Reklama
Lek Clatra - Jak działa? Jak stosować?

Clatra jest lekiem zawierającym czynną substancję w postaci bilastyny, przez co działa przeciwhistaminowo. Przepisuje się go pacjentom borykającym się z różnego typu reakcjami alergicznymi. Preparat okazuje się być pomocny również w przypadku łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości skórnych typu świąd, który towarzyszy m.in. wysypce.

W jakim celu stosuje się lek Clatra?

Jako, że Clatra jest typowym lekiem przeciwhistaminowym, który znalazł zastosowanie w łagodzeniu objawów alergii. Znosi symptomy w postaci kichania, świądu skóry i spojówek, wydzieliny z nosa, zaczerwienienia i łzawienia oczu, zatkanych przewodów nosowych. Preparat zalecany jest osobom, które zmagają się z uporczywymi objawami chorób uczuleniowych, na skutek których na ciele pojawia się swędząca wysypka wraz z pęcherzykami. Lek może być stosowany przez osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia. Służy do objawowego leczenia uczuleniowego zapalenia błony śluzowej nosa, spojówek i pokrzywki. Substancją czynną w leku Clatra jest bilastyna, która hamuje działanie histaminy. Niweluje ona ten związek i sprawia, że komórki przestają na nią reagować. Charakteryzuje się szybkim wchłanianiem z przewodu pokarmowego, pozwala na kontrolowanie objawów alergicznych przez całą dobę. Nie jest ona magazynowa w organizmie, ale wydalana wraz z kałem i moczem, metabolizowana tylko w niewielkim stopniu.

Dawkowanie

Clatra ma postać tabletek, które przyjmuje się doustnie. Dorosłym i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat przepisuje się 20 mg leku na dobę. Powinno się przyjmować tabletki na 1-2 godziny po posiłku. Zaleca się zażywać jej tylko w przypadku wystąpienia objawów alergii, przerwać po ich ustąpieniu, po czym można ponownie wznowić przyjmowanie tabletek, gdy symptomy wystąpią ponownie. Stosowanie Clantra ma miejsce przede wszystkim podczas okresów ekspozycji na alergeny, a czas leczenia uzależniony jest przede wszystkim od wykazywanych objawów i przebiegu dolegliwości. W przypadku zażycia większej niż zalecana dawka leku Clatra, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać z jego opakowaniem do najbliższego oddziału ratunkowego. Jeśli pacjent pominie przyjęcie leku, powinien zażyć go możliwe jak najszybciej, a następnego dnia wziąć o ustalonej porze.

Przeciwwskazania do stosowania leku Clatra

Lek Clatra nie może być stosowany przez osoby, które wykazują nadwrażliwość na znajdującą się w nim substancję czynną lub jakąkolwiek substancje pomocniczą obecną w leku. Nie należy podawać medykamentu dzieciom poniżej szóstego roku życia ani kobietom ciężarnym. W przypadku kobiet w okresie laktacji konieczne jest skonsultowanie stosowania leku Clatra z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

Co z działaniem niepożądanym leku?

Stosowanie leku Clatra wiąże się z ryzykiem pojawienia się szeregu niepożądanych działań ubocznych. Często występującymi objawami są bóle głowy i uczucie senności. Dużo rzadziej pojawia się ból żołądka, nieprawidłowy rytm serca, stany lękowe, nudności, przyrost masy ciała, uczucie suchości w nosie i ustach, biegunka, zapalenie żołądka, zawroty głowy, osłabienie, duszności, niestrawność, wzmożone pragnienie, większe uczucie łaknienia, opryszczka, szumy uszne, świąd, zaburzenia snu, wzrost stężenia lipidów w surowicy. W niektórych przypadkach może wystąpić kołatanie serca, częstoskurcz. Przy nadwrażliwości na substancję czynną w leku Clatra pacjent może uskarżać się na trudności w oddychaniu, zawroty głowy, wymioty. Możliwe jest wystąpienie wówczas obrzęku twarzy, warg, języka i gardła. W skrajnych przypadkach reakcją nadwrażliwości na lek może być zapaść czy utrata świadomości.

 

Podziel się
Następny artykuł

Produkty konopne budzą coraz większe zainteresowanie. Cieszą się dużą popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych konsumentów. Na rynku moż... czytaj dalej