Reklama
Operacja zaćmy - czas oczekiwania, przebieg, zalecenia po zabiegu

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, to schorzenie niezwykle powszechne, szczególnie u osób w podeszłym wieku. Szacuje się, że ok. 60% osób po 60. roku życia ma zdiagnozowaną zaćmę, a przecież seniorzy to nie jedyna grupa, która zmaga się z problemem zamglonych soczewek. Choroba ta może być powikłaniem po zabiegach okulistycznych, urazach oka czy wynikiem niepożądanym działań leków sterydowych. Również osoby z cukrzycą oraz prowadzące niezdrowy styl życia są bardziej narażone na pojawienie się katarakty.

Zabieg na zaćmę NFZ - kiedy zgłosić się do lekarza?

Pierwsze objawy zaćmy łatwo pomylić z pogarszającym się wzrokiem, gdyż zamglenie soczewki sprawia, że tracimy ostrość widzenia, a także dostrzegamy wyraźne problemy z widzeniem po zmroku. Osoby, u których diagnozuje się zaćmę, mogą nawet zmagać się z podwójnym widzeniem przedmiotów lub trudnościami w szacowaniu odległości między nimi. Te objawy, a przede wszystkim widzenie jakby przez mgłę, jest wyraźnym sygnałem, że nadszedł czas na wizytę u okulisty.

Operacja zaćmy NFZ - czas oczekiwania

Gdy zostanie zdiagnozowana zaćma, jedyną formą leczenia będzie operacja usunięcia zamglonej soczewki. Ze względu na powszechność występowania tego schorzenia terminy na NFZ mogą być odległe, dlatego warto poszukać placówek, w których nie trzeba długo czekać na zabieg. Świetną alternatywą dla ośrodków w Polsce będzie Tesin Medic Clinic w Czeskim Cieszynie, gdzie w ramach refundacji na NFZ pacjenci z naszego kraju mogą zostać zoperowani na zaćmę. Co więcej, w klinice pracują lekarze i kadra medyczna z Polski, dlatego nasi rodacy nie będą mieli problemów z barierą językową lub załatwieniem wszelkich formalności. 

Co musisz wiedzieć przed zabiegiem? 

Zabieg usunięcia zamglonej soczewki trwa ok. 15-20 minut i nie wymaga hospitalizacji. Pacjent musi jednak pozostać pod obserwacją i chwilę odpocząć po operacji. Zabieg nie jest bolesny, lecz może powodować dyskomfort, choć jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

 

Operacja usunięcia zamglonej soczewki nie jest inwazyjna i rzadko odnotowuje się przypadki, w których doszło do komplikacji. Wysoka skuteczność i małe ryzyko powikłań sprawiają, że zabiegi usuwania zaćmy wykonuje się nawet u osób w podeszłym wieku.

Zalecenia po operacji

Na 24h po zabiegu nie można prowadzić samochodu, a w kolejnych dniach również należy powstrzymać się od aktywności fizycznej, unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i nadwyrężać wzroku. Po operacji pacjent musi mieć zdjęte szwy, dlatego tak ważne jest, aby koniecznie udać się na wizytę kontrolną, a także sumiennie zakrapiać oczy i stosować się do zaleceń lekarza.

Należy pamiętać, że zaawansowana zaćma daje dużo mniejsze szanse na całkowite odzyskanie dawnej ostrości widzenia, a także może powodować inne choroby oczu takie jak jaskra, a nawet ślepota. Dlatego, gdy tylko zaniepokoją Cię jakiekolwiek zmiany w widzeniu, od razu skonsultuj się z lekarzem specjalistą lub zadzwoń do Tesin Medic Clinic, gdzie dowiesz się, czy to już czas na wykonanie operacji zaćmy i gdzie najszybciej ją wykonać.

Podziel się
Następny artykuł

Choć osoby z wadami wzroku okulary noszą codziennie, często zapominają o ich właściwej pielęgnacji. Jeszcze częściej pomijamy regularne mycie okularów... czytaj dalej