Reklama
Nerwica może dotyczyć nawet 20% osób. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie!

Nerwica, wbrew pozorom, to nie jedna choroba, a cały zespół zaburzeń psychologicznych, które mogą mieć różne przyczyny i dają różne objawy. Osoby dotknięte nerwicą zwykle doskonale zdają sobie sprawę ze swojego problemu, jednak z drugiej strony – odczuwają przed nim lęk.

Zaburzenia nerwicowe, nazywane również lękowymi, należą dziś do chorób cywilizacyjnych. Niektóre źródła podają, że różnymi typami nerwic dotkniętych jest ponad 20 procent ludzi. Podłoże powstawania nerwic może być różne – od czynników biologicznych (cechy wrodzone, nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego), przez społeczne (wydarzenia w życiu rodzinnym czy zawodowym) aż po traumatyczne przeżycia (urazy psychiczne, długotrwały stres, życie w ciągłym napięciu). Nerwica bez powodu najczęściej ma swoją przyczynę, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie jej namierzyć.

Jakie objawy wskazują na nerwice?

Objawy nerwicy są różnorodne, w zależności od rodzaju zaburzenia. Nerwice lękowe, objawiające się jako fobie, to paniczny lęk przed pewnymi rzeczami lub zjawiskami. Są też nerwice, które powodują paniczny lęk bez konkretnego uzasadnienia. Po prostu nagle pojawia się panika, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, uczucie strachu. Taki napad trwa najczęściej kilkanaście minut i pojawia się bez przyczyny. Istnieją też zaburzenia lękowo-depresyjne, gdzie oprócz napadów paniki chory ma trwale obniżony nastrój i niskie zadowolenie z życia. Dokuczliwą formą nerwicy jest natomiast nerwica natręctw, w której chory odczuwa wewnętrzny przymus wykonywania jakiejś czynności. Niekiedy zaburzenia nerwicowe nie dają wyraźnych objawów psychicznych, pojawiają się natomiast objawy somatyczne – bóle głowy, brzucha lub inne dolegliwości, które nie mają żadnego potwierdzenia w diagnostyce. Taka nerwica bez lęku również mocno obniża jakość i komfort życia. Jeśli kompleksowe badania nie wskazują na żadną chorobę somatyczną, warto przyczyn dolegliwości szukać w psychice.

Czy możliwa jest nerwica bez nawrotów?

Leczenie zaburzeń nerwicowych nie jest proste i zawsze powinno być idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego chorego. Najważniejsza jest dobra i poprawna diagnoza, często bowiem chorzy latami leczą się na inne dolegliwości, podczas gdy przyczyna tkwi zupełnie gdzie indziej. Na nerwice leki stosowane są dosyć sporadycznie, jedynie w najpoważniejszych przypadkach, gdy choroba znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej jednak chorym z nerwicą zaleca się psychoterapię, która pomaga zrozumieć własne objawy, zmienić zachowania i przerwać błędne koło schematów i czynności, w jakim tkwi osoba chora.

Podziel się
Następny artykuł

Psycholodzy proponują swoim pacjentom różnego rodzaju metody leczenia i terapii, a jedną z nich jest socjoterapia. czytaj dalej