Aktualne badania w Twoim województwie
Jeśli pragniemy znaleźć odpowiedź na pytanie, no co wpływa Witamina D i skąd możemy ją czerpać, to warto wiedzieć, że Witamina D, a szczególnie Witamina D3, to jedna z niewielu witamin, której źródeł szukać możemy nie tylko w naszym codziennym pożywieniu. Witamina D3 jest również wytwarzana w naszej skórze, pod wpływem działania promieni słonecznych. Jest to możliwe w porach letnich, jednakże zimą, warto tak dostosować naszą dietę, aby była bogata w tę witaminę. W porze zimowej warto spożywać takie produkty, jak: jajka, pełne mleko oraz przetwory mleczne, tłuste ryby, drób, oleje roślinne, podroby np. wątróbkę oraz dojrzewające sery. Zimą można pokusić się także o zastosowanie suplementacji w postaci Witaminy D3, obecnej w popularnym i łatwo dostępnym w aptekach, tranie. 2 kapsułki pokrywają 100% dobowego zapotrzebowania. Należy jednak pamiętać o przyjmowaniu witaminy D3 koniecznie z witaminą K2.
Na co wpływa witamina D i skąd możemy ją czerpać – informacje o witaminie D
Warto zadać pytanie, na co wpływa Witamina D? To podstawowy budulec naszych zębów i kości, jak również czynnik zapobiegający nadciśnieniu oraz chorobom serca. Witamina D3 przeciwdziała powstawaniu takich chorób, jak: cukrzyca, alergia czy anemia. Jej niedobór, jak i nadmiar wywołuje w organizmie niekorzystne zmiany. Witamina D3 to sprzymierzeniec szczupłej sylwetki oraz dobrze funkcjonującego układu odpornościowego. Pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Jej niski poziom we krwi znacznie zwiększa śmiertelność wśród populacji.
Na co witamina D wpływa jeszcze w organizmie człowieka? Naukowcy udowodnili, iż zażywanie Witaminy D3 oraz Witaminy K2 powoduje lepsze przyswajanie wapnia przez nasze kości. Jest to istotne, ponieważ przyjmowanie samej witaminy D sprawia, że wytwarzany, dzięki niej, nadmiar wapnia, odkłada się w tętnicach, a nie wędruje do naszych kości. Tylko razem, obie te witaminy, doskonale służą do regeneracji układu kostnego. Naukowcy odkryli również, iż Witamina D3 działa niczym hormon, który dokonuje aktywizacji ponad 3 tysięcy genów. Wpływa na prawidłową pracę komórek, wewnętrznych organów oraz układów w ludzkim organizmie. Osadza się w wątrobie, mózgu oraz w skórze. Witamina ta jest pomocna w leczeniu chorób płuc, reguluje metabolizm fosforu, proces działania w organizmie insuliny oraz zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów w naczyniach.
Zapotrzebowanie dzienne na Witaminę D3, w 90% pokrywa przebywanie przez 15 - 20 minut na słońcu. Proces ten może jednak mieć miejsce w naszym klimacie przez bardzo krótki okres. Po tym czasie organizm ludzki posiada tylko dwumiesięczny zapas tej witaminy, dlatego tak ważne jest dostarczanie jej przez cały rok w postaci suplementacji.
Dzieci wychodzą do szkoły bez śniadania, co czwarte przyznaje, że nie jada tego posiłku każdego dnia – wynika z badania „Zdrowe żywienie a przyszłość... czytaj dalej