Aktualne badania w Twoim województwie
Występowanie chorób psychicznych często kojarzy się dorosłymi problemami. Niestety, zaburzenia tego typu nie ograniczają się do konkretnej grupy wiekowej – mogą zmagać się z nimi zarówno osoby pełnoletnie, jak i dzieci czy młodzież. Szczególnie po pandemii znacznie wzrósł odsetek występowania problemów na tle psychicznym wśród najmłodszych. Czym różni się przebieg tego typu chorób u dzieci od objawów występujących u dorosłych?
Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży
Choroby psychiczne mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, jednak u dzieci zwykle objawiają się nieco inaczej. Wśród dominujących zaburzeń występujących u najmłodszych wyróżnia się zaburzenia lękowe, depresję oraz zaburzenia odżywiania (częściej spotykane w przypadku dziewczyn), a także ADHD czy też agresywne zaburzenia zachowania (bardziej charakterystyczne dla chłopców). Alarmującymi sygnałami, na które należy zwrócić uwagę są miedzy innymi, izolacja oraz unikanie kontaktu z rówieśnikami, objadanie się bądź unikanie jedzenia, niechęć do nauki czy też agresja. Objawem często są również nieadekwatne do sytuacji reakcje i zachowania czy zauważalny spadek nastroju. Należy zaznaczyć, że nie każda zmiana w zachowaniu oznacza wykształcenie się zaburzenia. Jeżeli jednak symptomy pojawiają się przez przynajmniej kilka tygodni - udaj się z dzieckiem do psychologa. Pomocą w leczeniu zaburzeń u najmłodszych (i dorosłych!) zajmuje się Poradnia Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-warszawa/), która prowadzi również terapię zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.
Przebieg chorób psychicznych u dorosłych
W przypadku dorosłych najczęściej występującymi objawami, wskazującymi na wykształcenie się zaburzeń na tle psychicznym zwykle są trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Mogą się objawiać problemami w wykonywaniu codziennych obowiązków, obniżeniem nastroju, apatią czy też brakiem motywacji, ale również natrętnymi myślami czy też nadużywaniem substancji psychoaktywnych lub alkoholu. Dorośli niestety skutecznie ukrywają swoje problemy, nie chcą dzielić się swoimi troskami z bliskimi. Warto przełamać wstyd i opowiedzieć o problemie.
Pamiętaj o tym, aby nie lekceważyć przejawów zaburzeń psychicznych i jak najszybciej na nie reagować. Szybkie zwrócenie się o pomoc może zapobiec wykształceniu się choroby w przypadku dzieci oraz znacznie skrócić czas leczenia u dorosłych. Nie bój prosić się o wsparcie i udaj się z dzieckiem bądź sam do specjalisty. Terapia skutecznie pomaga odnaleźć źródło problemu, a także daje narzędzia do pracy nad sobą.
W leczeniu zaburzeń nerwicowych najważniejsza jest dobra i poprawna diagnoza, często bowiem chorzy latami leczą się na inne dolegliwości, podczas gdy... czytaj dalej