Reklama
10 faktów i mitów na temat zębów i higieny jamy ustnej

Wokół higieny jamy ustnej narosło sporo mitów i błędnych przekonań. W tym artykule rozwiewamy najczęstsze z nich i przedstawiamy fakty, które pomogą Ci lepiej zadbać o swoje zęby.

1. Stan zębów i dziąseł wpływa na zdrowie całego organizmu - FAKT

Nasz organizm jest jak zespół naczyń połączonych, w którym poszczególne jego elementy wzajemnie na siebie oddziałują i są od siebie zależne. To dlatego wszelkie nieleczone stany chorobowe w jamie ustnej, jak zaawansowana próchnica, choroby dziąseł mogą zwiększać ryzyko pojawienia się innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy choroba Alzheimera. Jak jest to możliwe? Otóż, bakterie powodujące próchnicę czy choroby przyzębia bardzo szybko się namnażają, kiedy nie myjemy zębów systematycznie i dokładnie. Płytka nazębna zaczyna wtedy intensywnie narastać i z czasem zamienia się w twardy kamień nazębny, który jest główną przyczyną stanów zapalnych dziąseł i chorób przyzębia. Taka sytuacja niestety sprzyja dalszemu namnażaniu patogennych bakterii, które mogą z łatwością przedostać się przez krwioobieg do innych narządów, i tam w sprzyjających warunkach powodować poważne zmiany. Dlatego dbając właściwie o higienę jamy ustnej, w dużym stopniu dbamy o zdrowie całego organizmu.

2. Zęby myjemy zaraz po posiłku - MIT

Zęby najlepiej myć około 30 minut po zjedzonym posiłku. Dlaczego to takie ważne? Tuż po posiłku czy wypiciu napoju, w naszej jamie ustnej zmienia się pH, w kierunku bardziej kwaśnego. Przy niskim pH nasze zęby ulegają częściowej demineralizacji i wtedy najłatwiej jest je uszkodzić, na przykład poprzez szczotkowanie. Po około pół godzinie ślina przywraca z powrotem optymalny odczyn w jamie ustnej i remineralizuje zęby. Gdy jednak potrzebujesz szybkiego odświeżenia lub chcesz pozbyć się resztek jedzenia, przepłucz usta czystą wodą lub sięgnij po bezcukrową gumę. Żucie gumy przez kilka minut pobudza wydzielanie śliny i tym samym pomaga przywrócić prawidłowe pH w ustach. 

3. Mycie zębów zaczynamy od oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych -FAKT

Mycie zębów warto zacząć od oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzą się irygatory do zębów, szczoteczki międzyzębowe lub nici dentystyczne. Z ich pomocą usuniesz zalegające resztki pokarmowe i płytkę nazębną, które podczas właściwego szczotkowania mogą blokować składnikom pasty dostęp do szkliwa. Po wyczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych można sięgnąć po szczoteczkę. Wyjątek stanowi woskowana nić dentystyczna, którą lepiej użyć po szczotkowaniu. Wosk, którym jest pokryta nić łatwo osadza się na szkliwie i może przez to utrudnić składnikom pasty dotarcie do przestrzeni między zębami.

4. Szczoteczką soniczną dokładniej umyjemy zęby niż szczoteczką manualną - FAKT

Zdecydowanie tak. Szczoteczki soniczne dzięki bardzo szybkim ruchom włókien czyszczą zęby o wiele lepiej i dokładniej niż szczoteczki manualne. Mogą wykonywać od 31 do nawet 96 tysięcy drgań na minutę, podczas gdy szczoteczką manualną możemy wykonać co najwyżej 300-600 ruchów. Jak widać różnica jest ogromna i choć szczoteczką tradycyjną możemy dobrze umyć zęby, to niestety większość z nas ma kłopot z opanowaniem poprawnej techniki mycia. Do tego bardzo często myjemy zęby niestarannie, pobieżnie i niestety za krótko. I tu szczoteczki soniczne idealnie rozwiązują ten problem. Mają bowiem wbudowany 2-minutowy timer, który za nas kontroluje czas potrzebny na dokładne umycie całej jamy ustnej. Co więcej, opanowanie techniki mycia zębów szczoteczką soniczną jest też o wiele łatwiejsze niż szczoteczką manualną. Warto też podkreślić, że szczoteczka soniczna lepiej oczyszcza trudno dostępne miejsca. Jest to możliwe dzięki intensywnym drganiom włókien, które z pasty i śliny wytwarzają pianę z tysiącem mikrobąbelków. Powstała mieszanina porusza się z dużą prędkością i uderzając o powierzchnię zębów usuwa z nich bakterie i płytkę nazębną. Z łatwością dociera do miejsc niedostępnych dla włókien szczoteczki i dokładnie oczyszcza przestrzenie między zębami, kieszonki dziąsłowe i obszary przy linii dziąseł.  

Szczoteczki soniczne to urządzenia bardzo uniwersalne. Wyposażone są najczęściej w kilka programów pracy, dzięki czemu mogą być używane zarówno przez osoby o wrażliwych dziąsłach jak i osoby chcące wybielić zęby. Niektóre modele posiadają do wyboru programy o różnej prędkości i do tego są wyposażone w specjalny tryb do masażu dziąseł, jak na przykład szczoteczki soniczne SEYSSO. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy wybrać program o intensywniejszym działaniu, który pomoże nam skutecznie uporać się z przebarwieniami na zębach lub program mniej intensywny, który lepiej sprawdzi się przy delikatnych i wrażliwych dziąsłach. 

