Reklama
Kto odwiedza gabinet logopedyczny?

gabinet logopedyczny

Nienaganna wymowa w życiu dorosłym jest niezwykle istotna, trudno się z tym nie zgodzić. Mimo to wciąż zbyt wielu rodziców bagatelizuje wadę wymowy swojego dziecka sądząc, że wraz wiekiem jakość ich wymowy samoistnie ulegnie poprawie. Niestety utrwalanie nieprawidłowych nawyków tylko pogłębia wadę. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i podjęcie odpowiednich kroków o czasie. Istotne znaczenie ma również obserwacja dzieci, a w razie potrzeby jak najszybsze udanie się do logopedy.

Rodzice obserwują rozwój swojego dziecka. Niewątpliwie dużą miarę przywiązują do nauki chodzenia, korzystania z nocnika, jak również mówienia. Gdy maluch zaczyna mówić pierwsze słowa, ich radości nie ma końca. Niestety później już niekoniecznie przywiązują wagę do jakości wymowy. Problem z wymową często zauważa dopiero nauczyciel przedszkolny lub wczesnoszkolny. Warto jednak pamiętać, że im szybciej udamy się z dzieckiem do logopedy, tym możemy uzyskać lepszy efekt.

Im prędzej, tym lepiej

Wadę wymowy można zauważyć już u dwulatków. Nie tylko nieprawidłowo wypowiadają głoski, ale również podczas wymowy między zęby wkładają język. Zatem wadę nie tylko słuchać, ale i widać. Nie należy tego tłumaczyć tym, że dziecko z tego wyrośnie. Bez naszej interwencji problem może zdecydowanie się pogłębiać. Dlatego już przy pierwszych sygnałach należy udać się do specjalisty. Warto tutaj wiedzieć, że dwulatek, czy też trzylatek może bardzo szybko nauczyć się prawidłowej wymowy i nie sprawi mu to dużego problemu. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, odwiedź blog logopedyczny logopedy z Łodzi.

Dzieci w wieku szkolnym

Najczęściej do logopedy udają się dzieci w wieku szkolnym. Niestety ich wada wymowy jest już bardzo duża. Powoduje to problemy w szkole, nie tylko w nauce, ale również w relacjach z innymi uczniami. Takie dziecko często jest wyśmiewane. Niestety jest to pewnego rodzaju zaniedbanie ze strony rodziców, bo to oni już przy pierwszych sygnałach powinni pójść z dzieckiem do logopedy. Na szczęście dzięki regularnym ćwiczeniom można nauczyć dziecko prawidłowej wymowy, co również podwyższy zdecydowanie jego samoocenę.

Do logopedy często udają się nastolatkowie, którzy stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Chcąc po maturze pójść na dziennikarstwo, czy też dostać się do szkoły filmowej, wiedzą jak ważna jest prawidłowa wymowa. Tutaj trzeba pamiętać, że im później rozpoczyna się ćwiczenia z logopedą, tym trudniej uzyskać efekt. Wymaga to wytężonej pracy i wielu godzin poświęconych na ćwiczenia.

Osoby dorosłe u logopedy

Problemy z prawidłową wymową rzutują na relacje społeczne. Osoby sepleniące, czy mówiące bełkotliwie często są zamknięte w sobie, mają kompleksy i niskie mniemanie o sobie. Bardzo często mają także problem ze znalezieniem lepszej pracy. Nieprawidłowa wymowa wpływa również na kontakty z innymi. Takie osoby izolują się od grupy, wstydząc się swojej wymowy. Dlatego także osoby dorosłe powinny korzystać z usług logopedy. W ich przypadku oczywiście praca jest najtrudniejsza, ale nie niemożliwa. Dzięki współczesnej wiedzy na temat logopedii można uzyskać naprawdę spektakularne efekty i znacząco poprawić jakość i komfort swojego życia. Automatycznie wzmocni się również samoocena i postrzeganie własnej osoby.

Z usług logopedy korzystają również osoby po przebytych urazach, wypadkach komunikacyjnych czy operacjach krtani. Często udar mózgu powoduje afazję. W takich wypadkach ważna jest nie tylko rehabilitacja ruchowa, ale również logopedyczna. Zalecane jest współpracowanie z logopedą w przypadku osób starszych, które cierpią na choroby wieku - Alzheimer, Parkinson, bądź też mają obniżone napięcie mięśniowe.

Z usług logopedy korzysta też wielu dziennikarzy i prezenterów, gdyż jak wiadomo wyraźna wymowa w ich wypadku jest kluczem do sukcesu. Wielu rozpoczęło terapię logopedyczna, aby poprawić swoją wymowę. I bardzo dobrze, bo chyba każdy z nas oglądał serial, gdzie aktor mówił niewyraźnie, co niestety raziło w uszy.

Prawidłowa wymowa jest także ważna w przypadku coachów, gdyż pracują oni w dużej mierze głosem. Muszą przecież zmotywować pracowników do podjęcia odpowiednich działań. Tutaj ważna jest nie tylko prawidłowa wymowa, ale również odpowiednia dykcja.

Zatem wyraźna i prawidłowa wymowa jest niezwykle istotna. Zwiększa naszą samoocenę, stajemy się pewniejsi siebie i lepiej postrzegani przez otoczenie. Osoby na co dzień pracujące głosem powinni ćwiczyć swój głos, bo jest on narzędziem ich pracy. Odpowiednia profilaktyka pozwala uniknąć tak zwanych guzków śpiewaczych i nawracającej chrypki.

Wstępne konsultacje logopedyczne można przeprowadzić przez internet, m.in. tutaj www.naukawymowy.pl

Podziel się
Następny artykuł

Szacuje się, że ponad 20% dzieci w wieku szkolnym zmaga się z problemem otyłości i nadwagi.  Każde z nich narażone jest na pojawienie się cukrzycy typ... czytaj dalej