Aktualne badania w Twoim województwie
Jeśli spotkała nas taka sytuacja, że musimy opiekować się osobą leżącą, to najważniejszym elementem wyposażenia pacjenta leżącego jest oczywiście łóżko. Musi być ono odpowiednio dobrane do jego potrzeb. Istotną kwestią, a nawet najważniejszą jest zmiana pozycji leżącego. Jest to nie tylko wygoda pacjenta, ale przede wszystkim zapobieganie tworzeniu się odleżyn. Także higiena chorej osoby jest ułatwiona, jeśli posiadamy odpowiednie łóżko rehabilitacyjne. Odpowiednio dobrane łóżko, to gwarancja komfortu oraz bezpieczeństwa. Jeśli rozpatrujemy różnice pomiędzy łóżkami rehabilitacyjnymi, ortopedycznymi i szpitalnymi, to wszystko zależy od ich konstrukcji oraz użytego materaca. Łóżka ortopedyczne skierowane są przede wszystkim do osób, które mają problemy z kręgosłupem i muszą przejść rehabilitację.
Różnice między łóżkami rehabilitacyjnymi, szpitalnymi i ortopedycznymi
Łóżko ortopedyczne wyposażone powinno być w specjalny materac, który będzie zapobiegać pogłębianiu się schorzeń kręgosłupa podczas snu. Materac taki wyposażony jest w odpowiednie strefy twardości, które utrzymują odpowiednią pozycję naszego ciała. Łóżko szpitalne jest nieco bardziej skomplikowanym urządzeniem. Przede wszystkim jego budowa zależy od rodzaju schorzenia pacjenta. Łóżka szpitalne mogą posiadać budowę bardzo podobną do łóżek rehabilitacyjnych czy ortopedycznych. W niektórych przypadkach są to łóżka przeznaczone do intensywnej terapii z wbudowanym wyświetlaczem LCD, który pomaga pielęgniarkom w monitorowaniu pacjenta. Łóżka rehabilitacyjne posiadają także różną budowę i konstrukcję w zależności od potrzeb pacjenta. Wspólnymi cechami łóżek ortopedycznych, szpitalnych i rehabilitacyjnych jest to, że stworzone zostały z myślą o pomaganiu osobom, które na nich leżą. Ich funkcje mają usprawniać dochodzenie pacjenta do zdrowia oraz pomagać osobom, które się nimi opiekują.
Najważniejsze cechy łóżek rehabilitacyjnych
Jeśli szukamy najlepszego łóżka, to należy zacząć od rodzaju choroby, jaka spotkała pacjenta. Wybór łóżek jest bardzo duży. Można zaopatrzyć się z proste, ekonomiczne łóżko lub takie klasy premium. Jednak nie zawsze wszystkie funkcje będą używane w tych najbardziej zaawansowanych modelach. Łóżka posiadają odpowiednią nośność. Dlatego bardzo istotnym elementem przy wyborze łóżka jest waga pacjenta. Standardowo na łóżkach rehabilitacyjnych mogą leżeć osoby do 165 kg. Osoby cięższe muszą zaopatrzyć się w specjalne łóżka w rozmiarze XXL. Łóżka w większości wyposażone są w wysięgniki – trójkąty, które pomagają uniesienie pacjenta. Jest to niezwykle istotne, gdyż przy zmianie pozycji czy podniesieniu się pacjent nie potrzebuje pomocy osób trzecich. Łóżka posiadają wbudowany napęd elektryczny, który sterowany jest za pomocą pilota. Również niezwykle istotny element, który pomoże choremu zmienić pozycję. Wyposażenie łóżek w regulowane poręcze to bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa. Zabezpiecza on osobę chorą przed upadkiem. Łóżka posiadają także zakres regulacji wysokości. Jest to ważne dla osób, które mogą same przemieścić się z łóżka na na przykład wózek inwalidzki. Osobom, które są częściowo unieruchomione, pomoże funkcja łóżka zwana pionizacją. Jest to tak zwana pozycja anty-Trendelenburga, czyli pozycja drenażowa. Sprawia ona, że poprawia się przepływ krążenia krwi oraz zmniejszają się problemy z układem oddechowym.
