Reklama
Podejrzenie POChP – kiedy z pozoru niewinne objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nieodwracalnie uszkadza układ oddechowy człowieka. Współczesna medycyna zna jednak metody terapii, dzięki którym pacjent można poprawić  funkcjonowanie, cieszyć się aktywnością zawodową i towarzyską, a nawet spełniać od dawna odkładane marzenia. Warunek jest jeden: odpowiednio wczesna diagnostyka. Niestety - zbyt wiele osób mających podejrzenie POChP nie chce nawet myśleć o zgłoszeniu się do lekarza, ignorując tym samym wyraźne objawy choroby.

U kogo najczęściej pojawia się podejrzenie POChP?

Grupa ryzyka wystąpienia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc to osoby po 40. roku życia, które są aktywnymi lub byłymi palaczami. To właśnie palenie papierosów (również bierne) wciąż jest najczęstszą przyczyną POChP, a także innych poważnych chorób układu oddechowego, włącznie z rakiem płuca.

Jeśli ktoś przez 15-20 lat palił, niedawno zerwał z nałogiem, ale obserwuje u siebie objawy typowe dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, takie jak duszność, uporczywy kaszel czy słaba tolerancja wysiłku , to w jego przypadku jak najbardziej zasadne jest podejrzenie POChP.

Warto jednak zaznaczyć, że POChP dotyka nie tylko palaczy. Zapadają na nią także osoby narażone na oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem. Rosnąca liczba diagnozowanych pacjentów z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc w czasach, gdy spada odsetek palaczy, wskazuje właśnie na to, jak poważny mamy problem ze smogiem – zwłaszcza na południu naszego kraju.

Podejrzenie POChP może się pojawić również u osób, które pracują zawodowo w warunkach wysokiego zapylenia oraz w atmosferze chemicznej. Wymieńmy tutaj hutników, górników, metalurgów, pracowników firm chemicznych, rolników, ale także, co dla wielu może być zaskoczeniem, kosmetyczki.

Co istotne, POChP nie jest chorobą jednej płci. W równym stopniu zapadają na nią kobiety i mężczyźni. Szacuje się, że w Polsce mamy dziś około 2 milionów chorych na  Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu 10 lat POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w ludzkiej populacji.

Objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc 

Podejrzenie POChP może pojawić się w każdym momencie życia – na przykład podczas wchodzenia do mieszkania po schodach, spaceru, wycieczki w góry czy pracy fizycznej. Zwykle pierwszym objawem, który niepokoi pacjentów, jest obniżona tolerancja wysiłkowa (duszność)

Osoby z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc szybko się męczą, nie są w stanie utrzymać takiego poziomu aktywności fizycznej, jak wcześniej, mają problem z uprawianiem sportu, obserwują u siebie wyraźne pogorszenie kondycji. To ważny sygnał alarmowy, który powinien skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza, że z czasem tolerancja na wysiłek będzie się jeszcze bardziej obniżać, a to z kolei znacząco wpłynie na komfort życia codziennego pacjenta. Nie będzie w stanie on wykonywać prostych czynności, takich jak, na przykład, samodzielne ubranie się.

Typową dolegliwością towarzyszącą POChP jest duszność.  Trzeba tutaj podkreślić, że chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc ma ona nieco innych charakter niż u astmatyków. Duszność nie pojawia się nagle, nie jest napadowa, ale stopniowo się nasila.

Z czasem jednak duszność staje się na tyle dokuczliwa, że utrudnia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak sprzątanie, przyrządzanie posiłków, umycie się, ubranie etc. Pacjent z zaawansowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc ma problemy ze swobodnym złapaniem tchu nawet w czasie odpoczynku.

Drugim z  objawów budzących podejrzenie POChP jest kaszel, który ma charakter przewlekły, a nie napadowy. Obecni i byli palacze mogą przypisywać ten objaw swojemu nałogowi i lekceważyć go, nie zdając sobie przy tym sprawy, że są to już początki groźnej choroby. Jeśli kaszel utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy, nie można go powiązać z infekcją czy np. alergią, to warto zgłosić się do lekarza i poddać szczegółowej diagnostyce w kierunku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Podejrzenie POChP może się pojawić również w momencie, gdy pacjent regularnie odkrztusza plwocinę. Jest to wydzielina o śluzowym zabarwieniu.  Jej odkrztuszanie, nasilające się rano i wieczorem, , to bardzo niepokojący sygnał wysyłany przez organizm. Jeśli stan ten się przeciąga, to należy możliwie jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyczną.

Uwaga!

W odkrztuszanej plwocinie mogą znajdować się krew i skrzepy krwi. Jest to pierwszy objaw mogący wskazywać na poważną chorobę płuc, inną niż POChP. Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

Każdy z tych objawów (niekoniecznie wszystkie razem i nie u wszystkich chorych) rodzi podejrzenie POChP i powinien skłonić potencjalnego chorego do jak najszybszego poddania się diagnostyce– wykorzystuje się tutaj przede wszystkim spirometrię, ale też EKG czy RTG. Zakres potrzebnych badań określi lekarz pulmonolog.

Więcej o objawach POChP można przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

 

Podziel się
Następny artykuł

Witamina D to podstawowy budulec naszych zębów i kości, jak również czynnik zapobiegający nadciśnieniu oraz chorobom serca. D3 przeciwdziała także po... czytaj dalej