Reklama
Nerwica lękowa i objawy nerwicy. Nerwica mija sama czy psychoterapia i leczenie są konieczne?

Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu lęku. Uczucie niepokoju w pewnych sytuacjach może nam umożliwić uniknięcie niebezpieczeństwa. Czasem jednak, boimy się i martwimy o coś nadmiernie dostrzegając wokół tylko zagrożenia, które mogą się wydarzyć. Jeśli Twoje obawy są zbyt intensywne i utrudniają Twoje codzienne życie jest prawdopodobne, że cierpisz z powodu objawów nerwicy lękowej.

 

Nerwica lękowa- objawy i rodzaje zaburzeń lękowych

Jak rozpoznać, że mój lęk to objawy nerwicy lękowej?

To normalne, że odczuwasz lęk przed egzaminem, na rozmowie kwalifikacyjnej albo w sytuacji nowych lub trudnych wydarzeń w życiu. Lęk może nam pomóc w takich sytuacjach utrzymać skupienie i koncentrację na rozwiązywaniu tych problemów w życiu. Jednak gdy lęk jest na tak wysokim poziomie, że utrudnia to radzenie sobie z życiowymi sprawami i jesteś tak niespokojny, że nie potrafisz już tego kontrolować, prawdopodobnie są to już objawy nerwicy lękowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów nerwicy lękowej proponujemy wykonać test, który znajdziesz na blogu totylkostrach.pl. Jest to prosty test do samobadania objawów nerwicy lękowej. Przejdź do wykonania testu: https://totylkostrach.pl/zaburzenia-lekowe-uogolnione-nerwica-lekowa-test-do-samobadania.

Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Diagnoza nerwicy lękowej jest wówczas dopiero gdy te objawy trwają już pewien określony czas i utrudniają życie w różnych jego obszarach tj. praca, rodzina, kontakty towarzyskie.

Zaburzenia lękowe inaczej nerwica lękowa są mieszanką objawów psychologicznych i somatycznych.

Objawy psychologiczne to: słaba koncentracja wraz z bardzo częstym zamartwianiem się, przewlekły i nieustanny niepokój albo napady niespodziewanego lęku panicznego, lęk przed utratą kontroli, przed śmiercią, chorobą, poczucie odrealnienia, drażliwość, bycia za „szybą”

Objawy somatyczne: bóle, drżenia i napięcie mięśni, problemy żołądkowe, pocenie się, duszność, zawroty głowy.

Jak rozpoznać objawy nerwicy lękowej u osoby bliskiej?

Osoby bliskie osób doświadczających objawów nerwicy lękowej zaobserwują takie słowa bliskich: „To wszystko się nie uda”, „Mogę umrzeć”, „Nie mogę się uspokoić”, „Lepiej dziś nie wyjdę z domu”, „Nie mogę się skupić przez to jak się martwię”. Zaobserwują też, że ich bliscy mają kłopot z podejmowaniem decyzji, wycofują się z różnych działań i kontaktów społecznych, spędzają dużo czasu na rozmyślaniu o kłopotach jakie mogą nadejść w przyszłości, stale widzą wszystko w „czarnych barwach”

Jakie są rodzaje nerwicy lękowej czyli zaburzeń lekowych?

Mogą to być zaburzenia lękowe z atakami paniki, wówczas ataki nerwicy polegają na powtarzających się atakach paniki, które uniemożliwiają osobie, która ich doświadcza m. in. wychodzenie z domu, prowadzenie auta albo przebywanie w miejscach publicznych itp. Innym rodzajem są zaburzenia lękowe uogólnione- to objawy nerwicy polegające na doświadczaniu przewlekłego lęku i zamartwianiu się. Może to być również fobia społeczna- objawy wówczas koncentrują się na lęku wokół interakcji społecznych.

Czy nerwica mija sama czy konieczne są psychoterapia i leczenie?

Z całą pewnością bardzo ważne jest aby otrzymać odpowiednią pomoc psychologa lub rozpocząć psychoterapię zamiast czekać aż problemy nerwicy przejdą w stan przewlekły. Bywa, że lęk u osoby, która nie podejmie terapii, objawy nerwicy lękowej utrzymują się wiele lat. Oczywiście jest możliwe, że pewne zmiany życiowe wpłyną na tyle korzystnie na zmianę sytuacji psychologicznej takiej osoby, że objawy nerwicy przeminą. Jednak jeśli lęk utrzymuje stałe nasilenie, a osoba go doświadczająca cierpi unikając różnych sytuacji związanych z lękiem trwanie w oczekiwaniu na lepsze czasy może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Może wtedy warto rozejrzeć się za psychoterapeutą psychologiem, szczególnie, że w obecnych czasach pomoc ta jest dostępna również w wersji online co znacząco ułatwia korzystanie z takich usług.

 

Podziel się
Następny artykuł

Koronarografia jest wysokospecjalistycznym badaniem, oceniającym przepływ krwi przez tętnice wieńcowe, czyli tętnice odpowiedzialne za ukrwienie serca... czytaj dalej