Reklama
Psychoterapia. Czym właściwie jest?

Psychoterapia należy do metod, których zadaniem jest leczenie chorób psychicznych oraz nieprawidłowości, które dotyczą ludzkiej psychiki. Nie jest to jednak wyłącznie metoda leczenia zaburzeń psychicznych – można wykorzystać ją do zmian w strukturze psychicznej, a zatem również zwiększenia potencjału osobowościowego. Systematyczne spotkania z psychoterapeutą skutecznie pomagają w różnych problemach.

Sesja psychoterapii – jak wygląda?

Na samym początku swojej przygody z psychoterapią udaj się do psychologa (https://poradnia-harmonia.pl/), który skieruje Cię do odpowiedniego psychoterapeuty. Jest to bardzo ważne, ponieważ do każdego pacjenta można dobrać inny rodzaj potrzebnej terapii. Może to być na przykład terapia poznawczo-behawioralna, albo po prostu wspierająca. Możliwości jest wiele. Sesja u psychoterapeuty trwa mniej więcej jedną godzinę. Częstotliwość sesji ustalana jest z pacjentem na pierwszej wizycie. Nie trudno się domyśleć, ze podstawą terapii jest rozmowa moderowana przez specjalistę przez zadawanie konkretnych pytań. Czasami terapeuta prosi o wykonanie ćwiczeń psychologicznych lub wypełnienie kwestionariuszy – wszystko to może pomóc w diagnozie i poznaniu pacjenta. Psychoterapeuta może współpracować z psychologami (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-warszawa/) i psychiatrami. Będąc na sesji pamiętaj, że im bardziej będziesz otwarty i jeśli będziesz prawdomówny – leczenie będzie skuteczne. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy specjalisty, skorzystaj z opcji pomocy online (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/).

Jak działa psychoterapia?

Zadaniem psychoterapii jest obnażyć i oswoić, a także zmienić nieuświadomione mechanizmy. Psychoterapia to konfrontacja z trudnymi doświadczeniami. Z pomocą terapeuty analizuje się je i przeżywa, co skutkuje przepracowaniem problemu. Leczenie podczas terapii to przede wszystkim przeżywaniu trudnych emocji kolejny raz, tym razem w bezpiecznej relacji z terapeutą. Zadaniem psychoterapeuty jest zapewnienie Ci atmosfery pełnej akceptacji i zrozumienia. Psychoterapia może wydawać się kontrolowanym eksperymentem, podczas którego pacjent może konfrontować się z trudnymi doświadczeniami, a w efekcie – uwolnić się od nich. Ważne jest także ćwiczenie nowych umiejętności poza drzwiami gabinetu – trzeba nauczyć się nowych sposobów reagowania w różnych sytuacjach.

Psychoterapia to skuteczna metoda leczenia wszelkich chorób i zaburzeń psychicznych. Jej skuteczność zależy jednak przede wszystkim od zaangażowania pacjenta. Efekty nie przyjdą natychmiast. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaufać swojemu terapeucie.

 

Podziel się
Następny artykuł

Prawdziwej miłości doświadczyło 69 proc. Polaków, przy czym kobiety częściej się do tego przyznają aniżeli mężczyźni – twierdzi prof. Zbigniew Izdebsk... czytaj dalej