osteopatia,
  • położnictwo itp.

Podyplomowe studia medyczne otwierają nam drogę do dalszej kariery i poszukiwania pracy w zawodach medycznych. 

Pielęgniarstwo

Pielęgniarstwo jest w ostatnich czasach niezwykle popularnym kierunkiem, który wybierają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Rola zawodowa pielęgniarki na przestrzeni lat uległa zmianom, które wynikają z oczekiwań dotyczących opieki zdrowotnej. Studia na tym kierunku stanowią połączenie zajęć teoretycznych i praktycznych. Stosowane są różnorodne formy zajęć - od ćwiczeń, praktyk i wykładów, po laboratoria, seminaria i konwersatoria. Osoby pracujące postawić mogą na podyplomowe studia prowadzone w systemie weekendowym. 

Fizjoterapia

Tytuł zawodowy magistra fizjoterapii uzyskują studenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapii. W dzisiejszych czasach zawód ten jest niezwykle ważny i potrzebny, a na rynku obserwujemy zapotrzebowanie na usługi świadczone przez fizjoterapeutów. Na podyplomowych studiach studenci zdobywają niezbędną wiedzę i przygotowanie zawodowe do tego, aby samodzielnie pracować z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, czy też borykającymi się z utratą sprawności psychofizycznej. Praca ta wymaga stosowania wielu zabiegów, jak i metod oraz środków terapeutycznych. Co ciekawe, fizjoterapeuta wykorzystuje w swojej pracy ćwiczenia ruchowe, masaże, środki fizykalne, zaopatrzenia ortopedyczne i mobilizacje. Fizjoprofilaktyka natomiast jest bardzo ważna w przypadku zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, takim jak urazy, alergie, nowotwory, choroby psychiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego. 

Podyplomowe studia medyczne dają wiele możliwości do dalszego rozwoju i zdobywania wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. 

 

 

Podziel się
Następny artykuł

Osoba, która spostrzegła kleszcza wkłutego w skórę powinna usunąć go jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest... czytaj dalej