Reklama
Jakie błędy popełniają najczęściej użytkownicy soczewek kontaktowych?
Jeśli się zdrzemniemy w wielodniowych soczewkach kontaktowych, powinniśmy je potem zdjąć i przemyć, a jeśli pływaliśmy w nich na basenie – powinniśmy je zaraz po kąpieli wyrzucić. Nie wszyscy użytkownicy pamiętają, jak dbać o soczewki, a zarazem – o własne oczy.

Marta Szmigiel, doktorantka z Zespołu Optyki Widzenia Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej podsumowała, że jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników soczewek jest zbyt długie ich używanie. A więc np. soczewki miesięczne użytkownicy stosują przez dwa miesiące. „A soczewka traci wtedy właściwości, które producent gwarantuje w danym okresie i przy odpowiednim obchodzeniu się z nią” - zaznaczyła optometrystka.

Data ważności

O częstych błędach użytkowników soczewek Szmigiel mówiła podczas spotkania „Okulary a soczewki kontaktowe – fakty i mity” podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Porównała zbyt długie używanie soczewek do jedzenia jogurtu po upływie daty ważności – taki jogurt wprawdzie możemy zjeść dzień czy nawet miesiąc po dacie wskazanej na opakowaniu, ale robimy to na własne ryzyko. Szmigiel przyznała, że jeśli soczewki stosuje się dłużej niż zaleca producent, może dojść do podrażnienia oka, jego niedotlenienia czy infekcji.

Odpowiednie oczyszczanie

W przypadku soczewek wielodniowych, ważne jest odpowiednie ich czyszczenie. Należy do tego stosować płyny do soczewek, które nie tylko dezynfekują soczewki i je nawilżają, ale również usuwają osady białkowe. Badaczka zdecydowanie odradzała pomysły, by zastępować płyn do soczewek solą fizjologiczną, śliną czy wodą (nie wchodzi w grę ani woda mineralna, ani destylowana, ani – w żadnym wypadku – utleniona).

Jeśli soczewki nie są przeznaczone do stosowania ciągłego, nie należy w nich spać, a jeśli już kiedyś zdarzy się w nich zdrzemnąć, po przebudzeniu należy je zdjąć i przemyć.

Niedotleniona rogówka

Optometrystka wyjaśnia, że jednym z problemów związanych z nieprawidłowym stosowaniem soczewek jest niedotlenienie rogówki. Może się to objawiać pojawieniem się na rogówce naczynek krwionośnych. Rogówka jest strukturą przezierną i nie może być ukrwiona, bo nie przepuszczałaby światła. Tlen potrzebny jej komórkom pobierany jest więc z powietrza. Jeśli jednak nieodpowiednio stosuje się soczewki kontaktowe, tlenu może się do rogówki dostawać zbyt mało. „Jeśli nie ma tam odpowiedniej ilości tlenu, organizm musi sobie radzić inaczej i próbuje doprowadzić krew do rogówki, która przecież nie powinna być ukrwiona” - mówiła badaczka i wyjaśniała, że jeżeli oczy pozostają zaczerwienione, warto rozważyć wizytę u lekarza.

Optomertystka zwracała też uwagę, że nie wolno zakładać soczewek kontaktowych używanych już wcześniej przez kogoś innego. Według niej pożyczanie od kogoś takiej używanej soczewki jest jak pożyczanie czyjegoś używanego plasterka do zaklejenia własnej rany.

Soczewki a kąpiel w basenie i akwenach

Trzeba też wiedzieć, że jeśli kąpiemy się w soczewkach w akwenie wodnym czy na basenie, po wyjściu z wody powinniśmy je wyrzucić. Szmigiel wyjaśniała, że niestosowanie się do tej zasady może grozić infekcją pewnego pierwotniaka – akantoameby. Badaczka opowiedziała, że nasze oko zwykle radzi sobie z tym mikroorganizmem, ale jeśli na oku jest soczewka kontaktowa, nasze mechanizmy obronne mogą okazać się zawodne.

Soczewki musi dobrać specjalista

Marta Szmigiel zaznaczała, że zanim zdecydujemy się stosowanie na soczewek, konieczna jest wizyta u specjalisty. Soczewek nie powinny np. stosować osoby z zapaleniem lub infekcją odcinka przedniego oka, osoby z cukrzycą, z zespołem suchego oka, z niektórymi alergiami czy przyjmujące wybrane hormony czy leki. Poza tym soczewek nie powinny nosić osoby niedbające wystarczająco o higienę czy osoby o niskiej sprawności manualnej. Ocenić to powinien jednak ekspert.

Szmigiel dodała, że po pierwszej wizycie, podczas której okulista czy optometrysta dobiera właściwe soczewki i uczy je zakładać, warto mówić się na kolejne spotkanie, np. po tygodniu, aby zweryfikować, czy rzeczywiście soczewki nie szkodzą.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Podziel się
Następny artykuł

Kolor oczu jest jednym z wytworzonych w procesie ewolucji elementów przystosowania się człowieka do warunków środowiska. Co można z niego wyczytać? czytaj dalej