Reklama
Choroba bostońska u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
Lekarze od kilku lat obserwują wzrost zachorowań na chorobę stóp, dłoni i ust, zwaną popularnie „bostonką” lub chorobą bostońską. Najczęściej atakuje wczesną jesienią, zimą i wiosną – przeważnie dzieci, ale zdarza się także u dorosłych.

Choroba bostońska u dzieci

Chorobę bostońską wywołują wirusy Coxsackie, z rodziny enterowirusów. Najbardziej podatne na zarażenie są maluchy przed ukończeniem 10 roku życia, które przebywają w dużych skupiskach dzieci: żłobkach, przedszkolach, szkołach. Wówczas bardzo szybko dochodzi do rozprzestrzeniania wirusa.

Choroba bostońska zarażanie

Do zarażenia się chorobą dochodzi przez bezpośredni kontakt z wirusem, znajdującym się np. w ślinie. Wypicie napoju z tej samej butelki, co chore dziecko, powoduje zainfekowanie. Zarażeniu sprzyja także brak podstawowych zasad higieny, czyli regularnego mycia rąk. Wystarczy po zabawie z chorym zjeść brudnymi rękami, żeby umożliwić wirusowi przedostanie się do organizmu.

Choroba bostońska objawy

Objawy, jakie daje choroba bostońska, to wysypka zlokalizowana w okolicy ust, na stopach i dłoniach – stąd jej właściwa nazwa: choroba stóp, dłoni i ust. Utrzymuje się ona ok. 7-10 dni. Może jej towarzyszyć gorączka sięgająca nawet 39 stopni C, ale mijająca po 2 dniach. W niektórych przypadkach wysypka pojawia się także w pachwinach, na pośladkach i genitaliach.

Oprócz widocznych objawów, dziecko może się skarżyć na złe samopoczucie i osłabienie, a także trudności z przełykaniem - pęcherzyki w jamie ustnej przekształcają się czasem w nadżerki.

Choroba bostońska diagnoza

W związku z tym, że diagnoza „bostonki” opiera się głównie na wizualnej ocenie zmian skórnych, jest ona często mylona z ospą. Można potwierdzić ją badaniami laboratoryjnymi na obecność wirusów, ale są one drogie i obecnie wykonywane jedynie w celach naukowych.

Choroba bostońska leczenie

W związku z tym, że choroba bostońska ma podłoże wirusowe, jej leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów. Należy stosować się do zaleceń lekarza, a oprócz tego zapewnić dziecku nawadnianie (woda, nie słodkie napoje i nie soki, ponieważ będą podrażniać zmiany). W przypadku wystąpienia gorączki można podać środki dostępne bez recepty.

Choroba bostońska dorośli

Mimo iż schorzenie diagnozowane jest głównie u dzieci poniżej 10 roku życia, to występuje ono także u dorosłych. Leczenie wygląda w taki sam sposób, jak w przypadku dzieci. Zdarza się jednak, iż dorośli przechodzą chorobę nieco ciężej – np. z większym odczuwaniem swędzenia zmian.

Mimo dyskomfortu, jaki wiąże się z chorobą bostońską, lekarze uspokajają, że nie grozi ona żadnymi poważnymi powikłaniami.

 

Podziel się
Następny artykuł

Poważne choroby nerek u dzieci często przebiegają bez charakterystycznych objawów, dlatego czasami wykrywa się je dopiero w stadium schyłkowej niewydo... czytaj dalej