Reklama
Przerost prostaty – jak go rozpoznać i wyleczyć?

Przerost prostaty, zwany także hiperplazją prostaty, jest to stan, w którym gruczoł krokowy (prostata) u mężczyzn nadmiernie się powiększa. Warto zwrócić uwagę, że łagodny przerost prostaty nie nosi znamion nowotworu złośliwego, a powiązanie go z nowotworzeniem nie jest jednoznaczne. Innymi słowy, łagodny przerost gruczołu krokowego nie jest czynnikiem ryzyka raka prostaty, jednak jest dolegliwością uprzykrzającą codzienne życie.

Jak go rozpoznać i wyleczyć?

Rozpoznanie przerostu prostaty może być trudne, ponieważ objawy mogą być podobne do innych chorób układu moczowego. Dlatego też istotne jest zwracanie uwagi na potencjalne objawy przerostu prostaty oraz zgłaszanie niepokojących objawów lekarzowi. Częstą ścieżką diagnostyczna jest zwrócenie uwagi na problem w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, POZ. Przerost prostaty jest często spotykany u mężczyzn, już po 40 r.ż i może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych takich jak problem z oddawaniem moczu, częste parcie na pęcherz oraz nietrzymanie moczu.

Standardowym postępowaniem w gabinecie jest szczegółowy wywiad pod kątem objawów. 

Same objawy zazwyczaj wystarczają do wysunięcia podejrzenia łagodnego rozrostu prostaty, niezbędne bywa jednak pogłębienie diagnostyki. Dokładne badania wykonuje zazwyczaj lekarz rodzinny lub urolog. Wykorzystywane techniki to badanie palpacyjne prostaty lub USG wykonywane przezodbytniczo. Badania te są niezbędne, aby ocenić rozmiar prostaty oraz wykluczy złośliwy charakter rozrostu. Dodatkowo można wykonać badanie PSA, czyli antygenu specyficznego dla prostaty, aby wykryć ewentualne zmiany nowotworowe. Nie jest to jednak czynnik wystarczająco swoisty, aby przesiewowe badania, bez objawów, były uzasadnione populacyjnie.

Leczenie przerostu prostaty zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz od indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku początku objawów lub niewielkiego przerostu zazwyczaj wystarczy zmiana diety, zwiększenie intensywności wysiłku fizycznego oraz przyjmowanie odpowiednio dobranych leków. Dieta sugerowana w przeroście prostaty powinna zawierać jak najmniej wysoko przetworzonych pokarmów, dużo różnych warzyw oraz orzechy. Leki stosowane w przeroście prostaty to zarówno leki oddziałujące poprzez działanie konkretnej, wyizolowanej substancji, która rozluźnia mięśnie dróg moczowych jak i leki roślinne, takie jak Prostamol z zawartością wyciągu z palmy sabałowej. W przypadku bardziej zaawansowanego przerostu, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny.

Podsumowując, ważne jest, aby regularnie kontrolować swoje zdrowie i konsultować się z lekarzem w razie wystąpienia niepokojących objawów. Dieta bogata w warzywa, owoce, nasiona i orzechy, oraz uboga w tłuszcze zwierzęce i cukier, może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i zmniejsza ryzyko rozwoju przerostu prostaty. Unikanie produktów przetworzonych i ograniczanie ilości soli, również mogą pomóc w zapobieganiu rozwoju choroby. W celach zapobiegania przerostowi prostaty zaleca się również regularny wysiłek fizyczny.

Podziel się
Następny artykuł

Specjaliści zajmujący się zadłużonymi podkreślają, że dług ma aspekt psychologiczny, a roszczenia wierzycieli, brak perspektywy na spłatę długu - to w... czytaj dalej