5. Szczoteczka soniczna może powodować uszkodzenie wypełnień i uzupełnień protetycznych - MIT

Szczoteczki soniczne w żaden sposób nie wpływają negatywnie na trwałość założonych plomb, ani nie powodują ich uszkodzenia. Co więcej, z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby, które posiadają korony, mosty czy implanty. Polecane są także dla osób z aparatem ortodontycznym, ponieważ pomagają dokładniej oczyszczać z płytki nazębnej trudno dostępne miejsca przy zamkach czy łukach aparatu. 

6. Po umyciu zębów należy wypłukać jamę ustną wodą - MIT

To często spotykany błąd. Płucząc jamę ustnej wodą zaraz po wyszczotkowaniu zębów pozbywamy się składników pasty, które dopiero co dostarczyliśmy naszym zębom. Wystarczy jedynie wypluć nadmiar pasty i opłukać twarz wodą. Dzięki temu, substancje aktywne, takie jak fluor, mają szansę dłużej działać. 

7. Zęby mleczne nie bolą i nie trzeba o nie szczególnie dbać, ponieważ i tak wypadną - MIT

Zęby mleczne mogą tak samo boleć jak zęby stałe, jeśli dotknęła je próchnica. Warto też wiedzieć, że pierwsze zęby posiadają delikatniejsze i cieńsze szkliwo. Z tego powodu są bardziej narażone na rozwój próchnicy. Kiedy ząb mleczny zaczyna się psuć, to bardzo szybko może dojść do uszkodzenia miazgi zęba, ponieważ próchnica w pierwszych zębach rozwija się znacznie szybciej. Na tym etapie dziecko może nawet odczuwać ból zęba. Zaniedbując higienę zębów mlecznych zwiększamy również ryzyko pojawienia się próchnicy na nowo wyrośniętych zębach stałych. Dlatego zaatakowane próchnicą zęby mleczne powinniśmy leczyć, aby w ten sposób uniknąć ich przedwczesnej utraty. Z kolei zbyt szybka utrata pierwszych zębów może opóźnić wyrzynanie zębów stałych, a także doprowadzić do ich stłoczenia. Duże braki w uzębieniu mogą także powodować wady wymowy i wady zgryzu.

8. Pasta do zębów poradzi sobie z usunięciem kamienia nazębnego - MIT

Niestety nie jest to prawda. Żadna pasta do zębów nie poradzi sobie z usunięciem kamienia nazębnego. Natomiast niektóre rodzaje past mogą zapobiegać jego powstawaniu. W składzie past przeciwko kamieniowi możemy znaleźć pirofosforany lub cytrynian sodu. Te substancje ograniczają odkładanie się płytki nazębnej i zapobiegają jej mineralizacji. Dzięki temu kamień tworzy się znacznie wolniej i w mniejszych ilościach. Mimo to, bardzo ważne jest aby co najmniej raz w roku usuwać kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym, ponieważ trudno jest całkowicie zapobiec jego powstawaniu. 

9. Przy krwawiących dziąsłach należy ograniczyć szczotkowanie zębów - MIT

Nic bardziej mylnego. Gdy krwawią dziąsła nie powinniśmy rezygnować ze szczotkowania zębów. Bardzo częstą przyczyną krwawienia z dziąseł jest zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów lub wybór szczoteczki o zbyt twardych włóknach. Inną, bardzo częstą przyczyną jest też niedokładna higiena jamy ustnej, która skutkuje nagromadzeniem płytki nazębnej, zwłaszcza na granicy dziąseł. Zalegająca płytka szybko zamienia się w kamień nazębny, który drażni dziąsła i wywołuje ich zapalenie. Dlatego jeśli zaprzestaniemy mycia zębów, możemy doprowadzić jedynie do pogorszenia sytuacji i zaostrzenia już istniejącego stanu zapalnego. W tym czasie powinniśmy szczególnie zadbać o higienę. Myjmy zęby przy użyciu miękkiej szczoteczki, stosujmy nici dentystyczne lub irygator do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Warto też sięgnąć po specjalne płukanki dedykowane przy problemach z dziąsłami. Nie obejdzie się też bez wizyty u stomatologa, ponieważ jeśli przyczyną krwawienia dziąseł jest kamień nazębny, warto go usunąć w gabinecie dentystycznym. 

10. Samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające - FAKT

Samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające, ponieważ nawet najlepsza szczoteczka nie jest w stanie dokładnie oczyścić trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza między zębami. A to w tych miejscach gromadzi się najwięcej płytki nazębnej, którą należy systematycznie usuwać, aby uniknąć problemów z dziąsłami i zapobiec próchnicy. Dlatego poza szczoteczką do zębów należy używać nici dentystycznej lub irygatora. Nie zapomnijmy również o czyszczeniu języka. Dobrze jest też sięgnąć po płyn do płukania ust, który wzmocni działanie przeciwpróchnicze pasty do zębów. 

 

Podziel się
Następny artykuł

Wokół ósemek, popularnie nazywanych zębami mądrości, krąży wiele mitów. Mówi się, że ból towarzyszy pacjentom nie tylko podczas wyrywania zęba, ale na... czytaj dalej