Reklama
Profilaktyka badań ginekologicznych

Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna zgłosić się na kontrolne badania ginekologiczne. Odpowiednio wczesna profilaktyka pozwoli wykryć zmiany nowotworowe i anatomiczne, a także inne choroby, zakażenia bakteryjne czy zarażenia grzybicze.

Dlaczego warto korzystać z przychodni ginekologicznej?

Niestety, ale każdego roku na całym świecie, ponad pół miliona kobiet choruje na raka szyjki macicy. Ze statystyk wynika, że w ciągu pierwszych lat od postawienia diagnozy, nawet połowa z nich umiera.

Rak szyjki macicy bardzo często nazywany jest cichym zabójcą kobiet, ponieważ przez wiele czasu nie daje o sobie żadnego znaku. Kobiety równie często lekceważą konieczność wykonania profilaktycznych badań kontrolnych albo po prostu boją się iść do lekarza, w obawie przed ewentualną diagnozą. Należy pamiętać jednak, że tylko wczesne rozpoznanie choroby, w bezobjawowym stadium pozwala uzyskać największe szanse na wyleczenie.

Jakie jest najważniejsze badania dla kobiety?

W przychodni ginekologicznej wykonuje się wiele różnych badań. Najważniejszym dla kobiety jest cytologia, która umożliwia szybkie wykrycie raka i zmian przedrakowych, w bardzo wczesnym stadium.

Program profilaktyki zaleca wykonywanie takich badań co najmniej raz na 3 lata, ale zdecydowanie lepiej jest wykonywać je regularnie raz w roku, wraz z innymi badaniami ginekologicznymi, USG sutka i badaniem piersi.

Precyzyjne i dokładne USG transwaginalne.

Kolejnym bardzo ważnym badaniem w profilaktyce ginekologicznej jest USG transwaginalne. Badanie przezpochwowe pozwala uzyskać najlepszy obraz wewnętrznych narządów rodnych u kobiety oraz wykryć wszelkie nieprawidłowości czy schorzenia.

Takie USG powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku, a nawet częściej, jeśli kobieta zauważy zaburzenia w pracy narządów rodnych.

Czy równie ważne jest USG piersi?

Każda kobieta, która osiągnęła już pełną dojrzałość, powinna przynajmniej raz w miesiącu dokładnie obejrzeć i zbadać swoje piersi. Sygnałem ostrzegawczym oraz wymagającym pilnego kontaktu z ginekologiem będzie zaobserwowanie zgrubień, nierówności pod skórą, wysypki albo wciągnięcia brodawek.

Ultrasonografię należy wykonywać raz w roku przed 40 rokiem życia. Natomiast mammografia przeznaczona jest dla kobiet po 50 roku życia oraz dla tych, które genetycznie obciążone są większym ryzykiem pojawienia się nowotworu piersi.

Systematyczne wizyty w przychodni ginekologicznej i wykonywanie takich badań jak: USG piersi albo cytologia pozwalają najszybciej wykryć wszelkie zmiany nowotworowe i zacząć leczyć je we wczesnym stadium. Dobrze dobrana terapia pozwoli nie tylko zahamować dalszy rozwój choroby, ale również umożliwia całkowite wyleczenie.

Warto więc propagować profilaktyczne badania wśród swojej rodziny oraz koleżanek z pracy. Na wizytę u ginekologa można zapisać się z mamą, siostrą albo przyjaciółką, dzięki czemu kobieta znacznie mniej się stresuje i jest bardziej odważna.

 

Podziel się
Następny artykuł

Badanie mammograficzne jest uznawane za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi. Umożliwia wykrywanie bardzo małych zmian nowotworowych, a w... czytaj dalej