Aktualne badania w Twoim województwie
Układ kostno-stawowy człowieka, mimo aktywności fizycznej, odpowiedniej suplementacji i zdrowej diety jest niezwykle wrażliwy i podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Jednym z najczęściej występujących u osób w każdym wieku są kontuzje kostki. Niestety ich leczenie wymaga czasu oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu medycznego, takiego jak stabilizator na nogę. Kiedy sprawdzi się usztywniacz na kostkę, funkcjonujący również pod nazwą opaska na staw skokowy, a kiedy orteza na stopę? Odpowiedź między innymi na to pytanie znajdziesz poniżej. Miłej lektury!
Zasada działania ortezy kostki
Stabilizator stawu skokowego to specjalistyczny sprzęt ortopedyczny, którego podstawowym zadaniem jest odciążenie kostki oraz w zależności od wybranego typu - jej unieruchomienie lub częściowa stabilizacja. Dzięki zastosowaniu ortezy medycznej zwichnięty, skręcony lub złamany staw skokowy przez to, że jest odpowiednio unieruchomiony, może szybciej się zregenerować, odzyskać mobilność oraz wrócić do pełnej sprawności. Ponadto tego typu usztywnienie minimalizuje ból podczas chodzenia, wpływając jednocześnie na redukcję obrzęku oraz właściwy przepływ limfy i krwi w naczyniach, a także zapobiega pogłębianiu się istniejących już uszkodzeń, czy powstaniu nowych. Jednak, aby orteza stawu skokowego przyniosła pozytywne rezultaty, wymagany jest jej odpowiedni dobór. Różnorodne modele stabilizatora stawu skokowego można znaleźć w sklepach medycznych internetowych, takich jak MegaMedic - https://megamedic.pl/ortezy-kostki oraz w placówkach stacjonarnych.
Orteza kostki czy stabilizator stawu skokowego? Co wybrać?
Bogaty asortyment rehabilitacyjny oraz ortopedyczny jest niezwykle pożądany. Jednak często, zamiast ułatwiać wybór, obszerna gama produktów, tylko go utrudnia. Jak nie dać się zwariować i kupić model, który pomoże w walce z bolącym stawem? Przede wszystkim należy wybrać sprzęt rekomendowany przez lekarza ortopedę, rehabilitanta, fizjoterapeutę lub innego specjalistę układu kostno-szkieletowego.
Dobór ortezy stawu skokowego do rodzaju kontuzji
Mimo iż pojęcia orteza kostki i stabilizator stawu skokowego są często stosowane zamiennie, istnieje między nimi umowna różnica. Na czym ona polega? Najprościej mówiąc, produkt nazywany ortezą jest znacznie sztywniejszy, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku poważnych urazów, takich jak skręcenie II stopnia, czy złamanie. Natomiast stabilizator, według przyjętych norm, jest miększy, w związku z czym można go zakładać nawet przy potencjalnie lekkich urazach. Dobrym przykładem jest elastyczna opaska neoprenowa.
Podsumowując: usztywnienia stawu skokowego występują w co najmniej trzech wersjach, które różnią się między sobą twardością, co wynika z zastosowanych do produkcji materiałów. Stabilizatory kostki dzielą się na:
- produkty elastyczne - wyprodukowane z delikatnej siateczki lub oddychającego neoprenu,
- produkty półsztywne,
- produkty sztywne - najbardziej zabudowane.
Kiedy warto zdecydować się na zakup stabilizatora kostki?
Istnieje kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na kupno odpowiedniego usztywnienia. Są to przede wszystkim urazy, takie jak zwichnięcia, przeciążenia, naciągnięcia, skręcenia oraz złamania, powstałe podczas wykonywania codziennych czynności, pracy, czy też różnego rodzaju aktywności fizycznej.
Stabilizator stawu skokowego to sprzęt medyczny umożliwiający szybszy powrót do zdrowia i wspomagający regenerację uszkodzonej kończyny. Jednak ze względu zarówno na różnorodność urazów, jak i dostępnych na rynku modeli ortezy, przed jej zakupem konieczna jest konsultacja u specjalisty.
Wielu rodziców stając przed wyborem idealnych butów na lato dla dziecka, nie wie co wybrać. Dobre obuwie dla dziecka powinno być wygodne, komfortowe,... czytaj dalej