Aktualne badania w Twoim województwie
Zapalenie gardła może pojawić się wskutek zakażenia wirusami, bakteriami i grzybami. Dzisiaj przyjrzymy się jednak tylko zapaleniu wirusowemu i bakteryjnemu. Jakie charakteryzują je objawy i jak można z nimi walczyć? O tym piszemy poniżej.
Ile trwa wirusowe zapalenie gardła?
Wirusowe zapalenie gardła objawia się po pierwsze bólem o różnym nasileniu, który towarzyszy szczególnie połykaniu śliny czy jedzeniu. Wirusy często atakują też okolice gardła: wśród objawów zapalenia gardła o etiologii wirusowej pojawiać się mogą nieżyt nosa, suchy kaszel, czasem lekka gorączka dochodząca do 37,5°C. Ostre zapalenie gardła może wywoływać jednak wyższą gorączkę, nawet 39°C. Śluzówka gardła jest zaczerwieniona, a na podniebieniu mogą pojawiać się pęcherzyki. Choroba zwykle trwa około 3-4 dni, bywa, że nawet do około tygodnia. Nie zawsze wymaga interwencji lekarza, ale jeśli objawy nie mijają po tygodniu, wizyta będzie konieczna.
Ropne zapalenie gardła – angina
Ropne zapalenie gardła, zwane inaczej anginą, to tak naprawdę bakteryjne zapalenie gardła – wywołują je zwykle paciorkowce z grupy A.
Objawy zapalenia gardła na tle bakteryjnym różnią się od tych, które wywołują wirusy. Tutaj gorączka jest zwykle bardzo wysoka, sięga nawet 40°C. Zawsze pojawia się bol gardła, często uniemożliwiający jedzenie. Gardło jest do tego silnie przekrwione, a na migdałkach i tylnej ścianie gardła da się zauważyć ropne nacieki.
W leczeniu anginy konieczne jest podjęcie leczenia antybiotykowego zaleconego przez lekarza. Dodatkowo może zostać wprowadzona terapia przeciwbólowa, przeciwzapalna, konieczne będzie też przyjmowanie leków przeciwgorączkowych. Choroba najczęściej trwa tydzień, zdarza się, że nieco dłużej, wówczas jednak konieczna może być zmiana antybiotyku.
Ile trwa zapalenie gardła u dziecka?
Zapalenie gardła u dziecka nie różni się zbytnio od tego, które przechodzi dorosły. Trwa zatem podobnie: w przypadku choroby wirusowej jest to około 3-4 dni, przy chorobie bakteryjnej do tygodnia lub nieco dłużej. Warto jednak nadmienić, że u dzieci choroba może powodować dużo większy dyskomfort i co za tym idzie – dolegliwości będą dużo bardziej dokuczliwe. Dotyczy to np. jedzenia – połykanie może sprawiać ból w obu przypadkach rodzajach choroby, jednak dzieci z trudnością będą akceptować to, że nie są w stanie jeść ulubionych dań.
Zapalenie gardła u dziecka – ile trwa gorączka?
Gorączka u dzieci jest szczególnie groźna, ponieważ może prowadzić nawet do zagrożenia życia. W typowej chorobie gardła trwa podobnie co u dorosłych, jednak jeśli tylko uda się ją zdiagnozować u dziecka, należy podjąć kroki mające na celu jej zbicie. Jeśli to się uda, dziecko szybciej dojdzie do siebie i wróci do zdrowia. Dla najmłodszych dzieci dobre na gorączkę będą czopki, np. Ibum.
Jak leczyć zapalenie gardła?
Wybór odpowiednich preparatów warto pozostawić lekarzowi w wypadku zapalenia na tle bakteryjnym. Jeśli zaś chodzi o wirusy, to warto podjąć domowe leczenie środkami dostępnymi bez recepty, jak np. Envil. Preparat dostępny jest w wielu różnych postaciach i ma działanie antyseptyczne i miejscowo znieczulające. Zawiera chlorek cetylopirydyniowy, chlorowodorek lidokainy oraz glukonian sodu, które odkażają, łagodzą ból i wspierają odporność.
Wiele innych leków na zapalenie gardła o różnorodnej etiologii z pewnością znajdziesz w aptece internetowej liki24.pl. To bogata baza leków dostępnych bez recepty oraz tych, które można kupić jedynie z zaleceniem lekarza.
Przewlekłe zapalenie gardła
Zapalenie gardła o charakterze przewlekłym pojawia się wskutek drażnienia błony śluzowej gardła przez alergeny, takie jak np. kurz czy dym. Jest też dolegliwością osób pracujących głosem, np. nauczycieli. Towarzyszy mu zwykle uczucie przeszkody w gardle, wydzielina powodująca ciągłe odkrztuszanie – objawy te zdarzają się jednak tylko okresowo, zaś ogólne prawie wcale nie występują. Leczenie tej przypadłości sprowadza się głównie do wyeliminowania źródła problemu: zmiany pracy, rzucenia palenia, częstszego odkurzania w domu. Można też stosować inhalacje i roztwory nawilżające – ich większy wybór z pewnością uda się znaleźć w aptece internetowej liki24.pl.
Podsumowanie
Zapalenie gardła to częste schorzenie – odpowiednie leczenie pozwoli jednak przejść je bez większych zakłóceń, bowiem nie trwa szczególnie długo. Warto jednak zawsze mieć w apteczce podstawowe leki, które pomogą na wysoką gorączkę oraz uśmierzą objawy choroby.
Białka są podstawowymi składnikami każdej komórki ciała człowieka. Są niezbędne do rozwoju i wzrostu młodych organizmów. Białka to przeciwciała, które... czytaj dalej