Reklama
Nieprzyjemny zapach z ust rano? Naukowcy mają na to sposób!

Nowe badania pokazują, że picie szklanki wody z samego rana jest skutecznym sposobem zmniejszenia porannego nieświeżego oddechu.

Badania opublikowane zostały w International Journal of Dental Hygiene. Wykazano, że poranne picie lub płukanie jamy ustnej szklanką wody, pomogło usunąć do 60 procent substancji odpowiedzialnych za nieświeży oddech1.

Skąd się bierze nieświeży oddech z ust?

Nieświeży oddech jest bardzo częstym problemem o różnym podłożu: trwały nieświeży oddech jest zwykle spowodowany przez gazy uwalniane przez bakterie, które osadzają się na zębach, dziąsłachł i języku. I chociaż badania wykazały pozytywny wpływ wody na pozbycie się przykrego zapachu z ust, to brytyjskie Towarzystwo Higieny Stomatologicznej i Terapii (BSDHT) podkreśla że istnieją bardziej skuteczne sposoby na poradzenie sobie z problemem.

Michaela ONeill, przewodnicząca BSDHT, wyjaśnia "Szklanka wody wypita rano, pomaga wypłukać bakterie z jamy ustnej, ale nie wystarcza na cały dzień. Najlepszym sposobem na pokonanie nieprzyjemnego zapachu z ust jest mycie zębów przed samym snem, o poranku i przynajmniej raz w ciągu dnia, przy użyciu pasty z fluorem". 

Nieświeży oddech powodują także cząsteczki żywności znajdujące się w przestrzeniach międzyzębowych. Dlatego też niezbędnym elementem higieny jamy ustnej, są nici dentystyczne, przy pomocy któryh należy wyczyścić miejsca pomiędzy zębami. Trzeba także pamiętać o czyszczeniu języka przy pomocy szczoteczki albo specjalnej skrobaczki. 

Jak sprawdzić zapach z ust?

Dr Nigel Carter OBE, dyrektor wykonawczy British Dental Health Foundation, poleca prosty sposób: wystarczy polizać wewnętrzną część nadgarstka i odczekać, aż skóra wyschnie. Następnie trzeba ją powąchać. Jeśli zapach jest nieprzyjemny - taki sam będzie wydostaje się z ust. 

Nieświeży oddech jako efekt schorzeń

Przy nieświeżym oddechu z ust, dobrze jest zaobserwować momenty nasilenia dolegliwości. Być może jest on wynikiem zażywania określonych leków. Przy dyskomforcie utrzymującym się regularnie, warto odwiedzić stomatologa i ocenić, czy nieprzyjemny zapach z ust nie jest wynikiem chorób zębów lub dziąseł.

Schorzenie pojawia się często także jako wynik infekcji gardła, nosa lub płuc, towarzyszy także zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli, cukrzycy lub zaburzeniom czynności wątroby albo nerek. 

Przypisy:

1. Van der Sluijs E, Slot DE, Bakker EWP, Van der Weijden GA. Wpływ wody na poranną nieświeżego oddechu: randomizowane badanie kliniczne. International Journal of Dental Hygiene 2015

Źródło: dentalhealth.org

Podziel się
Następny artykuł

Pojawienie się na rynku szczoteczki elektrycznej stanowiło prawdziwy przełom w pielęgnacji jamy ustnej. Urządzenie to dzięki osiągnięciom najnowszej t... czytaj dalej