Reklama
Lek Clatra - Jak działa? Jak stosować?

Clatra jest lekiem zawierającym czynną substancję w postaci bilastyny, przez co działa przeciwhistaminowo. Przepisuje się go pacjentom borykającym się z różnego typu reakcjami alergicznymi. Preparat okazuje się być pomocny również w przypadku łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości skórnych typu świąd, który towarzyszy m.in. wysypce.

W jakim celu stosuje się lek Clatra?

Jako, że Clatra jest typowym lekiem przeciwhistaminowym, który znalazł zastosowanie w łagodzeniu objawów alergii. Znosi symptomy w postaci kichania, świądu skóry i spojówek, wydzieliny z nosa, zaczerwienienia i łzawienia oczu, zatkanych przewodów nosowych. Preparat zalecany jest osobom, które zmagają się z uporczywymi objawami chorób uczuleniowych, na skutek których na ciele pojawia się swędząca wysypka wraz z pęcherzykami. Lek może być stosowany przez osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia. Służy do objawowego leczenia uczuleniowego zapalenia błony śluzowej nosa, spojówek i pokrzywki. Substancją czynną w leku Clatra jest bilastyna, która hamuje działanie histaminy. Niweluje ona ten związek i sprawia, że komórki przestają na nią reagować. Charakteryzuje się szybkim wchłanianiem z przewodu pokarmowego, pozwala na kontrolowanie objawów alergicznych przez całą dobę. Nie jest ona magazynowa w organizmie, ale wydalana wraz z kałem i moczem, metabolizowana tylko w niewielkim stopniu.

Dawkowanie

Clatra ma postać tabletek, które przyjmuje się doustnie. Dorosłym i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat przepisuje się 20 mg leku na dobę. Powinno się przyjmować tabletki na 1-2 godziny po posiłku. Zaleca się zażywać jej tylko w przypadku wystąpienia objawów alergii, przerwać po ich ustąpieniu, po czym można ponownie wznowić przyjmowanie tabletek, gdy symptomy wystąpią ponownie. Stosowanie Clantra ma miejsce przede wszystkim podczas okresów ekspozycji na alergeny, a czas leczenia uzależniony jest przede wszystkim od wykazywanych objawów i przebiegu dolegliwości. W przypadku zażycia większej niż zalecana dawka leku Clatra, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać z jego opakowaniem do najbliższego oddziału ratunkowego. Jeśli pacjent pominie przyjęcie leku, powinien zażyć go możliwe jak najszybciej, a następnego dnia wziąć o ustalonej porze.

Przeciwwskazania do stosowania leku Clatra

Lek Clatra nie może być stosowany przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na znajdującą się w nim substancję czynną lub jakąkolwiek substancje pomocniczą obecną w leku. Nie należy podawać medykamentu dzieciom poniżej szóstego roku życia ani kobietom ciężarnym. W przypadku kobiet w okresie laktacji konieczne jest skonsultowanie stosowania leku Clatra z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Co z działaniem niepożądanym leku?

Stosowanie leku Clatra wiąże się z ryzykiem pojawienia się szeregu niepożądanych działań ubocznych. Często występującymi objawami są bóle głowy i uczucie senności. Dużo rzadziej pojawia się ból żołądka, nieprawidłowy rytm serca, stany lękowe, nudności, przyrost masy ciała, uczucie suchości w nosie i ustach, biegunka, zapalenie żołądka, zawroty głowy, osłabienie, duszności, niestrawność, wzmożone pragnienie, większe uczucie łaknienia, opryszczka, szumy uszne, świąd, zaburzenia snu, wzrost stężenia lipidów w surowicy. W niektórych przypadkach może wystąpić kołatanie serca, częstoskurcz. Przy nadwrażliwości na substancję czynną w leku Clatra pacjent może uskarżać się na trudności w oddychaniu, zawroty głowy, wymioty. Możliwe jest wystąpienie wówczas obrzęku twarzy, warg, języka i gardła. W skrajnych przypadkach reakcją nadwrażliwości na lek może być zapaść czy utrata świadomości.

 

Podziel się
Następny artykuł

Urozmaicone kanapki przygotowywane na bazie różnych rodzajów pieczywa mają być ważnym elementem posiłków spożywanych przez uczniów w ciągu dnia - wyni... czytaj dalej