Reklama
Rezonans magnetyczny - co warto wiedzieć o badaniu?

Rozwój techniki i pojawienie się nowoczesnych urządzeń pozwala na dynamiczny postęp diagnozowania pacjentów. Jednym z najnowocześniejszych badań jest rezonans magnetyczny, który jest zaawansowaną techniką diagnostyki obrazowej. To badanie, które wyróżnia się dokładnością i precyzją, dzięki czemu specjaliści z różnych dziedzin medycyny są w stanie określić stan struktur wewnętrznych organizmu. Rezonans magnetyczny jest sposobem diagnozowania w pełni bezpiecznym i komfortowym dla pacjenta, dlatego nie ma zaleceń co do częstotliwości jego wykonania.

Rezonans magnetyczny - na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny charakteryzuje się wysoką dokładnością i czułością, dzięki czemu umożliwia wykrywanie patologicznych zmian i odchyleń od normy, które odpowiadają za rozwój chorób ogólnoustrojowych pacjenta. Działanie urządzenia do rezonansu jest w pełni bezpieczne dla pacjenta, a jego wykonanie nie niesie skutków ubocznych dla organizmu.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje działanie pola magnetycznego, a nie jak w przypadku tomografu - promieniowania. Obrazowanie struktur wewnętrznych człowieka jest możliwe , dzięki skorzystaniu z magnetycznych właściwości protonów, które są obecne w każdej komórce ludzkiego ciała. Pole magnetyczne tworzone przez urządzenie prowadzi do rozpoczęcia grupowania się protonów i oddawania przez nich energii komórkowej poprzez emitowanie fal magnetycznych. Ich odbiór przez czujniki zainstalowane w urządzeniu są przekształcane w wyraźny, dokładny obraz, który pozwala na stworzenie trójwymiarowego zdjęcia obszaru poddawanego badaniu. 

Najdokładniejszy i najbardziej precyzyjny wynik zapewnia skorzystanie z nowoczesnej aparatury, które są dostępne w nowoczesnych klinikach, na przykład REX MEDICA. Pracujący tak specjaliści oferują swoją wiedzę i doświadczenie, co w połączeniu z najwyższej klasy sprzętem umożliwia przeprowadzenie badania, którego wynik będzie dokładny i miarodajny.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest bezinwazyjnym badaniem, ze względu na zastosowanie bezpiecznego dla pacjenta pola magnetycznego. Niemniej jednak, podczas padania pacjent nie powinien posiadać przy sobie metalowych przedmiotów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na przebieg badania i bezpieczeństwo osoby poddawanej diagnozie. Dodatkowo, bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania rezonansu są:

  • metalowy lub stalowy neurostymulator mózgu,
  • zastawka i rozrusznik serca,
  • wstawki ślimakowe w organizmie,
  • aparat ortodontyczny i protezy stalowe,
  • opiłki metalu obecne w ciele, na przykład w gałce ocznej.

Przed przeprowadzeniem badania, osoba wykonująca rezonans magnetyczny jest zobowiązania do przeprowadzenia wywiadu, który pozwoli na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Rezonans magnetyczny z kontrastem - co to jest?

Rezonans magnetyczny jest najdokładniejszym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Niekiedy, w szczególnych wypadkach przeprowadzenie właściwej diagnozy wymaga podania środka kontrastującego, który pozwala na jeszcze dokładniejsze obejrzenie struktur wewnętrznych organizmu lub konkretnego narządu.

Środek kontrastujący, czyli gadolin jest podawany drogą dożylną lub doustną, a jego skumulowanie w tkankach miękkich pozwala znacznie wzmocnić pole widzenia w danym obszarze. Gadolin jest substancją bezpieczną dla pacjenta, która jest dobrze tolerowana przez ludzki organizmu. Głównym przeciwwskazaniem, który uniemożliwia jego podanie jest pierwszy trymestr ciąży. 

W specjalistycznych klinikach, jak REX MEDICA - rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny, pacjenci po poddaniu rezonansowi magnetycznemu z kontrastem pozostają pod ścisłą obserwacja pracownika przez 30 minut. W razie wystąpienia silnej alergii lub innych skutków ubocznych, personel jest w stanie natychmiastowo zareagować i pomóc osobie poddanej badaniu.

Podziel się
Następny artykuł

Jak reagować gdy jesteśmy świadkami wypadku? Oto 5 sytuacji, w których możemy udzielić pomocy w oczekiwaniu na przyjazd ambulansu. czytaj dalej