Reklama
Odtruwanie organizmu z alkoholu — na czym polega i jak długo trwa?

W naszym kraju alkohol może szczycić się niechlubnym pierwszym miejscem wśród najczęściej wybieranych używek. Często traktujemy go jako oderwanie się od problemów, sposób na zapomnienie i odsunięcie problemów, a także niezbędny element „dobrej” zabawy. Niestety, wiele osób nie zna umiaru, co często prowadzi do uzależnienia od alkoholu, które może wyniszczyć organizm nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Już po jednym wieczorze spędzonym z tą używką w nadmiarze, dostajemy tak zwanego kaca, który jest reakcją naszego organizmu na toksyczne substancje (zatrucie aldehydem octowym), wytworzone w procesie rozkładu alkoholu. Jednak są sytuacje, kiedy nałóg może doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby, nerek, trzustki, żołądka, a nawet serca i wywołuje trwałe, destrukcyjne zmiany w mózgu.

Kiedy konieczne jest odtruwanie alkoholowe i na czym ono polega?

O ile z lekkim zatruciem alkoholem możemy z powodzeniem walczyć w domu, o tyle ciężkie zatrucia mogą wymagać nawet wizyty w szpitalu. Wszystko zależne jest od stanu zdrowia pacjenta. Alkohol jest substancją toksyczną, a jego spożywanie powoduje wypłukiwanie z organizmu minerałów i witamin. Narusza on także gospodarkę jonowo-elektrolitową, dlatego osoby spożywające na raz dużą ilość alkoholu czy będące w ciągu mogą mieć naprawdę poważne kłopoty ze zdrowiem. W takiej sytuacji detoksykacja organizmu może nawet uratować życie.

                                 

Odtruwanie organizmu z alkoholu polega na usunięciu z organizmu wszystkich toksyn, które zostały wytworzone bądź dostarczone przez alkohol. Należy pamiętać, że taki zabieg nie jest działaniem mającym na calu wyleczenie z alkoholizmu, a ma na celu jedynie wewnętrzne oczyszczenie.

Bardzo ważną kwestią jest .zgoda pacjenta i deklaracja posiadania przez niego chęci do zerwania z nałogiem Bez tego bardzo trudno będzie skutecznie przeprowadzić detoksykację.

Takie odtruwanie ma na celu przywrócenie równowagi substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co ma doprowadzić do poprawy stanu fizycznego i często także psychicznego osoby poddającej się temu zabiegowi. Pomaga on także w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia fizycznych objawów zatrucia, do których należy na przykład:

  • padaczka alkoholowa,
  • stany depresyjne.

Ile trwa odtruwanie alkoholowe?

Jeśli objawy zatrucia są lekkie, można je przeprowadzić w domu. Zazwyczaj ma ono miejsce po jednorazowym wypiciu dużej ilości alkoholu. Jeśli występują wymioty i ogólne osłabienie organizmu, należy zadbać o dobre nawodnienie chorego i zapewnienie mu lekkostrawnego, ale odżywczego i bogatego w składniki odżywcze posiłku. Do wody można dodać cytrynę, gdyż zawiera ona duże ilości witaminy C, a także działa odkażająco. Można podawać także zieloną herbatę, która także ma działanie oczyszczające.

Warto pamiętać, że nie pomoże nam w tej sytuacji spożywanie napoi energetycznych czy gazowanych, a także kawy, gdyż mogą one powodować natężenie dolegliwości. Takie odtruwanie trwa zazwyczaj od jednego do dwóch dni i zazwyczaj nie wymaga pomocy medycznej. Jeśli mamy taką możliwość, dobrym pomysłem będzie kilkudniowa dieta oczyszczająca, która odciąży wątrobę i pozwoli jej się zregenerować. Podczas takiej diety warto pić dużo soków warzywnych, które dostarczą nam witamin i składników odżywczych.

Jeśli jednak zatrucie spowodowane jest długotrwałym i obfitym spożywaniem napoi wysokoprocentowych, bardzo prawdopodobne jest, że konieczna będzie hospitalizacja. 

O sposobie leczenie i wdrażanych procedurach powinien decydować lekarz, najlepiej wspierany przez psychologa bądź psychiatrę, który zadba o umysł pacjenta. Ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i upewnienie się, jakich składników brakuje pacjentowi i które należy uzupełnić. Bardzo istotną informacją jest także to, czy alkohol był kupowany z pewnego źródła, czy nie. Jeśli był to alkohol z niepewnego źródła, zatrucie może mieć dużo gorsze skutki.

Ostre zatrucie alkoholem może objawiać się omamami, drgawkami, a także ostrymi zaburzeniami świadomości. Podczas hospitalizacji, lekarz powinien przede wszystkim zbadać ogólny stan zdrowotny pacjenta — jego układ nerwowy, układ krążenia, układ oddechowy. W wyjątkowo trudnych przypadkach może być konieczne wykonanie badań krwi i sprawdzenie stopnia uszkodzenia wątroby. Standardowo podaje się wlewy dożylne, które mają na celu przywrócenie prawidłowych wartości poszczególnych minerałów i elektrolitów. Zazwyczaj objawy ustępują po kilku dniach, jednak czasami lekarz może zadecydować o wysłaniu chorego na specjalistyczny oddział, który zajmuje się leczeniem uzależnień.

                          

Gdzie zgłosić się na odtruwanie organizmu?

Odtruwanie organizmu z alkoholu może być doskonałym pierwszym krokiem do leczenia uzależnienia. Dotyczy to szczególnie osób, które z tego powodu wylądowały na szpitalnym oddziale. Osoby tak bardzo zatrute muszą skorzystać z porady lekarza. Coraz częściej jednak można spotkać się z tak zwanym odtruwaniem na telefon. Polega ono na wykonaniu telefonu do zajmującej się tym firmy, która w przeciągu kilku godzin przysyła wykwalifikowaną osobę, a ta podaje kroplówkę nawadniającą i uzupełniającą wypłukane przez alkohol składniki. Pomaga to we względnie szybkim powrocie do normalnego i sprawnego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że najlepszym sposobem unikania takich sytuacji, jest ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.

Więcej o odtruwaniu alkoholowym dowiesz się tutaj: https://www.freedom-24.pl/oferta/detoks

 

Podziel się
Następny artykuł

Kleszcze najaktywniejsze są na wiosnę, kiedy budzą się z zimowego snu, są wygłodniałe i bardzo potrzebują pożywienia, czyli ludzkiej lub zwierzęcej kr... czytaj dalej