Reklama
Reklama
Wychłostali raka. Festiwal KultURO przełamał medyczne tabu za pomocą sztuki
Dwa dni, cztery lokalizacje i kilkaset osób biorących udział w licznych debatach, spotkaniach, wystawach i koncertach. Festiwal KultURO przełamał kolejne medyczne tabu i udowodnił, że zainteresowanych tematem profilaktyki urologicznej jest coraz więcej, a świadomość i profilaktyka wygrywają ze wstydem i uprzedzeniami.

Międzynarodowy Tydzień Urologii, obchodzony hucznie na całym świecie, wyjątkowego finału doczekał się w Krakowie. W ubiegły piątek i sobotę najczęściej wypowiadanym w mieście medycznym terminem była urologia, a prelegenci Festiwalu KultURO – także sławni profesorowie z zagranicy – doceniali idealne proporcje, w których nauka i medycyna łączyły się z kulturą.

Porozumienie lekarzy w służbie pacjentom

W piątek w Centrum Kongresowym ICE plejada najlepszych medycznych specjalistów, z profesorami Hendrikiem Van Poppelem, Louisem Denisem, Andreasem Melzerem i Piotrem Chłostą na czele, debatowała m.in. o endourologii, laparoskopii i nowoczesnych metodach leczenia raka prostaty. Po ważnym spotkaniu Sekcji Adeptów Urologii PTU udało się wreszcie podpisać długo wypracowywane porozumienie na rzecz pacjentów z chorobami układu moczowego przez lekarzy zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Urologicznym, Ginekologicznym, Gerontologicznym i Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Diagnostyka i dialog

W sobotę już od 8 rano w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego, szeroko otwarły się drzwi dla wszelkich chętnych do skorzystania z bezpłatnych konsultacji urologicznych. W ciągu ośmiu godzin udało się przebadać aż sto osób. W tym samym czasie w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym odbyła się sesja pacjencka i spotkanie stowarzyszeń Gladiator, Uroconti oraz Europa Uomo. To wydarzenie pogłębiło dialog i znacznie skróciło dystans między lekarzami a pacjentami – w dosłownym tych słów znaczeniu, bowiem wymiana zdań na sali zdawała się nie mieć końca. W ramach wykładów towarzyszących European Prostate Cancer Awareness Day zaprezentowali się wybitni specjaliści, w tym m.in. prof. Monique Roobol i prof. Thorsten Schloom.

O zdrowiu na rockowo

Wreszcie, wielki finał Festiwalu KultURO w Muzeum Inżynierii Miejskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów i publiczności - zarówno jeśli chodzi o frekwencję, jak i program artystyczny. Głównym gwoździem programu był koncert EndoPower, prawdopodobnie najbardziej utytułowanego (naukowo) zespołu świata – w jego składzie jest bowiem aż trzech profesorów urologii. Efektowna gra świateł, pirotechnika sceniczna i ostre riffy godnie uczciły wydanie debiutanckiego albumu grupy „Skąd ta siła”. Rockowe brzmienie grupy świetnie wypadło na tle eksperymentów legend muzyki jazzowej, Janusza Grzywacza i Bernarda Maseliego.

Sztuka i medycyna idą w parze!

Alternatywny Frei Warschau i aktorska Kurtyna Siemiradzkiego dopełniły muzycznie wieczór po brzegi wypełniony sztuką. W programie znalazł się też bowiem wernisaż rysunków dra Tomasza Wiatra (a jakże, urologa) oraz wystawa prac siedmiu genialnych rysowników - Henryka Sawki, Andrzeja Lichoty, Dariusza Wójcika, Pawła Jarońskiego, Jerzego Krzętowskiego, Jarka Kozłowskiego i Marcina Treichela. Ostra kreska i humorystyczne podejście do trudnego tematu pozwoliły przełamać tabu mówienia na temat chorób układu moczowego, a hasło „Wychłostać raka”, nawiązujące do nazwiska prof. Piotra Chłosty, prezesa PTU, przejdzie do historii nie tylko festiwalu KultURO, ale i świata polskiej urologii.

Źródło: materiały prasowe 

 

Podziel się
Następny artykuł

Jeżeli rak prostaty zostanie rozpoznany wcześnie, to znaczy wtedy, kiedy nie zdążył jeszcze rozprzestrzenić się poza gruczoł krokowy, jest możliwe jeg... czytaj dalej

Reklama
EPIBAZA