Leże w standardowym łóżku wynosi 90 cm x 200 cm. Jest ono wypełnione listwami sprężynującymi, których twardość można regulować. Łóżka rahabilitacyjne z leżem o szerokości powyżej 100 cm posiadają siatkę metalową ze względów bezpieczeństwa. Łóżka rehabilitacyjne dostępne są w różnych rozmiarach. Osoba, która ma wzrost powyżej 190 cm może nie zmieścić się w standardowych wymiarach. Dla takich osób istnieje możliwość wyboru łóżka z przedłużonym leżem o 20 cm. Opcja taka dostępna jest we wszystkich modelach łóżek marki elbur.eu. Profesjonalne łóżko powinno posiadać także koła z blokadą, które pomagają w przemieszczeniu go oraz zapewniają jego stabilność. Dodatkowo podczas opieki długoterminowej można takie łóżko wzbogacić szafką przyłóżkową bądź stolikiem. Jest to świetne rozwiązanie, które sprawi, że jedzenie stanie się łatwiejsze, gdyż pacjent będzie mógł sam na blacie zjeść posiłek. Są to meble regulowane, które pomogą również w wykonywaniu takich czynności jak czytanie, czy oglądanie filmów na laptopie. W szafce takiej możemy zawsze mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy. Osoba chora nie musi ciągle prosić się opiekuna o picie, telefon, czy inną rzecz.
Łóżko rehabilitacyjne - czy jest aż tak uniwersalne?
Rehabilitacyjne łóżka są dostępne w wielu wzorach i modelach. Marka ELBUR charakteryzuje się tym, że są to łóżka bardzo wytrzymałe, solidne, a przy tym zapewniają najwyższy komfort opieki. Łatwe do utrzymania w czystości, co również jest bardzo istotne przy długoterminowej opiece. Uniwersalność łóżek potwierdzają ich funkcje. Jest to przede wszystkim standardowy zakres regulacji wysokości, który wynosi od 40 cm do 80 cm. Najczęściej łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w czterosegmentowe leża. Jest to regulacja elektryczna, która umożliwia ułożenie pacjenta w dogodnej dla niego pozycji. Łóżko pielęgnacyjne to także bardzo ważny element pomocy w pracy opiekuna. Jest to rzecz, która znacznie ułatwia prawidłową opiekę i odciąża przy tym kręgosłup. Tutaj warto zwrócić uwagę na predyspozycje opiekuna. Im więcej funkcji będzie posiadało łóżko, tym lepiej osoba nawet niedoświadczona będzie mogła opiekować się chorą osobą. Należy pamiętać, że standardowe łóżka mają rozmiary około 110 cm na 220cm. Taką przestrzeń należy wygospodarować. Jest to rozmiar, który powinien bez problemu pomieścić się każdym mieszkaniu.
Zazwyczaj wystarczy przesunąć kilka mebli i mamy gotową przestrzeń na łóżko. Osoby, które dbają o wygląd swoich mieszkań, ze spokojem będą mogły wstawić rehabilitacyjne łóżko. Są one skonstruowane tak, aby pasowały i wyglądały dobrze w każdym wnętrzu. Przykładem tutaj może być model PB 533, które wygląda prawie jak normalne łóżko. Barierki, które stosowane są w łóżkach rehabilitacyjnych w postaci drewnianych lub metalowych elementów bardzo dobrze komponować się będą w każdym wnętrzu. Jedynym problemem może być tylko dostarczenie łóżka do domu. Gdyż są one bardzo ciężkie ze względu na swoją konstrukcję. Ale jest to niewielka przeszkoda, którą łatwo pokonamy. Po wstawieniu łóżka do pomieszczenia, bardzo łatwo można go przemieścić dzięki kółkom, na których się porusza. Łóżko zapewnia niezawodną pomoc, która służy nie tylko pacjentowi, ale również osobie opiekującej się nią. https://elbur.eu/pl/lozka-rehabilitacyjne
Rehabilitacja jest integralną częścią procesu leczenia. Celem rehabilitacji jest poprawa kondycji i sprawności fizycznej osoby chorej lub pacjenta po... czytaj dalej