Reklama
Korzyści płynące z zapłodnienia in vitro i jego rola w leczeniu niepłodności

Zapłodnienie In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe to leczenie niepłodności dedykowane tym parom, u których inne metody okazały się nieskuteczne. Niepłodność to choroba, która dotyka coraz więcej par nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dlatego WHO określa niepłodność jako jedną z chorób cywilizacyjnych. Co warto wiedzieć o In vitro? Kiedy można z niego skorzystać i jak jakie są jego wady i zalety?

Zapłodnienie In vitro i jego rola w leczeniu niepłodności

  • Zapłodnienie In vitro – co to jest?
  • Przygotowanie i proces IVF
  • Wady i zalety zapłodnienia In vitro

Co to jest zapłodnienie in vitro (IVF) i jak pomaga w leczeniu niepłodności?

In vitro to metoda leczenia niepłodności, która dzięki swej skuteczności staje się coraz popularniejsza. Pierwsze zabiegi zapłodnienia In vitro przeprowadzane były w Polsce już pod koniec lat 80 XX’ wieku. Od czasu jej wynalezienia cała procedura cały czas jest udoskonalana i unowocześniana, tak by była, jak najskuteczniejsza.

Zapłodnienie pozaustrojowe to, jak sama nazwa wskazuje połączenie komórek rozrodczych męskich i żeńskich poza organizmem kobiety w specjalnie do tego opracowanych warunkach. In vitro zalicza się do technik rozrodu wspomaganego technicznie. Metoda ta jest stosowana u par, u których inne sposoby leczenie, nie przyniosły oczekiwanych efektów i/lub są ku temu wskazania medyczne.

Zanim para będzie mogła skorzystać z metody IVF musi na początku przejść dokładną diagnostykę, by ustalić przyczyny niepłodności. W tym celu należy zwrócić się do specjalistów leczenia niepłodności, którzy przeprowadzają procedurę leczenie In vitro https://www.dcg.wroclaw.pl/stymulacja-do-zabiegu-in-vitro.html.

Proces IVF i przygotowanie do cyklu IVF

Proces IVF jest dokładnie ustalony i w przypadku każdej pary i w każdej klinice niepłodności przebiega tak samo. Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego podzielona jest na kilka etapów.

Kwalifikacja do zabiegu In vitro.

Obejmuje ona pierwszą wizytą w klinice, gdzie przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski, sprawdzana jest dokumentacja medyczna oraz wcześniejsze opcje leczenia niepłodności, jakie przechodziła para. Wykonywana jest również dokładna diagnostyka, między innymi badania USG, badanie ginekologiczne, testy krwi, takie jak poziomy hormonów, morfologia, czy podstawowa biochemia, testy wirusologiczne, czy analiza męskiego nasienia.

Stymulacja hormonalna.

To drugi etap leczenia, podczas którego kobieta przyjmuje farmakologiczne środki hormonalne, w celu pobudzenia organizmu do produkcji większej ilości komórek jajowych. Farmakoterapia trwa od 7 do 12 dni, w tym czasie przeprowadzanych jest kilka wizyt lekarskich, by monitorować harmonogram cyklu IVF, wykonując badania USG. Na koniec ustalany jest termin pobrania komórek jajowych.

Pobrania komórek jajowych.

W celu pobrania komórek jajowych do procedury IVF przeprowadzana jest punkcja jajników. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym.

Pobranie nasienie od partnera.

Odbywa się w tym samym momencie, kiedy u kobiety pobierane są komórki jajowe. By uzyskać najlepszy materiał, partner powinien zachować pełną wstrzemięźliwość seksualną.

Zapłodnienie In vitro.

To etap procedury IVF, w którym przeprowadzane jest zapłodnienie pozaustrojowe. W laboratorium embriologicznym, gdzie wybrane komórki jajowe łączy się z plemnikami. Po upływie około 20 godzin, od inseminacji, sprawdza się, czy doszło do zapłodnienia.

Transfer zarodków.

Po około 2-5 dniach rozwijające się zarodki wprowadzane są do jamy macicy. Zabieg wykonywany jest dopochwowo z wykorzystaniem cienkiego cewnika i kontrolą USG.

Potwierdzenie ciąży.

To ostatni etap procesu IVF, po upływie około 11 dni wykonywany jest test poziomu beta HCG, którego podwyższony poziom świadczy o rozwijającej się ciąży.

Plusy i minusy zapłodnienia in vitro w leczeniu niepłodności

Czy warto zdecydować się na leczenie metodą In vitro? To jest osobista decyzja, warto jednak podkreślić, że wskaźnik powodzenia IVF już przy pierwszej próbie wynosi 62%. Efektywność tej metody można zaobserwować również dzięki badaniom, jakie zostały przeprowadzone w Polsce w 2020 roku, które sprawdzały skuteczność programu rządowego z lat 2013-2016, który dofinansowywał tę metodę leczenie. W ciągu tych kilku lat dzięki In vitro urodziło się 22 191 dzieci. Od momentu wynalezienia tej metody pod koniec lat 70 XX’ wieku, na całym świecie urodziło się 8 milionów dzieci.

Zalety leczenia IVF są oczywiste, metoda ta bowiem pozwala na posiadanie własnych dzieci parom, u których inne znane i stosowane metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dzięki temu mogą spełnić marzenie o własnym potomstwie. Należy również podkreślić, że jest ona stosowana już niemal 50 lat, w tym czasie została udoskonalona.

Jakie jest ryzyko związane z IVF? Warto podkreślić, że zapłodnienie pozaustrojowe jest metodą dokładnie przebadaną i bezpieczną zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka. Należy jednak pamiętać, że wiąże się z pewnym ryzykiem, które dotyczy przede wszystkim kobiety, która musi poddać się leczeniu hormonalnemu oraz punkcji jajników. Powikłania związane z tą metodą dotyczą jedynie 1% pacjentek.

Niestety metoda In vitro nie jest obecnie finansowana przez Państwo, a cała procedura jest bardzo kosztowna.

 

Podziel się
Następny artykuł

Kobiety z „Pokolenia Y” uczestniczące w badaniu i stosujące codzienną antykoncepcję regularnie zapominają o takich czynnościach, jak zażycie pigułki,... czytaj dalej