Reklama
Na co warto się zaszczepić na wiosnę

Zima powoli przemija, choć jeszcze nie pozwala o sobie zapomnieć… Czy jesteśmy już wolni od niebezpieczeństw związanych z typowymi dla niej przeziębieniami i grypami? Kwiecień-plecień może nas jeszcze zaskoczyć, a nasze organizmy, wycieńczone sezonem zimowym, często charakteryzują się osłabioną odpornością na początku wiosny. Czy możemy zatem machnąć ręką na zimowe zakażenia? A może warto uważać na jakieś nowe zagrożenia?

Wiosna to czas, w którym wiele osób decyduje się na szczepienia przeciwko różnym chorobom zakaźnym. Szczepienia są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom, a ich skuteczność została wielokrotnie potwierdzona przez badania naukowe. Warto zastanowić się, na co warto się szczepić na wiosnę, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na niebezpieczne choroby. Na wszystkie poniższe choroby, a także i na inne – zaszczepić się możesz w DP Med.

Grypa

Sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja, a szczyt zachorowań od stycznia do marca. Optymalnie jest się zaszczepić przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności, jednak szczepienie może być wykonane w dowolnym momencie sezonu epidemicznego.

Zasadniczo zaleca się, aby ludzie zaszczepili się przeciwko chorobom, które są najbardziej powszechne lub które są szczególnie niebezpieczne dla ich grupy wiekowej lub stanu zdrowia.

Zważywszy, że grypa to choroba zakaźna, która może prowadzić do poważnych i groźnych powikłań – takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli czy zapalenie ucha środkowego – szczepienie przeciwko grypie może być jednym z najważniejszych szczepień na wiosnę – o ile, rzecz jasna, nie zaszczepiliśmy się już w okresie jesiennym. Szczególnie narażone na powikłania związane z grypą są osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami przewlekłymi.

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Odkleszczowe zapalenie mózgu to choroba wywoływana przez wirusa przenoszonego przez kleszcze. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie mózgu czy porażenie mięśni. Szczepienia przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu są szczególnie zalecane dla osób, które mieszkają lub pracują w miejscach, gdzie jest podwyższone ryzyko kontaktu z kleszczami. Z drugiej strony, w ciągu ostatnich lat, w związku z ociepleniem klimatu, spotykamy się z kleszczami coraz częściej, oraz niemalże na każdym kroku – nie tylko w lasach, ale i w parkach, czy nawet na trawnikach. Szacuje się dodatkowo, że nawet 60% pacjentów, którzy przeszli objawowe kleszczowe zapalenie mózgu może doświadczać powikłań i może cierpieć z powodu długotrwałego lub trwałego uszkodzenia neuropsychologicznego.

Ta groźna choroba nie może być leczona przyczynowo, a leczenie jej polega głównie na uśmierzaniu bólu i obniżaniu gorączki. Chorobie można zapobiegać bądź przez stosowanie środków profilaktycznych (unikając narażenia się na ukąszenie przez kleszcza), bądź przez zaszczepienie się – w wyniku czego powstają przeciwciała w celu ochrony przed KZM.

Szczepienie jest zalecane dla osób w wieku powyżej 1. roku życia i zaleca się, aby zostało wykonane przed sezonem kleszczowym, który przypada na wiosnę i lato.

Rekomendacje:

  1. Brydak, Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciw grypie?https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/?strona=9#kiedy-najlepiej-zaszczepic-sie-przeciw-grypie
  2. Flisiak, M. Wiercińska, Odkleszczowe zapalenie mózgu: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/66751,odkleszczowe-zapalenie-mozgu

 

Podziel się
Następny artykuł

Wypadek komunikacyjny wiąże się ze szkodami majątkowymi, jak i osobowymi. Nieszczęśliwy wypadek może także spowodować cierpienie fizyczne i psychiczne czytaj dalej