Reklama

Skala zachorowań na Boreliozę stale rośnie. Nie każdy wie, że jest to ciężka choroba autoimmunologiczna ogólnoustrojowa, która może poczynić znaczne spustoszenie w organizmie zaczyna się często niewinnie, przypominając objawy grypy, a w przebiegu może być znacznie bardziej uciążliwa.

Jeden kleszcz, mnóstwo problemów

Po ugryzieniu zarażonego Kretkami Borelii kleszcza w większości przypadków pojawia się wędrujący rumień w miejscu ukąszenia. Nie jest to jednak pewnik, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym i zawsze lepiej udać się do lekarza zakaźnika, który powinien wdrożyć profilaktycznie antybiotyk doksycyklinę. Jeśli zostanie podana w przeciągu 72 godzin od ugryzienia wtedy można mieć prawie stuprocentową pewność, że zakażenie zostało wyeliminowane. Dlatego też po ukąszeniu kleszcza trzeba obserwować swój organizm i nawet jeśli nie pojawi się rumień, a wystali podwyższona temperatura, kołatanie serca, zawroty głowy, uczucie odrealnienia, osłabienie itd. wizyta u lekarza jest koniecznością.

Testy na boreliozę

ELISA - Przy świeżym zakażeniu ten test o małej czułości, wykonywany z krwi wykryje krętek Borelli, ale w przestarzałej boreliozie jest w ogóle niemiarodajny. Bakterie po jakimś czasie przemieszają się w głąb organizmu, zagnieżdżają w tkankach, różnych organach, a nawet w mózgu, atakują układ nerwowy, dlatego w krwi występują w znikomej ilości.

Western Blot – ten test wykonuje się dopiero po ok 3 tygodniach o d ugryzienia kleszcza. Jest znacznie czulszy od pierwszego badania i polega na wyodrębnieniu białek z próbki krwi. Antygeny białek czy immunoglobuliny łączą się z przygotowanymi w laboratorium antyciałami i na skutek ich połączenia powstaje reakcja barwna. Jeśli wynik wyjdzie ujemny, to i tak nie jest powiedziane, że w organizmie nie doszło do zakażenia, ponieważ bakteria może być po prostu nierozpoznawalna przez układ odpornościowy.

Oprócz tych podstawowych testów wykonywane są droższe badania, które mają większą miarodajność. Są to np. test LTT (test transformacji limfocytów), KKI kompleksy immunologiczne) oraz PCR (szukanie DNA bakterii we krwi). W niektórych placówkach medycznych można wykonywać kompleksowe badani, także na koninfekcje, występujące przy boreliozie.

Jak leczyć Borelię?

Lekarze zakaźnicy oferują jedynie 3-tygodniową kurację doskycykliną, po której choroba ma całkowicie ustąpić. Tymczasem lekarze leczący metodą ilADS są zupełnie innego zdania. Według nich krótkotrwała terapia nie ma sensu, bo krętki Borelii mają zdolność do zmian morfologii i przechodzą formy przetrwalnikowe, dlatego można je eliminować jedynie poprzez zastosowanie kombinowanej formy leczenia różnymi antybiotykami przez dłuższy okres czasu. Przewlekła borelioza wiąże się także z różnymi schorzeniami współtowarzyszącymi., np. grzybami czy pasożytami. Jeśli nie zostaną wyleczone, wtedy nie ma mowy o skutecznym leczeni Boreliozy.

Komora hiperbaryczna

Sporo osób decyduje się na leczenie boreliozy w komorze hiperbarycznej: Komora hiperbaryczna w Lublinie, czyli tzw. tlenoterapię. Jak to jest możliwe? Dzieje się tak za sprawą tlenu, który zakłóca metabolizm bakterii, podobnie jak antybiotyk. Jeśli do tego dojdzie krętkii Borelli obumierają pod wpływem dużej ilości tlenu, w który zaopatrywany jest organizm (jego tkanki) pod wpływem zwiększonego ciśnienia. Trzeba być przygotowanym na wystąpienie reakcji Herxheimera, czyli takich objawów jak: gorączka, dreszcze i inne objawy będące skutkiem uwolnienia się toksyn z organizmu. Jest to jednak jeszcze większy dowód na to, że zabieg w komorze hiperbarycznej przynosi pożądane efekty.

Oprócz tych form leczenia sporo osób wykorzystuje zioła, takie jak m.in.: szczeć, koci pazur, czystek, rdest owiec japoński, które w odpowiednio skomponowanych dawkach pomagają szybciej dojść do poprawy zdrowia. Ważne jest więc, ab znaleźć swój najlepszy sposób na boreliozę lub połączyć kilka metod ze sobą. Wtedy efekty mogą być jeszcze lepsze.

 

Podziel się
Następny artykuł

społeczeństwa to zbyt mało żeby przeciąć drogę do rozprzestrzenienia się wirusa. Żeby to przerwać zaszczepione powinno zostać kilkadziesiąt procent po... czytaj dalej