Aktualne badania w Twoim województwie
Chyba każdemu z nas zdarzyło się oparzenie. Najczęściej jest ono efektem kuchennych eksperymentów, długiego przebywania na słońcu lub nieumiejętnego rozpalania ogniska. Bywa bolesne i sprawia, że skóra staje się czerwona, często również nabrzmiała. Oparzenie może wywoływać dyskomfort nawet przez kilka tygodni – wszystko zależy od jego głębokości. Na szczęście istnieją domowe sposoby na to, by ukoić ból i poradzić sobie z niewielkim poparzeniem.
Rodzaje oparzeń
Poparzenia dzielą się na kilka grup, zależnie od ich stopnia i głębokości. Te, których doświadczamy najczęściej, to poparzenia powierzchowne, pierwszego stopnia, które charakteryzują się zaczerwienieniem skóry i bólem – nawet bardzo silnym. W ich wyniku poparzony zostaje naskórek. Drugimi najczęściej przytrafiającymi się uszkodzeniami są poparzenia drugiego stopnia, przy których dochodzi do uszczerbku na skórze właściwej. Tutaj dodatkowo na skórze pojawiają się pęcherze.
Co robić, gdy boli?
Zarówno poparzenia pierwszego, jak i drugiego stopnia jesteśmy w stanie opatrzyć samodzielnie. Sam ból – choć oczywiście nieprzyjemny i dotkliwy – to dobry znak. Oznacza bowiem, że poparzenie nie jest na tyle głębokie, by uszkodzić nerwy.
Jak złagodzić ból po oparzeniu? Najważniejsze są pierwsze chwile bezpośrednio po zdarzeniu. Na początek należy schłodzić miejsce zimną wodą – nie lodowatą! Bieżący strumień chłodnej wody pozwoli uporać się z pierwszym bólem. Schładzanie powinno trwać przynajmniej kilkanaście minut.
W następnej kolejności warto skorzystać z dostępnych w aptekach opatrunków hydrożelowych, które doskonale, szybko i komfortowo schłodzą oparzone miejsce. Później warto nałożyć maść na oparzenia. Pozwoli to na szybsze wygojenie się rany i złagodzi ból. W razie potrzeby można też sięgnąć po leki przeciwbólowe.
Oparzone miejsce oszczędzajmy. Nie zakładajmy biżuterii, nośmy przewiewne ubrania, nie pocierajmy, nie drapmy uszkodzonej skóry. Im delikatniej będziemy się z nią obchodzić, tym szybciej wróci do swojego pierwotnego stanu. Złagodzenie bólu po oparzeniu to dopiero pierwszy krok do wyleczenia!
Profilaktyka
Na co dzień starajmy się raczej zapobiegać niż leczyć. Przy gotowaniu używajmy pokrywek, by uchronić się przed pryskającym olejem. Blachy z piekarnika wyciągajmy wyłącznie w specjalnych rękawicach z silikonu. Nie bawmy się ogniem na ognisku, nie nalewajmy zbyt gorącej wody do wanny, ze słońca korzystajmy z rozwagą. Wszystko jest dla ludzi, ale rozsądek zawsze powinien być na pierwszym miejscu!
Więcej informacji na temat postępowania po oparzeniu znajdziemy w serii artykułów poświęconych temu tematowi na stronie: https://www.help4skin.pl/oparzenia
Środki w internetowej aptece zakupimy siedząc komfortowo w fotelu. Zakupimy je nie jedynie w domu. Starczy, iż mamy telefon komórkowy z dostępem do In... czytaj dalej