Reklama
Terapia uzależnień — czym jest i gdzie szukać pomocy?

Szybkie tempo życia, stres i rozluźnienie więzów społecznych sprzyjają podejmowaniu zachowań destrukcyjnych, a uzależnienia stają się jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego człowieka. Statystyki? Są zatrważające! Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) blisko 300 mln osób boryka się z uzależnieniem od alkoholu. Raport Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) wskazuje, że około 30 milionów osób cierpi z powodu uzależnienia od narkotyków lub zaburzeń związanych z ich zażywaniem. Statystyki dotyczące uzależnień behawioralnych są trudne do ustalenia ze względu na specyficzny charakter zachowań do nich zaliczanych oraz problemy związane z ich diagnozowaniem i monitorowaniem. Sprawdź, czym jest terapia uzależnień, kto może z niej skorzystać i w jakich formach jest realizowana.

Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Na czym polega terapia uzależnień?

Terapia uzależnień to proces terapeutyczny mający na celu pomoc osobom borykającym się z różnymi formami uzależnień. Uzależnienie może dotyczyć substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol i narkotyki, jak również różnego rodzaju zachowań kompulsywnych. Do uzależnień behawioralnych zalicza się między innymi uzależnienie od hazardu, Internetu, jedzenia, zakupów czy seksu.

Terapia uzależnień może obejmować zarówno indywidualne sesje terapeutyczne, jak i terapię grupową oraz szereg różnego rodzaju zajęć uzupełniających, np. somatoterapię (pracę z ciałem), arteterapię (terapię sztuką) czy muzykoterapię (terapię muzyką). W przypadku niektórych uzależnień i pacjentów konieczne może być zastosowanie wsparcia farmakologicznego.

Celem terapii uzależnień jest odzyskanie kontroli nad życiem oraz wyeliminowanie używania substancji psychoaktywnych lub ograniczenie zachowań kompulsywnych. W trakcie terapii identyfikowane są przyczyny uzależnienia i opracowywane zdrowe strategie radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi, stresem i pokusami sięgnięcia po używki. Osoba uzależniona pracuje również nad odbudowaniem zdrowych relacji interpersonalnych i społecznych.

Do kogo jest skierowana terapia uzależnień?

Terapia uzależnień jest przeznaczona dla osób, które borykają się z różnymi formami uzależnień, zarówno od substancji psychoaktywnych (takich jak alkohol, narkotyki, leki) jak i uzależnień behawioralnych (takich jak uzależnienie od hazardu, kompulsywne jedzenie, uzależnienie od Internetu). Terapia uzależnień może być stosowana zarówno u młodzieży, dorosłych, jak i osób starszych.

Terapia uzależnień jest również dostępna dla osób, które chcą przerwać szkodliwe zachowania i uzyskać wsparcie w procesie zmiany.

Niezależnie od stopnia zaawansowania uzależnienia, terapia może być pomocna w rozpoznawaniu i zrozumieniu przyczyn uzależnienia, rozwijaniu strategii radzenia sobie z pokusami i stresującymi sytuacjami oraz w budowaniu zdrowych nawyków i umiejętności potrzebnych do utrzymania trwałej abstynencji lub kontroli nad uzależnieniem.

Dowiedz się więcej na temat tego jak leczyć uzależnienie: https://wierzbiczany.pl/jak-leczyc-uzaleznienie-rodzaje-uzaleznien-i-terapia/

Metody terapii uzależnień?

Terapia uzależnień może być prowadzona w ramach:

  • terapii indywidualnej – osoba uzależniona spotyka się z terapeutą w ramach prywatnych sesji,
  • terapii grupowej – osoba uzależniona uczestniczy w sesjach grupowych, w których spotyka innych ludzi zmagających się z podobnymi problemami,
  • terapii rodzinnej/terapia osób współuzależnionych – uzależnienie dotyka nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej bliskich; terapia rodzinna ma na celu zaangażowanie rodziny w proces terapeutyczny oraz pomaga w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów związanych z uzależnieniem,
  • autorskie programy terapeutyczne – programy zaprojektowane przez doświadczonych specjalistów, z wykorzystaniem różnych metod, podejść i nurtów terapeutycznych.

Ważne jest, aby terapia uzależnień była prowadzona przez doświadczonego specjalistę, który ma wiedzę i umiejętności w obszarze uzależnień. Terapeuci specjalizujący się w terapii uzależnień mogą stosować różne podejścia terapeutyczne i pracować w różnych nurtach. Wybierz specjalistę, który zapewni Ci profesjonalne wsparcie w terapii dopasowanej do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że terapia jest procesem wymagającym pełnego zaangażowania i gotowości na zmiany ze strony osoby uzależnionej.

Gdzie szukać terapii uzależnień?

Terapia uzależnień może być prowadzona w różnych formach, zarówno w ramach regularnych sesji w gabinetach psychoterapeutów, jak i w intensywnej formie terapii stacjonarnej.

Stacjonarna terapia uzależnień charakteryzuje się wysoką intensywnością, która pozytywnie przekłada się na jej skuteczność. Podczas turnusu terapeutycznego pacjent ma możliwość całkowitego skupienia się na sobie i swoich potrzebach oraz skorzystania nie tylko z terapii indywidualnej i grupowej, ale również pełnego pakietu dodatkowych zabiegów somatoterapeutycznych.

Szukasz ośrodka prowadzącego terapię stacjonarną? Sprawdź ofertę ośrodka Sensica i turnusy terapeutyczne realizowane w przepięknym pałacu Wierzbiczany. W ramach stacjonarnej terapii uzależnień realizowany jest autorski program terapeutyczny, oparty na łączeniu psychoterapii z somatoterapią i korzystający z najnowszych osiągnięć, m.in. psychoneuroimmunlogii czy teorii poliwagalnej.

Kompleksowe wsparcie terapeutyczne realizowane jest w malowniczych wnętrzach Pałacu Wierzbiczany. Pacjenci mają do swojej dyspozycji nowoczesne pokoje, doskonale wyposażoną strefę SPA oraz 12 hektarów pałacowego parku w stylu angielskim. To bezpieczna i gwarantująca pełną dyskrecję lokalizacja, w której łatwiej odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Podziel się
Następny artykuł

Choroby zakaźne towarzyszą ludzkości od wieków, a ich pojawienie zawsze skutkowało określonymi reakcjami psychologicznymi całej zbiorowości. Ludzie zm... czytaj dalej