Reklama
Najczęstsze schorzenie urologiczne występujące u mężczyzn

Schorzenia urologiczne u mężczyzn obejmują choroby układu moczowo-płciowego. Są to dość częste dolegliwości. Pojawiają się w różnych grupach wiekowych, zarówno u dzieci jak i u osób starszych. Objawy różnych schorzeń są podobne. Często dochodzi do trudności w oddawaniu moczu, bolesności czy do zmiany koloru moczu. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz urolog. W terapii stosuję się odpowiednie leki oraz leczenie chirurgiczne.

Co to jest prostata?       

Prostata to gruczoł krokowy lub inaczej gruczoł sterczowy, czy stercz. Znajduje się on w części miednicy mniejszej, w okolicy krocza. Gruczoł ten umiejscowiony jest dokładnie pod pęcherzem moczowym, z drugiej strony przywiera do przedniej ściany odbytu, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Pod względem kształtu i wielkości zazwyczaj porównuje się go do orzecha włoskiego.

Prostata pełni niezmiernie ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Jej praca  polega na produkcji wydzieliny o kwaśnym pH (około 6,5), która zawiera wiele istotnych substancji dla plemników. Dzięki niej zwiększają one swoją ruchliwość i przeżywalność, co korzystnie wpływa na stan płodności mężczyzny.

Łagodny przerost gruczołu krokowego

Jest to jedna z najczęstszych chorób urologicznych u mężczyzn. Objawia się częstym oddawaniem moczu, zarówno w dzień jak w i nocy. Mocz oddawany jest kroplami, ma zwężony strumień, co prowadzi do wydłużenia czasu wizyty w toalecie. Ponadto, pojawia się uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego i gwałtowne parcie. W leczeniu stosuje się zarówno farmakoterapie jak i leczenie operacyjne. Wśród stosowanych leków są m.in. preparaty pochodzące z roślin. Najczęściej stosuje się naturalne środki zawierające palmę sabałową. Mają one za zadanie rozluźniać mięśnie gładkie pęcherza moczowego i ułatwić oddawanie moczu. W zaawansowanych przypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu przerośniętej części prostaty[1].

Dobre praktyki 

Dla własnego zdrowia nie warto robić z dolegliwości prostaty tematu tabu. Duża część mężczyzn dowiaduje się o istnieniu swojej prostaty, dopiero wtedy, gdy ból jest już nie do zniesienia, a częstotliwość oddawania moczu burzy porządek dnia pacjenta. Choć u każdego mężczyzny w wieku 45-50 lat dochodzi do powiększenia gruczołu, regularne wizyty u urologa sprawią, że zjawisko to będzie obserwowane i kontrolowane.

Dodatkowo zapoznanie się ze swoją anatomiczną budową jest dla pacjenta wzbogacające i pozwala żyć w lepszej relacji ze swoim ciałem. Prostata jest bowiem bardzo unerwionym gruczołem, którego stymulacja może przynieść wiele przyjemności, toteż dla niektórych panów jej masaż jest stałym elementem pożycia seksualnego[2].

Pamiętaj, że gdy pojawią się problemy urologiczne, takie jak: ból jąder, pachwiny, pleców, trudności z oddawaniem moczu, krew w moczu, ból podczas stosunku – natychmiast wybierz się do specjalisty. Nie zwlekaj, bo tego typu objawy to znak, że z Twoim organizmem dzieje się coś złego. Aby cieszyć się długo zdrowiem, zachowaj profilaktykę i odwiedzaj lekarza regularnie, aby każdy nietypowy objaw zawsze poddać konsultacji.

Bibliografia:

Drewa T., Juszczak K., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Warszawa, PZWL, 2018.

Filipek M., Męski problem, czyli kłopoty z prostatą [w:] Newsweek. Zdrowie.

[1] T. Drewa, K., Juszczak, Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Warszawa, PZWL, 2018, s. 23-31.

[2] M. Filipek, Męski problem, czyli kłopoty z prostatą [w:] Newsweek. Zdrowie, s. 86-89.

 

Podziel się
Następny artykuł

Cewnikowanie przerywane, nazywane również samocewnikowaniem, jest jedną z metod opróżniania pęcherza u osób z dysfunkcją neurogenną pęcherza moczowego... czytaj dalej