Reklama
Sposób na zmarszczki? Serwatka! Nowa technologia opracowana przez polskich naukowców

Krakowscy naukowcy opracowali kosmetyki, które nawilżają i odżywiają skórę, zmniejszają ilość zmarszczek i ich głębokość. Receptura opiera się na białkach serwatkowych i innych, wyłącznie naturalnych, składnikach. Serwatka jest produktem ubocznym mleczarstwa, jej wykorzystanie w przemyśle kosmetycznym to nowatorski pomysł, który czeka na komercjalizację.

Niedoceniana moc serwatki

Białka serwatkowe to surowiec, który może pełnić wiele funkcji w kosmetyce. Kosmetyki skomponowane według krakowskiej receptury będą zawierały koncentrat tych białek i – jak zapewniają badacze - kompleksowo wpłyną na stan skóry osób, które zdecydują się wypróbować ich działanie.

Jak wyjaśnia dr Tabaszewska, białka o małej masie cząsteczkowej mogą wnikać przez skórę do jej głębszych warstw. W ten sposób wpływają na nawilżenie i odżywienie skóry. Z kolei białka o dużej masie cząsteczkowej pozostają na powierzchni skóry. Cienka, ale szczelna warstwa kosmetyku, tzw. film okluzyjny, zapobiega utracie wody. Odpowiednio nawilżona skóra wygląda zdrowiej i młodziej, zmarszczek jest mniej, a te, które widać, są płytsze.

Serwatka w tubce

Dzięki swej specyficznej budowie białka mogą tworzyć różnorodne formy wpływając na stabilność produktu końcowego. Jest to istotne, bo kosmetyki zawierają wiele różnorodnych składników, które wzajemnie na siebie wpływają i reagują. Mieszanina, np. żel czy krem, musi zachowywać odpowiednią stałą konsystencję. Dlatego w pracach nad nowymi kosmetykami badacze muszą tak łączyć ze sobą niezbędne substancje, żeby otrzymać trwałe produkty o określonej strukturze. Dużym wyzwaniem dla krakowskiego zespołu był fakt, że nowa emulsja zawierająca koncentrat białek serwatkowych składa się wyłącznie z surowców naturalnych. Surowce naturalne charakteryzują się mniejszą standaryzacją w porównaniu z substancjami syntetycznymi, czyli trudniej ustalić stabilny skład i proporcje kosmetyku.

Bez sztucznych dodatków

To jednak jedyny problem związany z naturalnymi składnikami. W ogólnym rozrachunku taka receptura ma same zalety. Na rynku produktów kosmetycznych od kilku lat kosmetyki naturalne, ekologiczne cieszą się dużą popularnością. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów rosną wymagania dotyczące jakości kosmetyków, zarówno efektywności ich działania, jak i odpowiednich właściwości użytkowych. Kosmetyk jest bezpieczny dla użytkowników i nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Praktyczne zastosowanie wynalazku może przyczynić się do pełniejszego zagospodarowania produktów ubocznych. Aktywnym składnikiem są tu białka z serwatki, stanowiącej produkt uboczny przemysłu mleczarskiego.

Z laboratorium na sklepowe półki

Zdaniem badaczy mali i średni przedsiębiorcy powinni być zainteresowani przeniesieniem produkcji nowego kosmetyku ze skali laboratoryjnej na półtechniczną, a potem wdrożeniem i sprzedażą. Proces technologiczny nie wymaga bardzo kosztownego sprzętu. Zespół wynalazców przeprowadził badania właściwości użytkowych produktu. Jak podkreśla dr Tabaszewska, cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Uczestnicy badań panelowych doceniali naturalny skład kosmetyku i zauważali efekty jego działania na skórę.

Kosmetyki opracowywane przez specjalistów

Technologia była prezentowana w ramach konkursu "Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki". Nad kosmetykami pracowali dr inż. Małgorzata Tabaszewska i prof. dr hab. inż. Tadeusz Grega z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr inż. Elżbieta Sikora z Politechniki Krakowskiej.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Podziel się
Następny artykuł

Z myślą o osobach ciężko poparzonych lub cierpiących na trudno gojące, rozległe rany – jak w przypadku cukrzycy, uczeni i lekarze szukają materiałów,... czytaj dalej