Aktualne badania w Twoim województwie
Borelioza to dziś choroba, którą zna niemal każdy z nas. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ukąszenie przez kleszcza niesie za sobą również inne zagrożenia. Najpoważniejszym z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu- choroba wirusowa przenoszona między innymi przez kleszcze, która może skutkować poważnymi powikłaniami neurologicznymi. Czy każde ukąszenie jest jednak niebezpieczne? Jak chronić się przed zachorowaniem i czy istnieje skuteczna szczepionka?
Kleszczowe zapalenie mózgu- statystyki
Kleszczowe zapalenie mózgu dotyka każdego roku od 100 do 250 pacjentów. Więcej zachorowań obserwuje się w regionie północno-wschodnim- ponad ¾ chorych pochodzi głównie z tego obszaru Polski. Najczęściej zarażają się osoby przebywające przez dłuższy czas na terenie zalesionym, na przykład leśnicy, obozowicze, harcerze. Choroba występuje nie tylko w Polsce, ale również w innych regionach świata i dotyka co roku około 10 tysięcy pacjentów.
Kleszczowe zapalenie mózgu- objawy
Pierwsze symptomy choroby przypominają zwykle infekcję grypopodobną. Pojawia się uczucie ogólnego rozbicia, suchy kaszel, bóle mięśniowe, senność, ale także nudności, wymioty czy biegunka. U większości chorych zakażenie kończy się na tym etapie i dochodzi do samoistnego wyleczenia. W 20-30% przypadków dochodzi jednak do wirusowego zapalenie opon mózgowych lub innych struktur układu nerwowego. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu w fazie neuroinfekcji to zaburzenia neurologiczne: problemy z koncentracją, mową, niedowłady, drgawki, zaburzenia czucia czy chodu. Pojawiają się zwykle po okresie przejściowej poprawy i mogą trwać miesiącami do czasu pełnego wyzdrowienia.
Po jakim czasie kleszczowe zapalenie mózgu może dawać pierwsze symptomy? Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 14 dni. Wirus nie przenosi się między ludźmi, to znaczy, że nie możemy się zarazić bezpośrednio od osoby chorej.
Diagnostyka kleszczowego zapalenia mózgu
Badania na kleszczowe zapalenie mózgu przeprowadzane są dopiero w czasie pojawienia się objawów neurologicznych. Polegają zwykle na pobraniu surowicy krwi i/lub próbki płynu mózgowo-rdzeniowego w czasie punkcji lędźwiowej oraz poszukiwania w nim swoistych przeciwciał. Badania na kleszczowe zapalenie mózgu mogą być fałszywie ujemne, jeśli będą wykonywane zbyt wcześnie- organizm nie zdąży wówczas wytworzyć przeciwciał.
Czy kleszczowemu zapaleniu mózgu można zapobiegać?
Na szczęście tak. W przeciwieństwie do znanej wszystkim boreliozy, przeciwko której nie możemy się zaszczepić- kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą, przed którą możemy się uchronić dzięki tak zwanej immunizacji biernej (szczepieniu). Dostępna w Polsce szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu powinna być podawana w trzech dawkach, najlepiej w sezonie jesienno-zimowym, zwłaszcza osobom szczególnie narażonym na ukąszenie przez kleszcze. Dzięki szczepieniu opisujące kleszczowe zapalenie mózgu statystyki mogłyby ulec zmniejszeniu, a choroba powoli odejść w zapomnienie. Szczepionki przeciwko tej chorobie cechuje bowiem duża skuteczność- aż 95% osób zaszczepionych wytworzy aktywne przeciwciała umożliwiające im ochronę przez zachorowaniem.
W dniach 14-20 listopada 2016 roku odbędzie się II Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (World Antibiotic Awareness Week- WAAW), który ma na celu p... czytaj dalej