Reklama
Mammografia - kto i kiedy powinien ją wykonać?
Badanie mammograficzne jest uznawane za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi. Umożliwia wykrywanie bardzo małych zmian nowotworowych, a w wielu próbach klinicznych wykazano, że jego skuteczność przewyższa inne metody badania piersi.

Czym jest mammografia?

Badanie mammogaficzne polega na prześwietleniu piersi minimalną dawką promieniowania rentgenowskiego. W celu zmiejszenia dawki promieniowania, piersi poddawane są uciskowi. Pozwala to również uzyskać wyraźniejszy obraz gruczołów piersiowych. W czasie badania każda pierś jest prześwietlana dwukrotnie, jednak całe badania trwa tylko kilka minut

Badanie mammograficzne jest uznawane za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi. Umożliwia wykrywanie bardzo małych zmian nowotworowych, a w wielu próbach klinicznych wykazano, że jego skuteczność przewyższa inne metody badania piersi.

Istotne jest również to, że mammografia może być w efektywny sosób wykorzystywana w masowych badaniach profilaktycznych piersi, tzw. badaniach przesiewowych.

Kto może wykonać mammografię?

Badania mammogaficzne w Populacyjnym programie wczesnego wykrywania raka piersi skierowane są do kobiet w grupie wiekowej 50-69 lat. Kobiety powinny wykonywać mammografię regularnie co 2 lata, a w przypadkach podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi (mutacje genów BRCA1/BRCA2 lub wykryty rak piersi u krewnych pierwszego stopnia) co roku.

Badanie mammograficzne są bezpłatne, nie wymagają posiadania skierowania, ani zaproszenia. Zaproszenia wysyłane przez WOK do kobiet sa tylko formą przypomnienia o badaniach profilaktycznych.

Mammografia - jak się przygotować do badania?

  • Założyć ubranie dwuczęściowe,
  • Zabrać ze sobą poprzednie zdjęcia i opisy badań,
  • Podczas rejestracji konieczne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego,
  • Osoby słabo widzące powinny zabrać okulary,
  • Nie należy używać dezodorantu, pudru, itd.,
  • Z uwagi na komfort badania warto z niego skorzystać w drugim tygodniu po miesiączce.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi

Czynnikiem znacząco zwiększającym ryzyko wystąpienia nowotworu piersi jest wiek - do 70-74 roku życia ryzyko zachorowania na raka piersi wśród kobiet w krajach wysoko rozwiniętych wzrasta aż 17 razy.

Należy również pamiętać, że u około 50% kobiet chorych na raka piersi, nie stwierdza się występowania żadnych czynników ryzyka.

Między innymi, z tych powodów uważa się, że wszystkie kobiety po ukończeniu 50. roku życia powinny uczestniczyć w profilaktycznych badaniach mammograficznych - niezależnie od występowania dolegliwości lub zmian w piersiach oraz niezależnie od obecności czynników ryzyka.

Źródło: Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi

Podziel się
Następny artykuł

Problemy z płodnością dotykają coraz większą liczbę par na całym świecie. Przyczyn tego problemu można upatrywać zarówno w czynnikach wewnętrznych, wy... czytaj dalej