Reklama
Choroba afektywna dwubiegunowa – huśtawka skrajnych emocji. Rozpoznanie i leczenie ChAD

Choroba afektywna dwubiegunowa to przewlekła choroba psychiczna, którą charakteryzują epizody skrajnie zmiennego nastroju. Stany depresyjne przeplatają się z okresami manii. To poważne schorzenie dotyka głównie ludzi młodych. Jak rozpoznać ChAD i jak je leczyć?

Objawy i diagnoza

O chorobie afektywnej dwubiegunowej myśli się często jak o grupie zaburzeń nastroju, które nawracają w różnym charakterze i nasileniu. Mogą pojawiać się okresy depresji, manii – każdy z nich ma inne objawy. Rokowania choroby zależą od szybkości postawienia diagnozy i wdrożenia specjalistycznego leczenia.

Epizody depresyjne charakteryzują się następującymi objawami:

  •  zmęczenie i utrata energii życiowej,
  •  spowolnienie tempa myślenia i wypowiedzi,
  •  zaburzenia uwagi i koncentracji,
  •  zaburzenia pamięci,
  •  trudności w podejmowaniu codziennych decyzji i aktywności – nawet tak prostych jak higiena czy wstawanie z łóżka.

 

Epizody maniakalne są przeciwieństwem depresyjnych. Typowe objawy, to:

  •  nadmierne poczucie radości – euforia,
  •  nadpobudliwość,
  •  szybkie przejścia od nadmiernego szczęścia do drażliwości, a nawet agresji,
  •  czasami pojawia się nastrój ekspansywny, czyli tendencja do dominacji i narzucania innym własnej woli,
  •  gonitwa myśli, słowotok,
  •  ryzykowne i niebezpieczne zachowania (bójki, szybka jazda samochodem).

 

W chorobie afektywnej dwubiegunowej pojawiają się również epizody mieszane, w których jednocześnie mogą występować objawy depresji i manii. Nadpobudliwości może towarzyszyć poczucie smutku i utraty sensu życia. Spowolnienie może pojawić się równolegle z gonitwą myśli i drażliwością. Między skrajnymi wahaniami nastroju występują okresy remisji, w których trakcie obserwuje się wycofanie objawów chorobowych lub ich nieznaczne nasilenie.

Leczenie ChAD

W chorobie afektywnej dwubiegunowej stosuje się połączenie różnych form pomocy. Zazwyczaj wdraża się psychoterapię i leczenie farmakologiczne. Ważnym aspektem jest również psychoedukacja. Ze względu na przewlekły charakter ChAD leczenie jest długotrwałe i często polega na profilaktycznym przyjmowaniu leków do końca życia. W zależności od rodzaju i nasilenia epizodów dobiera się optymalne rodzaje terapii.

Kluczowym aspektem sukcesu w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej jest świadomość pacjenta i jego chęć do współpracy. Bardzo istotna jest również wiedza i wsparcie bliskich oraz ustabilizowany tryb życia chorego. Połączenie różnych form pomocy może zapobiec nawrotom choroby. Prawidłowo prowadzeni pacjenci są w stanie normalnie funkcjonować – pracują i zakładają rodziny.

Podziel się
Następny artykuł

Małżeństwa z długim stażem upodobniają się do siebie nawet fizycznie. Noworodki zaczynają kopiować zachowania innych już w pierwszym dniu życia. U naś... czytaj dalej